rene Ji Beroep op NOW-geld neemt af O O O lil 16 ECONOMIE 'Maatwerk blijkt nog steeds niet mogelijk' Kort Winst voor afvalverwerker Coronajaar 2020 was voor afvalverwerker Renewi niet zo slecht als het bedrijf ver wachtte. Hoewel de hoeveelheid afval in sommige sectoren slonk, zoals de horeca en de detailhandel, groeide deze juist in andere sectoren, zoals het bouw- en sloopafval doordat meer mensen aan hun huis werk ten. Ook stegen de prijzen van gerecyclede producten zoals papier en metaal in de tweede helft van het jaar, meldt de afvalver werker in de jaarcijfers. De winst van het be drijf kwam op 11 miljoen euro uit. Het jaar ervoor noteerde het bedrijf nog een verlies van ruim 77 miljoen. Renewi verwacht dat de vraag naar recycling toeneemt door de overgang naar een circulaire economie. OPROEP AAN EUROPESE UNIE 'Rem overnames Big Tech af' De Europese Unie moet een overname door Google, Facebook en andere machtige inter- netconcerns kunnen blokkeren, vinden Ne derland, Duitsland en Frankrijk. Ze willen beletten dat deze platforms concurrenten in spe uitschakelen door ze onmiddellijk in te lijven. De Europese Commissie werkt al aan regels voor en toezicht op deze bedrijven, maar die voorstellen zijn niet ambitieus ge noeg, schrijven demissionair staatssecretaris Mona Keijzer (Economische Zaken) en haar Duitse en Franse collega in een voorstel. Eind in zicht voor acceptgiro Nederlanders maken steeds minder geld over per acceptgiro. In 2020 verwerkte Cur- rence, het bedrijf dat ook achter betaalme thode iDeal zit, nog maar 6,4 miljoen papie ren acceptgiro's. Dat is ruim een kwart min der dan een jaar eerder. Het definitieve einde van de papieren acceptgiro komt daar door mogelijk sneller dan aanvankelijk ge dacht, schrijft Currence in zijn jaarverslag. Het aantal organisaties dat vorig jaar nog ac ceptgiro's verstuurde, daalde nog harder. Dat halveerde bijna, tot 9000 bedrijven en instellingen, tegenover 16.000 een jaar eer der. Volgens Currence zijn de alternatieven goedkoper en gebruiksvriendelijker. Arcelor Mittal Renewi Unilever Shell Niet alleen de verlenging van de steunmaatregelen met nog een keer drie maanden (tot 1 oktober) valt in goede aarde. Dat geldt ook voor het gegeven dat ondernemers pas in 2022 hoeven te beginnen met het aflossen van hun schulden bij de Belastingdienst en daarvoor ook langer de tijd krijgen: vijfjaar. Werkgeversclubs VNO-NCW en MKB-Nederland geven aan blij te zijn dat ondernemers meer steun krijgen doordat de tegemoetko ming in de vaste lasten (TVL) niet langer meetelt als omzet voor de NOW-uitkering (Noodmaatregel Overbrugging Werkgelegenheid). Dat dat tot nu toe wel zo was, 'voelde voor veel van onze leden als zeer onrechtvaardig', staat in een verklaring van de werkgeversorga nisaties. 'Het is grote winst dat dat nu wordt aangepast en zelfs met te rugwerkende kracht tot augustus 2020. Mooi is ook dat het plafond van de TVL wordt verhoogd van 600.000 tot 1,2 miljoen euro.' Extra criteria Toch is het niet alleen maar ho sanna vanuit de ondernemershoek. 'Teleurstellend blijft het dat de overheid en de uitvoeringsinstan ties nog altijd niet in staat zijn maatwerk te leveren. Daardoor zijn er nog steeds ondernemers die wel degelijk en aantoonbaar omzetver lies lijden als gevolg van de corona maatregelen, maar niet precies vol doen aan de regels en dus geen steun krijgen', aldus VNO-NCW en MKB-Nederland. INretail, de brancheorganisatie van de detailhandel, vindt dat met LOONSTEUN name grote ondernemingen wor den gedupeerd door het kabinet. ,,De extra criteria voor grootbedrij ven die TVL willen aanvragen, moeten eraf, want anders komen ze zelfs niet eens in aanmerking voor de uitgebreide regeling. We hopen dat de Tweede Kamer volgende week ingrijpt tijdens het debat'', zegt Jan Meerman, directeur van INretail. Robèr Willemsen, voorzitter van Koninklijke Horeca Nederland (KHN), is minder kritisch. ,,Wij zijn blij met wat er nu op tafel ligt. Deze maatregelen helpen meer on dernemers te overleven. Er is meer lucht, zeker met de aanstaande ver soepelingen voor de horeca. Maar we zijn er nog niet, ook voor de lan gere termijn zal er zeker op fiscaal gebied hulp nodig