s? Meedenken met kermisgasten Corona lijkt bijna weg uit verpleeghuizen Trucker zat op telefoon toen hij vrouw doodreed Geheim 2 STARTBLOKKEN EXPLOITANT JAN Een zomer vol Zeeuwse kermissen? Organisatoren, exploitanten en ook gemeenten zijn er klaar voor. ,,Als Den Haag groen licht geeft, halen we de boel uit de loods en reizen we af." Commentaar De Nederlandse overheid heeft miljarden en miljarden eu ro's gespendeerd aan het overeind houden van de eco nomie. Minister Wopke Hoekstra kondigde gisteren aan de steunpakketten te verlengen tot 1 oktober. Nog eens 6 mil jard maakt hij vrij zodat ondernemers niet stranden in het zicht van de haven. Op lokaal niveau kunnen gemeenten ook het verschil maken door vooruit te denken, zodat ondernemers direct uit de start blokken kunnen schieten als het licht op groen springt. Kermisexploitanten zien met lede ogen aan dat lang niet elke gemeente in het land met ze meedenkt. Zo zijn er gemeenten die bij voorbaat al een streep door het kermisseizoen hebben getrokken. Lekker makkelijk, hoef je er zo vlak voor de vakantie er ook niet meer over na te denken. Andere gemeenten willen aanvragen voor een vergunning pas behandelen als het kabinet kermissen weer toe staat. Klinkt logisch, maar de ervaring leert dat versoepelingen snel ler kunnen komen dan verwacht. Als je dan nog vergunningen moet gaan verstrekken, gaat voor de kermisexploitanten kost bare tijd verloren. Gelukkig zijn in Zeeland wél gemeenten die snappen dat kermisexploitanten geen dag verloren willen laten gaan. Dat kost deze gemeenten hooguit een beetje goede wil. Elke dag dat de mallemolen draait en het kermisgeld rolt, hoeft minister Hoekstra geen cent te veel uit te geven. Er zijn gemeenten die bij voorbaat al een streep door het kermisseizoen hebben getrokken De laatste twee weken zijn er geen nieuwe overlij dens gemeld van ver pleeghuisbewoners die met corona waren besmet. Sinds half maart is het effect van de vaccinaties terug te lezen in de weekcijfers van de zorgorganisaties. Verreweg de meeste cliënten zijn in februari en maart gevaccineerd. Binnenkort is er weer een ronde waarbij bewoners die nog geen co- ronaprik hebben gehad zich alsnog kunnen laten vaccineren. Het gaat dan om mensen die na de vorige ALMANAK Kleine Esra uit Vlissingen is nog maar drie en begrijpt nog niet zo goed wat geheimen zijn. ,,Papa", zei ze gisteravond tij dens het eten, ,,ik heb voor jou een parkeerkaart geknutseld. Voor vaderdag!" Haar ouders, oudere broer en zus legden uit dat je geheimpjes ronde naar het verpleeghuis zijn verhuisd of cliënten die zich niet eerder konden laten vaccineren, bijvoorbeeld vanwege ziekte. Sinds begin oktober telden de Zeeuwse verpleeghuizen 596 coro nabesmettingen, 454 mensen her stelden van de infectie en 139 bewo ners zijn overleden. De cijfers zijn Verreweg de meeste cliënten zijn in februari en maart gevaccineerd van de samenwerkende zorgorga nisaties Allévo, Cederhof, Cedrah, Cleijenborch, Eilandzorg, Schutse Zorg Tholen, SVRZ, Ter Weel, WVO Zorg, ZorgSaam en Zorg- stroom. stil moet houden, omdat ze een verrassing zijn. De peuter keek even bedenkelijk en leek het principe toen te begrijpen. Een ogenblik was het stil. ,,Papa", zei ze vervolgens op fluistertoon, ,,mama heeft een grote barbe cue voor jou gekocht. Voor je verjaardag!" Sonja Suij nieuwe voorzitter van GGD Zeeland Cd' .12 Nieuwe bundel Jopie Adriaanse Middelburg A58 dit weekend toch niet op slot De coronamaatregelen laten ker missen nu nog niet toe. Dat merk ten kermisexploitanten onder meer tijdens Hemelvaartsdag in Axel. Voor veel exploitanten zou dat de eerste Zeeuwse kermis van het nieuwe seizoen zijn geweest. Maar helaas: het bleef er stil. Voor de ko mende weken stonden ook onder meer Hoek, Tholen, Lamswaarde en Graauw op de planning, maar ook de kermissen daar lijken kans loos. Lobby Voorlopig staat groen licht voor kermissen