s X Seconden 23 WIELRENNEN GIRO D'ITALIA In de Giro is Jumbo-Visma lang niet zo dominant als in voorgaande wedstrijden. Sportief directeur Merijn Zeeman over het hoe en waarom. 'Zandschulp' in hoofdtoernooi Alles went, ook de dominantie van Jumbo-Visma. In de de Tour de France en Vuelta met Primoz Roglic of in het voorjaar met alleskunner Wout van Aert als kopman. En dan steekt een Giro zonder ritzeges en een negende plek in het klassement (Tobias Foss) daar wat schril bij af. ,,Maar ik ben eigenlijk heel tevre den hoe het gaat'', reageert sportief directeur Merijn Zeeman op de stelling dat het nog niet de Giro is van Jumbo-Visma. Nou, dat moet Zeeman dan maar even uitleggen. Want de comeback van Dylan Groenewegen na het on geluk met Fabio Jakobsen en zijn schorsing van negen maanden was er een zonder succes. Na dertien etappes met vier keer een top 10- notering stapte Groenewegen af. Ook beoogd kopman voor het klas sement, George Bennett, viel tegen en kon zijn ambities voor een plek bij de top 5 al na een week bij het oud vuil zetten. Eerst over Groenewegen. Zee man: ,,Deze Giro laat zien dat hij er niet zomaar weer is, dat Dylan tijd en ritme nodig heeft. Sprinten be gint vanuit een goede positie. Soms moet je met geluk die plek vinden, maar negen van de tien keer is dat doordat een sprinter intuïtief de juiste keuzes maakt. Dat is nou net wat ontbreekt als je er zo lang uit bent en zoiets hebt meegemaakt als Dylan.'' ,,Alleen die eerste zondag kwam hij een beetje in de buurt, maar toen haperde zijn schakelsysteem. Alle andere keren had of het team of Dylan het beter kunnen doen. Natuurlijk had ik stiekem gehoopt dat Dylan een keer zou winnen. Maar ik wist ook dat het niet nor maal zou zijn als dat zou gebeuren. Ten opzichte van zijn concurrenten Caleb Ewan en Tim Merlier stond Dylan er zo veel minder voor. Niet gek als je ziet wat er gebeurd is na het ongeluk en in zijn privéleven met de vroeggeboorte van zijn zoontje.'' Gelijktijdig met Groenewegen stapte ook de jonge sprinter David Dekker uit de Giro. Volgens Zee man was het niet logisch om een keer voor Dekker te rijden. ,,David komt over van amateurniveau. Al les gaat twee keer zo snel, sprints zijn hectischer, concurrenten ster ker. Om succesvol te worden in in de WorldTour is dit een super waardevolle ervaring. Dat in week één al een streep kon door het klassement van kopman Bennet, was vooral pijnlijk voor de Nieuw-Zeelander zelf. Bennett is al jaren een trouwe knecht voor klas sementsrenners als Roglic en Steven Kruijswijk en had nu een spaarzame mogelijkheid om voor eigen kansen te rijden. Zeeman: ,,Wij wilden hem die kans geven. George heeft een enorme gunfac- tor. Maar een grote ronde betekent ook op je fiets blijven zitten, preste ren als het heet is, als het koud is en het waarmaken als het moet.'' We moeten eerst zaaien, voordat je weer een overvloed aan Nederlands talent hebt Waar Bennett teleurstelde, kwa men Foss en Koen Bouwman juist bovendrijven. In etappe negen leek Bouwman op weg naar de zege, maar werd in de laatste kilometer voorbijgestoken door Egan Bernal. Bergop rijdt Bouwman deze Giro doorgaans in dienst van de ploeg, maar ondertussen staat hij keurig dertiende. Foss is de meest opval lende van de Jumbo-ploeg. De Noor die op de tweede rustdag 24 jaar werd, reed naar de derde plek in de openingstijdrit, weerde zich kranig in het hooggebergte en staat ne gende in het klassement. Groeibriljanten Foss