blijven.'' Sociale partners gaven eerder aan Deze maatregelen helpen meer ondernemers te overleven coronasteun te eisen tot einde van het jaar. Het Centraal Planbureau vond het over een maand al welle tjes. Het kabinet kiest voor de mid denweg: op 1 oktober stopt het overheidsinfuus. ,,Al zijn er in dit spel geen zekerheden'', aldus mi nister Wopke Hoekstra van Finan ciën. ,,Straks duikt er een arctische variant op en is alles toch anders." Want ook al dalen de besmet- tingscijfers nu hard, er bestaat een kans dat er een coronamutant de kop opsteekt waartegen de huidige vaccins niet zijn opgewassen. Dan komt de vraag op tafel of langere steun toch gewenst is. Zolang er bijvoorbeeld vastgehouden wordt aan de 1,5 metermaatregel zal het voor theaters, bioscopen en horeca moeilijk zijn om normale omzetten te draaien. Juist om bedrijven zekerheid te geven, hadden vakbonden en werk gevers aangedrongen op verlenging van de steun met een halfjaar. Het zijn drie maanden geworden. Het kabinet vreest overcompensatie en meent dat het moment dichtbij is dat de economie weer op eigen be nen moet kunnen staan. ,,Ik denk dat we in het derde kwartaal echt kunnen ophouden met steun'', al dus Hoekstra. Spaarpot Op dit moment staan immers alle seinen op groen. Het kabinet be sluit vandaag dat de stapsgewijze opening van Nederland wordt ver sneld. Dat zal de economie een flinke zet kunnen geven, denkt Hoekstra. Er zit volgens hem 'heel veel geld in onze gezamenlijke spaarpot'. ,,Hoe sneller het open gaat, hoe sneller het geld zijn weg vindt naar horeca en winkels." Tegelijkertijd is het kabinet afge stapt van het idee om de coronas- teun op 1 juli al te stoppen. Volgens het Centraal Planbureau is het tijd voor de herstelfase, ofwel: stoppen met steun en beginnen met het op ruimen van schulden. Want op dit moment staan 250.000 bedrijven nog voor 16 miljard euro in het krijt bij de Belastingdienst. Gerichte kwijtschelding zou volgens het in stituut het overwegen waard zijn. Maar ook daar kiest het kabinet niet voor. Volgens Hoekstra is het 'niet eerlijk' tegenover onderne mers die hun belasting al hebben afbetaald. Wel is het de bedoeling dat de Belastingdienst met banken, verhuurders en andere particuliere schuldeisers om de tafel gaat met in principe gezonde bedrijven die ge bukt gaan onder een hoge schul denlast. Samen kan dan worden be zien of die last verlicht kan worden. RENEWI ZET IN OP RECYCLING AANTAL GEBRUIKERS GEHALVEERD O vrijdag 28 mei 2021 GO Staalmaker pro fiteert van aan trekkende me- taalprijzen. Afvalverwerker verwacht dit jaar flink te groeien. -2% Beleggers niet blij met deal met foodtechbedrijf Enough voor nieuwe vleesver vangers. Woensdag nog een lichte plus, maar klimaatzaak heeft nu ook ef fect op de beurs. Blijdschap om verlengde steun, maar ook kritiek Ondernemers, werkgeversclubs en zelfs vakbonden reageren overwegend positief op de ver lenging én verruiming van het coronasteunpakket door het ka binet. Er zijn echter ook kriti sche geluiden: „Vooral grote be drijven zijn de dupe.'' Sanne Schelfaut Laurens Kok Den Haag - Robèr Willemsen, voorzitter Koninklijke Horeca Nederland Het kabinet besloot gisteren de steunmaatregelen met een kwartaal te verlengen, tot 1 ok tober 2021. Het wordt de zesde periode dat een beroep kan wor den gedaan op extra steun uit Den Haag. Werkgevers doen vooral een beroep op de NOW- gelden. Op dit moment loopt de vijfde NOW-ronde (april tot en met juni) waarvoor tot nu toe zo'n 19.000 aanvragen zijn ingediend. Daarvan zijn er inmiddels 13.000 goedgekeurd. De werkgevers die er gebruik van maken, vooral uit de horeca, hebben 275.000 men sen in dienst. Zij hebben een voorschot van 294 miljoen euro ontvangen. Het UWV stelt vast dat de uitgekeerde bedragen dalen. In de eerste NOW-ronde (maart tot en met mei 2020) wer- den 139.500 aanvragen toege kend en keerde het UWV 7,9 mil jard uit. Bij NOW 2 ging het om ruim 63.500 toekenningen en 4,3 miljard euro. De derde periode was goed voor 77.000 toekennin gen en 2,8 miljard euro. NOW 4 kostte 3,2 miljard euro. KLM is verreweg de grootste ontvanger, gevolgd door Holland Casino en Schiphol. E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16