gepland vanaf 30 juni, al houdt de kermisbranche een flinke lobby om er bij de volgende versoe pelingsronde, over ruim een week, al bij te zijn. Het zou veel schelen, die paar ex tra weken, benadrukken ze. Want het kermisseizoen duurt zo lang niet. ,,Vorig jaar stond ik op acht kermissen. In een normaal jaar op veertig", vertelt Jan van Huet uit Sas van Gent. Hij exploiteert onder meer een draaimolen en een eend jes-, een oliebollen- en een schiet- kraam. Voor Karin Blokker geldt hetzelfde. Met haar bedrijf Jonker Blokker organiseert ze meerdere kermissen in Zeeland, en zij en haar familie staan daar ook zelf met at tracties. ,,Vorig jaar hebben we ze ven kermissen kunnen doen. Dan kom j e dus niet uit de kosten. Vergis je daar niet in. Aan het begin van het seizoen moet alles gekeurd worden: je attracties, maar ook de vrachtwagens. En de boel moet ver zekerd worden. Het ongeluk gebeurde begin okto ber 2019. De 72-jarige vrouw was onderweg naar haar dochter. Ze stopte bij Sint-Kruis-Winkel voor een verkeerslicht. Achter haar kwam de Roemeense trucker aan- denderen. De vrachtwagen botste met 90 kilometer per uur achterop haar auto. De vrouw overleed aan haar verwondingen. ,,Een vrachtwagen besturen ver eist constante aandacht", zei de procureur gisteren volgens de VRT. ,,Hij zat als een koning in zijn paleis, niets leek hem te kunnen overko men. Om vervolgens iemand de dood in te rijden." De trucker be tuigde spijt, maar daar nam de Bel gische politierechter geen genoe gen mee. De Roemeen moet 6 maanden de cel in en kreeg een rij verbod van 5 jaar. Ook moet hij een geldboete van 2000 euro betalen. vrijdag 28 mei 2021 De Zeeuwse verpleeghuizen meldden nauwelijks nog nieuwe coronabesmettingen. Afgelopen week waren het er drie: twee op Noord-Beveland en één op Schouwen-Duiveland. Theo Giele Middelburg Tip? redactie@pzc.nl GOES De Terneuzense wethou der Sonja Suij is gekozen als nieuwe bestuursvoor zitter van de GGD Zee land. Suij volgt Jan-Frans Mulder op. De burge meester van Hulst was sinds 2018 bestuursvoor zitter. Suij was al lid van het dagelijks bestuur en plaatsvervangend voor zitter. Het dagelijks be stuur van de GGD Zee land bestaat naast Suij uit Corniel van Leeuwen (wethouder gemeente Tholen en plaatsvervan gend voorzitter) en Els Verhage (wethouder van de gemeente Vlissingen en secretaris van het db). GOES Dichten lukt niet meer na een reeks herseninfarc ten maar de Goese au teur Jopie Adriaanse (84) heeft nu een aantal oude, nog niet gepubliceerde gedichten gebundeld. De bundel Na lange tijd is te koop bij boekwinkels Paard van Troje en De Koperen Tuin in Goes. Adriaanse publiceert onder het pseudoniem Johanna W. De gedichten in de bundel schreef ze haar eerste hersenin farct. Met haar gedicht Onderweg werd Adri aanse in het verleden ge nomineerd voor de Lan delijke Gedichtendag Poëzieprijs. De A58 is dit weekend toch volledig open. De geplande werkzaamhe den aan de snelweg gaan niet door. De weg zou ter hoogte van Middelburg en bij knooppunt Stelleplas van vanavond tot zon dagochtend dicht zijn, om een stillere asfalt- laag aan te brengen. Dat is afgeblazen, omdat de voorbereidingen meer tijd in beslag nemen. Ook de nachtelijke af sluitingen van begin vol gende week bij Middel burg gaan niet door. Het werk wordt later alsnog uitgevoerd. Een datum is nog niet bekend. Zeeland De kermis in Goes: volgens kenner Jan-Niek van Hese één van de mooiste van Zeeland. archieffoto izaak verkeste Martijn de Koning Vlissingen De vrachtwagenchauffeur die twee jaar terug een vrouw uit Terneuzen doodreed op de John F. Kennedylaan tussen Zelzate en Gent, was afgeleid door zijn telefoon. Dat bleek gisteren tij dens de rechtszaak. ,,De man tokkelde op zijn gsm alsof hij thuis op de bank zat en lette ver der niet op de weg", aldus het Openbaar Ministerie (OM). Bas Bareman Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30