Yara kiest beste ideeën om stofvrij en proper te worden Het leukste is bellen naar geslaagden 4 EXAMENS 2021 Een makkie was het schijnbaar, het examen Engels vmbo. De meeste leerlingen hadden niet eens de volle twee uur nodig om alle teksten door te spitten. In totaal kregen de leerlingen twaalf Engelse teksten voor geschoteld. Zowel Madelief de Bruin (16) als Björn van Dongen (15) als Demian Vonk (16) vond het allemaal nogal meevallen. Björn: ,,Het ging echt over van alles, van apen tot tennis en social media. Het waren vooral nieuwsberichten, bijvoorbeeld uit de New York Times. Je hoefde hier niet veel voor te leren, ik zag zelfs dat er na drie kwartier al mensen klaar waren." Volgens Demian komt dat doordat het allemaal meerkeuzevragen waren. ,,In de oude proefexamens moest je ook nog zelf samenvattingen opschrij ven. Dat dat nu niet hoeft, scheelt natuurlijk tijd." Licht uit De leerlingen van Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee krijgen de examens niet in hun eigen ge bouw, maar in de grote zaal van sportcentrum Laco. Daar liggen wel wat onverwachte dingen op de loer. Madelief: ,,Het licht gaat hier af en toe spontaan uit, als je alle maal heel stil zit dan reageert de sensor niet." Ook de muziek van de fysiotherapeut in het gebouw ging per ongeluk aan en daarnaast kwamen er meldingen binnen op mobiele telefoons. Ondanks dat was het examen wel goed te doen. Zo staat Demian er prima voor en verwacht hij te slagen. „Hiervoor 4 41 deed ik havo, ik vind de mavo wel een stuk gemakkelijker. De stof is minder moeilijk. Ik hoefde niet veel te leren. Maar uiteindelijk moet dat natuurlijk nog blijken uit mijn cijfer. Als ik slaag, ga ik naar het Grafisch Lyceum in Rotter dam." Niet spieken Het schooljaar in coronatijd bele ven, dat is niks. Daar zijn de drie leerlingen het over eens. Björn: ,,De motivatie zakte nogal in. En je wilt toch met je klasgenoten kun nen praten. Uiteindelijk houd je het meeste contact met de vrien den die het dichtst bij je staan." Je hoefde hier niet veel voor te leren, ik zag zelfs dat er na drie kwartier al mensen klaar waren Net als bij de andere scholen, ging hier ook veel niet door. Geen acti viteiten, geen gala, niet naar Praag op schoolreis. Madelief baalt er van: ,,Het is toch geen echte afslui ting van dit jaar zo, dat is jammer." En Madelief had nog meer pech. Een dag voor het eerste examen werd ze positief getest op corona. „Daardoor miste ik drie examens. Die moet ik nu inhalen in het tweede tijdvak. In eerste instantie leek dat fijn, een beetje uitstel, maar eigenlijk had ik het liever toch meteen gedaan. Dan was ik nu klaar geweest." Op de vraag of er nog een beetje gespiekt is, re ageert ze resoluut: ,,Ha, alsof dat kan met anderhalve meter afstand tussen de tafels, echt niet." DOCENTE In januari van dit jaar schreef Yara, fabrikant van onder meer kunstmest een tweeledige prijsvraag uit. Wie weet een goeie aanpak om er voor te zor gen dat het terrein opgeruimd blijft, dat er niks meer blijft slingeren en wie heeft een goed idee om het vrijkomen van stof bij het laden van schepen tot nul te reduceren? Yara dat met de challenges samenwerkt met Dockwize, kreeg 36 reacties uit de hele wereld, van uit de VS, India en het dichterbij gelegen Biervliet. Ludiek De afgelopen week werden de winnaars bekendge maakt. Ben Steffen, medeoprichter van Imagine Creative Agency uit Tholen, wint de Yara Good Housekeeping challenge, dat als doel heeft dat er nergens op het enorme terrein van Yara meer pal lets, rommel of gereedschap onnodig achterblijft. Met zijn presentatie van 'The Game' won hij het Housekeeping-onderdeel van de prijsvraag. Met wat Steffen Gamification noemt, wil hij Yara hel pen om via een tweetrapscampagne op ludieke wijze, in de vorm van een spel, het gedrag van een grote, diverse groep mensen te veranderen zodat er niks meer blijft rondslingeren. Gezamenlijke winnaar De Yara Dust-free loading challenge, dat als doel heeft het vrijkomen van kunstmeststof tegen te gaan, heeft twee winnaars: Brian de Rijcke van De Regt Conveyor Systems bv uit Biervliet en Alex Budding van TBK-GROUP Spillage Control uit Renswoude. Beiden dienden plannen in die stof vorming voorkomen. Omdat hun ideeën elkaar aanvulden, is er voor een gezamenlijke winnaar ge kozen. s\i ISPffiL A V. vrijdag 28 mei 2021 GO 'Vmbo Engels was een makkie' Mariska den Hartog Zierikzee i '■N.rUif&s f,, Björn van Dongen, Madelief de Bruin en Demian Vonk (vlnr). fotos marieke mandemaker -Björn van Dongen Kijk op de site bij /video Gerrit van Loon Voor docente Christy Paai- mans (foto) van de Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee is de examenperiode een leuke en nieuwsgierige tijd. Naast docente Engels (mavo 4) is ze mentor en mavo-coördinator. Ze spreekt en appt leerlingen moed in. „Deze week plaatste ik in de groepsapp van alle 75 mavo 4-leerlingen een uitleg. Er was wat onduidelijkheid over wanneer je nu precies ge slaagd bent." Leerlin gen krij gen dit 'coronajaar' j 1 meer kansen. Paaimans en col lega's grijpen dat aan om ze te motiveren. Zelf kijkt de docente vooral uit naar het nakijken. Een dag nadat haar klas examen doet, komt ze speciaal vanuit Kapelle naar Zierikzee om de examens op te halen. ,,Kan ik er vrijdag middag al mee beginnen. Is vooral vanwege mijn nieuws gierigheid. Klopt mijn beeld van de kinderen met hun resulta ten? Veel is multiple choice. Overleg met de tweede cor rector levert weinig discussie op. Het leukste is de geslaag den bellen. Speciaal voor mijn mentorklas heb ik cadeautjes gekocht. De meiden een arm bandje met de tekst: trots op jou. De jongens dropjes met de tekst: het zit d' rop." De Yara Challenge, een wedstrijd om van het Sluiskilse bedrijf het properste fabrieksterrein van Zeeland te maken heeft twee winnaars op geleverd. Of eigenlijk drie. Guido van der Heijden Sluiskil -S"' tAf" -t-v 3a." -.y Brian de Rijcke van De Regt Conveyor Systems (geheel links) en Wij nand van de Vendel van TBK-GROUP Spillage Control (tweede van links) ontvangen samen de prijs uit handen van Tommy Tissink van Yara Sluiskil (rechts). foto yara sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32