is (net als de de Deen Jonas Vingegaard, die meegaat naar de Tour de France) een van de groei briljanten van van de Jumbo-ploeg voor het rondewerk. Zeeman: ,,Voor ons is deze Giro het voorpor taal van de toekomst. Een belang rijke leermoment om te bepalen wie van ons team welke impact zal hebben. Want er komt een mo ment dat Primoz te oud is en dan willen we een nieuwe generatie op geleid hebben. De talenten die we hebben, moeten ontwikkelen en beter worden om later in de spot lights te staan en succes te halen.'' Ook Zeeman ziet dat het geen vanzelfsprekendheid is dat die toe komstige sterren van de Neder landse Jumbo-ploeg uit eigen land komen. ,,En dat maakt ook mij wat uit.'' Het is de voornaamste reden dat Jumbo-Visma samen met de KNWU en NOC*NSF een van de initiatiefnemers is van Cycling- Class.NL waar talent wordt opge spoord en opgeleid. ,,Wij hebben onze zorgen omgezet in actie. Want wij willen, ook in onze opleidings- ploeg, graag Nederlandse renners. Maar ze moeten er wel zijn. Van daar die plannen. We zullen eerst moeten zaaien en structuur neer zetten, voordat je weer een over vloed aan Nederlands talent hebt met kansen op succes.'' Botic van de Zandschulp heeft zich voor de tweede keer gekwa lificeerd voor het hoofdtoernooi van een grand slam. Op het gra vel van Roland Garros in Parijs versloeg de 25-jarige Veenendaler in de derde en laatste kwalifica tieronde de Oekraïner Ilja Marts- jenko. Hij had daarvoor slechts 72 minuten nodig: 6-1 6-2. Van de Zandschulp, de nummer 154 van de wereld, maakte eerder dit jaar zijn debuut in het hoofdtoernooi van een grand slam. Op de Aus tralian Open verloor hij in de eer- ste ronde van de Spanjaard Carlos Alcaraz. Van de Zandschulp is de derde Nederlandse deelnemer in het enkelspel op Roland Garros. Kiki Bertens en Arantxa Rus wa ren bij voorbaat zeker van een plek in het hoofdtoernooi. Streep door EK in Belarus Ritzege Italiaan Bettiol in Giro Oranje verrast tegen Rusland vrijdag 28 mei 2021 GO 'Giro is voorportaal van de toekomst voor ons' Daan Hakkenberg Rotterdam Drie renners van Jumbo- Visma die deze Giro om ver schillende rede nen opvielen: George Ben nett, Dylan Groenewegen en Koen Bouw man (van links naar rechts). FOTO'S AFP COR VOS -Merijn Zeeman (directeur) TENNIS Botic van de Zandschulp is in vorm. foto afp BAANWIELRENNEN De EK baanwielren- nen die eind juni zou den plaatsvinden in de Belarussische hoofd stad Minsk gaan niet door. De Europese wielerbond UEC be sloot het toernooi af te gelasten vanwege de gespannen situatie rond Belarus. De baanploegen van Ne derland en Duitsland hadden zich eerder deze week al terugge trokken voor de Euro pese titelstrijd. WIELRENNEN De Italiaanse renner Alberto Bettiol (foto) van EF Education heeft etappe 18 van de Ronde van Italië gewonnen. De Colom- binaan Egan Bernal van Ineos Grenadiers behield de leiding. Lucinda Brand heeft haar eerste zege van dit seizoen op de weg bin nen. Ze won de derde etappe van de Ronde van Thüringen. Brand kwam 2 seconden eer der over de meet dan Emma Norsgaard. VOLLEYBAL De Nederlandse vol- leybalsters hebben voor een verrassing gezorgd in de Nations League. De jonge ploeg van bonds coach Avital Selinger versloeg gisteren in Rimini Rusland met 3-1 (25-14 25-22 23-25 en 25-20). Nederland was het toernooi be gonnen met een 3-0- zege op België, ge volgd door een nipte 3-2-nederlaag tegen Duitsland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23