liïö Van den Hil uit 'Hoes' persoonlijk én kritisch bij debuut 5 Planten en groenten kweken zonder troep, zelf zuurkool maken en bewust omgaan met je omgeving. Ecologisch (moes)tuinieren is hartstikke hip. Dat merken ze bij VELT, de Vereniging voor Ecologisch Leven en Tuinieren. De Zeeuwse tak kreeg er afgelopen jaar vijftig leden bij. VERENIGING VOOR ECOLOGISCH LEVEN EN TUINIEREN VIJFTIG LEDEN ERBIJ Zijn opa strooide eerst gifkorrels op de grond vóór hij daar zijn wor teltjes zaaide, zodat die niet opge- vroten werden. En van zijn siga- renpeuken trok opa een giftig theetje waarmee hij bladluis pro beerde te bestrijden. ,,Als ik dan zei: maar opa, u rookt dat toch ook? Dan was het: mwah, dat geeft niet. Zo ging dat in die tijd", weet de secretaris van de af deling Zeeuwse Eilanden van Velt nog goed. Zorgen over ledenaantal Hoe anders is dat nu. Het aantal mensen dat milieuvriendelijk en T* ISÉf* mmwff mu» gezond aan de slag wil in tuin en keuken groeit. ,,In 2018 hadden we nog zorgen over het dalende le denaantal", vertellen Klippel en de Middelburgse voorzitter Tjeerd Blauw van Velt ZE (Zeeuwse Ei landen). Maar op de laatste Velt- bijeenkomst, maart vorig jaar, liep het storm. ,,Daar kwam zó veel volk op af, dat we stoelen hebben moeten bijzetten en een schei dingswand hebben moeten weg halen." Vlak daarna legde corona alles lam, maar de leden bleven toestro men. Deze week schreef de vereni ging Thea van de Sande uit Nieu- werkerk als 200ste lid bij. Zij stuitte, op zoek naar een magazine over moestuinieren, op Velt. ,,Wij koken al biologisch en ik wil altijd wel leren. Ik vond het blad leuk en ook de workshops die ze normaal gesproken geven. Het is ook fijn dat er gezamenlijk plantjes worden aangekocht. Ik vind het zelf superlastig om jonge aanplant hier in de buurt biolo gisch aan te kopen." Duurzaamheid Sinds corona hebben volkstuin verenigingen opeens wachtlijsten in het leven moeten roepen en zit ook ecologisch tuinieren in de lift. Dat heeft deels te maken met de vrije tijd die mensen opeens had den en met het ontdekken van nieuwe dingen in de eigen buurt, denkt het drietal. Maar het sluit ook naadloos aan bij de groeiende belangstelling die Wij koken al biologisch en ik wil altijd wel leren er is voor duurzaamheid en ge zondheid. ,,Ook jonge mensen zijn er mee bezig. Je eigen groenten verbouwen is hip." Klippel, die zich op het ecolo gisch moestuinieren stortte nadat hij door Q-koorts ernstig ziek werd, geniet elke dag van zijn tuin boordevol groenten. ,,Het is zo ontzettend leuk dat je je tuin in kunt lopen en dat je kunt pakken wat je wilt. Er staat niks wat je ge zondheid schaadt. Ik loop door de tuin en pak voor mezelf, voor mijn moeder en voor mijn kippen. Alles is eetbaar." Zuurkoolworkshop Via Velt krijg je de beschikking over een enorme bak aan kennis, vertellen Klippel en Blauw. Via het eigen magazine en de boeken die de club uitgeeft, maar ook via onderlinge contacten en door acti viteiten. De ene keer schuifje aan voor een zuurkoolworkshop, de andere keer sta je met z'n allen walnoten te rapen. Activiteiten die stilliggen door corona, maar hopelijk snel worden hervat. ,,Dat contact vinden we heel belangrijk. Dat missen we nu echt." Zij benadrukte het belang van ver trouwen. ,,Dat groeit naar mijn idee niet als ik niet het vertrouwen kan hebben veilig en in vrijheid door de Tweede Kamer te lopen. Zo was ik vanuit mijn ervaring in het ver pleeghuis gewend me strikt aan alle coronaregels te houden en deed iedereen dat. In de Tweede Kamer is dit echter niet altijd vanzelfspre kend." Ook riep ze haar collega's op niet het politieke gewin voorop te zet ten, maar oog te houden voor 'de mensen voor wie we het doen'. ,,We moeten samen tot het inzicht komen wat we voor hen willen be reiken en dan, ieder met zijn eigen politieke ideologie, kijken hoe we Eerste toespraak in de Tweede Kamer hier invulling aan kunnen geven. Proberen niet altijd te scoren, maar echt vanuit de inhoud kijken wat goed is voor Nederland." Van den Hil sprak haar maiden speech uit bij de behandeling van wetten die gedwongen psychiatri- sche zorg mogelijk maken. Dat greep ze aan om het belang van vrijheid te onderstrepen. ,,We moe ten zeer zorgvuldig blijven omgaan met vrijheidsberoving en altijd twijfelen of het nodig is om ie mands vrijheid te ontnemen." Vrijheid In een persoonlijk relaas vertelde ze wat vrijheid ('het grootste goed dat we hebben') voor haar betekent. Ze beschreef hoe dankbaar ze is dat ze in 'Hoes' in vrijheid kon opgroeien en daarna ook de ruimte kreeg om zich zonder belemmeringen te ont wikkelen. ,,Dat is een maidenspeech uit het boekje", complimenteerde debat leider Martin Bosma Van den Hil na na afloop. ,,'Hoes' kan trots op u Jacqueline van den Hil tijdens haar maidenspeech in de Tweede zijn." Kamer. foto tweede kamer vrijdag 28 mei 2021 GO Ecologisch moestuinieren is hip Esme Soesman Nieuwerkerk Rien Klippel (66) uit Scherpenisse weet nog hoe het er in de moes tuin aan toe ging toen hij een jochie was. tv. Thea van de Sande uit Nieuwerkerk krijgt a (m) uit Scherpenisse en voorzitter Tjeerd Bla uit Nieuwerkerk krijgt als 200ste lid van de afdeling en voorzitter Tjeerd Blauw uit Middelburg. foto mariek - *3r l._2 van Velt bezoek van secretaris Ri Zeeuwse Eilanden Rien Klippel -Thea van de Sande, 200ste lid van Velt Zeeuwse Eilanden De Tweede Kamer houdt zich niet altijd aan de coronaregels en is vooral bezig met politiek 'scoren'. Die kritiek uitte Jac queline van den Hil (VVD) uit Goes gisteren bij haar eerste toespraak in de Tweede Kamer. Rolf Bosboom Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33