MEDIA CULTUUR 25 Verlinde zet zich in voor terugkeer publiek in theaters dus net te jong om dat programma gezien te hebben, maar toch hoor ik er als Limburger al mijn hele leven over. Enerzijds omdat het hier even verderop, in Eijsden, werd opgeno men. Dat Ko van Dijk (de acteur die in het eerste seizoen de rol van boer Bonte speelde en vlak daarna stierf, red.) daar op een terras koffie had ge dronken, is tien jaar dé gebeurtenis van het dorp geweest. Maar ook om dat het verhaal de tijdgeest in Lim burg zo goed vangt, tijdens de op komst van de mijnen.'' Processies en fanfares Verlinde: ,,Ik heb als kind een paar jaar in Limburg gewoond en daarom vonden wij het thuis interessant. Maar voor de rest van Nederland bood de serie een blik op een lands deel dat veel mensen amper kenden. Een weekendje Maastricht of Val kenburg was toen nog niet zo ge meengoed. Dus dat prachtige land schap, die vakwerkhuisjes, de pro cessies en fanfares, de zon die hier al tijd leek te schijnen, dat kende de rest van Nederland nog niet.'' Hermans: „Schitterend, het exo tisme van Limburg!'' Om zich in het verhaal te verdie pen, leende Hermans een dvd-speler van zijn vader en haalde hij weer een tv in huis. ,,Mijn vriendin, die weer tien jaar jonger is dan ik, vond dat maar zozo. Zat ik urenlang naar Dag boek van een Herdershond te kijken. Maar het mooie is: na een tijdje keek ze mee, naast me. Het gaat over zin geving, onmogelijke liefdes, over het rijke roomse leven. Dat zijn univer sele thema's, in elk geval voor men sen uit delen van het land die in de Tachtigjarige Oorlog de katholieke kerk trouw zijn gebleven.'' Het moet volgend jaar een spekta kelmusical worden in het MECC, op een podium van 60 meter breed, met 75 acteurs, in de sfeer van Zuid-Lim burg aan het begin van vorige eeuw. Verlinde: ,,Dat beeld van kapelaan Odekerke op z'n herenfiets uit de se- rie is iconisch, dat willen we in de musical ook gebruiken. Maar dan niet op een klein podium, dat hij na 3 meter in de orkestbak rijdt. En we willen ook bierkarren met paarden op- en af laten komen.'' Hermans glundert. Voor Toneel groep Maastricht is dit de grootste productie ooit. De audities moeten nog beginnen, maar hij hoopt op een 'flink zuidelijk aandeel in de cast'. Er zijn nogal wat grote acteurs met wortels in Brabant en Limburg. ,,Volgens mij komt dat door carnaval. In het zuiden is iedereen gewend om eens op het biljart te staan en op te treden, als men nog jong is. De meesten gaan weer van dat biljart af en worden boekhouder. Maar een enkeling vindt hier een roeping in.'' CAMPAGNE y vrijdag 28 mei 2021 GO Jo de Meyere als kapelaan Erik Odekerke, rechts met Bruni Heinke als dorpsgenote Miete van der Schoor. Eind jaren 70 en begin jaren 80 ble ven zo'n 6 miljoen tv-kijkers wekelijks thuis om de serie over het Lim burgse dorpsleven te volgen. foto's anp/hollandse hoogte Behalve met zijn werk voor het SBS-programma Shownieuws is Albert Verlinde sinds zijn ver trek bij Stage Entertainment vooral druk met een campagne voor de cultuursector die bin nenkort moet worden afgetrapt: Mooier dan Ooit. ,,Zo'n 750 cul turele instellingen hebben zich erbij aangesloten, waaronder alle theatergezelschappen en musea. Met de campagne willen we het publiek terugwinnen, laten zien dat het goed en veilig is om cultuur te bezoeken. En dat je het misschien niet heel erg mist, totdat je er langer over na denkt. Voor mij is dit vrijwilligers werk, maar ik ben er behoorlijk druk mee. Dat is niet erg, want het doel vind ik enorm belang rijk.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25