Zonder omwegen naar je nieuwe auto. Simpelweg Au toTrack ECONOMIE 17 ANALYSE SHELL Het is moeilijk te zeggen voor wie de schok het grootst was deze week. Dinsdag kreeg de Ameri kaanse oliereus ExxonMobil van de aandeelhouders een stevige tik. De activistische aandeelhouder Engine No 1, die wil dat ExxonMo bil meer en sneller op verduurza ming inzet, kreeg het voor elkaar dat de aandeelhouders instemden met de benoeming van twee door hen voorgestelde commissarissen. De oliegigant had in de maanden voor de aandeelhoudersvergade ring al 35 miljoen dollar uitgege ven in een campagne om de be noeming tegen te houden. En daar kwam nog de uitspraak van de Haagse rechter bij die Shell dwingt om sneller de uitstoot van CO2 te beperken. Eerder stemden aandeelhouders bij verschillende grote oliemaatschappijen al voor een ambitieuzer beleid om de uit stoot van CO2 het belangrijkste broeikasgas dat tot opwarming van de aarde leidt, te beperken. Ook vanuit de financiële wereld groeit de druk. Tal van banken, waaronder de Nederlandse groot banken, hebben al aangekondigd niet langer fossiele investeringen te willen financieren. Vooral le ningen voor kolencentrales of ko- lenproducenten worden taboe. De geest is uit de fles en dat stelt oliebedrijven voor fikse uitdagin gen. ExxonMobil bijvoorbeeld in vesteert voornamelijk in olie en gas. De vraag naar olie blijft groot en daar wil het bedrijf van profite ren. Ook Shell zegt dat olie en gas nog tientallen jaren onmisbaar zullen zijn om aan de energievraag te voldoen. De Brits-Nederlandse oliereus steekt daarom veel meer geld in deze brandstoffen, dan in duurzame energie als zonne- en windstroom. Klimaatambities Tegelijkertijd scherpen overheden de klimaatambities aan en wordt ingezet op snellere verduurza ming. Ook het publiek wordt be wuster. De verkoop van elektri sche auto's stijgt snel bijvoorbeeld. Daardoor zitten de oliereuzen in een spagaat. Hun hele verdienmo- del is gebaseerd op fossiele ener gie. De hoeveelheid duurzame energie is nog steeds klein in ver gelijking met fossiel, dus het grote geld wordt nog met olie en gas verdiend. Maar voor hoelang nog? Dat is de grote vraag. Oliemaatschappijen hebben nog voor honderden mil jarden aan olie- en gasreserves in de boeken staan. Kunnen ze die nog oppompen en verkopen, of zakt de vraag zo snel in dat ze on- gebruikt in de grond blijven zit ten? In dat geval moeten de olie reuzen honderden miljarden af schrijven op hun bezittingen. Overstappen op duurzame ener gie en de olie en gas in de grond la ten zitten zou financiële zelf moord zijn. Maar alles zo snel mo gelijk oppompen en verkopen nekt het milieu en zorgt voor een nog snellere opwarming van de aarde. En ook de oliemaatschappijen hebben een verantwoordelijkheid dat te voorkomen. Er zit niets anders op dan de draai naar duurzame energie te maken, maar wel zo dat er nog maximaal aan olie en gas verdiend kan worden. Of in elk geval zodat de schade maximaal wordt be perkt. Maar juist nu wordt de maat schappelijke druk groter om snel ler over te stappen naar duurzame energie. De vraag is hoelang de oliebedrijven die fundamentele keuze nog kunnen uitstellen. Shell en BP kondigden eerder al aan in 2050 CO2 -neutraal te willen zijn. Shell scherpte de ambities recent nog verder aan. De energiemultinational wil ook versneld duurzame alternatie ven ontwikkelen voor zijn klanten en op die manier de verdiensten op peil houden. Onzeker is of het bedrijf die tijd krijgt. Aandeelhou ders zijn er in elk geval niet gerust op. Een aandeel Shell kostte in 2018 nog 30 euro, inmiddels is dat iets meer dan de helft. Ook andere oliemaatschappijen hebben tien tallen procenten van hun waarde verloren. Beleggers houden er al rekening mee dat oliemaatschap pijen zware tijden tegemoetgaan. Een nieuwe auto uitzoeken is leuk Maar dan moet je tijdens je zoektocht niet verdwalen tussen pk's, kw's of cc's. Dankzij overzichtelijke informatie en slimme zoekfilters heb je op AutoTrackjouw perfecte auto snel gevonden. vrijdag 28 mei 2021 GO Oliebedrijven zitten in een spagaat De internationale oliemaat schappijen kregen een paar flinke tikken deze week. De maatschappelijke druk om te verduurzamen neemt snel toe. Peet Vogels Den Haag Een opslagtank van ExxonMobil. Deze oliereus kreeg, net als Shell, deze week een flinke klap te verwerken. foto hollandse hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17