President weer vrij, maar problemen in Mali enorm NIEUWS 15 Zittend president al-Assad wint wederom de verkiezingen in verwoest land De officiële uitslag van de verkiezingen in Syrië laat nog op zich wachten, maar dat is slechts een formaliteit. De gedoodverfde winnaar, Bashar al- Assad, stond al bij voorbaat vast. Ook al is Syrië tijdens de oorlog goeddeels verwoest, de zittende president al-Assad hoeft zich ner gens zorgen over te maken. Bij de laatste verkiezingen, in 2014, be haalde de dictator meer dan 88 pro cent van de stemmen, en nu zal dat ook weer zoiets zijn, verwachten waarnemers. ,,We weten dat dit geen echte verkiezingen zijn. Veel Syriërs zijn ontheemd en stemmen niet, of ze zitten als vluchtelingen in het buitenland", zei Jean-Yves Le Drian, de Franse minister van Bui tenlandse Zaken over de legitimi teit van de Syrische verkiezingen. President al-Assad kaatste de bal meteen terug: ,,Uw mening is waardeloos'', antwoordde de man die in 2000 aan de macht kwam als opvolger van zijn vader Hafez die daarvoor dertig jaar de scepter zwaaide in Syrië. Voor de bühne Deze verkiezingen zijn een vorm van bureaucratische legitimiteit, een stukje voor de bühne, zegt de Nederlandse historicus en voorma lig topdiplomaat Nikolaos van Dam. Hij schreef in 1979 het stan daardwerk De strijd om de macht in Syrië. „De bedoeling was dat er on der auspiciën van de Verenigde Na ties eerlijke verkiezingen zouden worden gehouden. Maar dat is he lemaal niet gebeurd. Er gaat dus he lemaal niks veranderen. Met of zonder verkiezingen zal het land verder afglijden naar verarming. Maar formeel heeft al-Assad de le- Er gaat helemaal niks veranderen in Syrië. Met of zonder verkiezingen zal het land verder afglijden gitimiteit dat hij is herkozen. Deze keer waren er twee tegenkandida ten, de vorige verkiezingen was er eentje. De verkiezingen daarvoor was er geen enkele tegenkandidaat. Dus tja.'' De Syrische staatsmedia toonden niettemin beelden van enthousi aste kiezers. Op de universiteit van Damascus stemden studenten die de bekende pro-Assad-slogans zon gen: ,,Met onze ziel, met ons bloed, offeren we ons op voor jou, Bas- har.'' De verkiezingen zijn een wassen neus, zegt ook Erwin van Veen, Midden-Oostenspecialist en con flictonderzoeker bij Instituut Clin- gendael. ,,Dit heeft niets te maken met het politieke proces dat is vast gelegd in resolutie 2254 van de VN- Veiligheidsraad. Daarin wordt op geroepen tot een politieke transitie in Syrië met het opstellen van een nieuwe grondwet als uitgangs punt.'' Van Veen ziet inmiddels een 'be vroren conflict' maar wel met veel factoren die de boel snel weer naar een kookpunt kunnen stuwen. ,,Het is nu kalm en dat zal zo blijven zolang Turkije garanties geeft voor de oppositie in Noord-Idlib en zo lang de Amerikanen de Koerden in het noordoosten van Syrië blijven steunen. Politiek zit het muurvast, op humanitair niveau is het een ca tastrofe. Met name in Idlib. Interna tionaal zoeken de buurlanden, met uitzondering van Turkije, al wat langere tijd toenadering. De buur landen hebben het meeste last van het conflict en hebben een direct belang bij rust. De Golfstaten wil len wel investeren in de wederop bouw. Zij hopen zo de rol van Iran in Syrië op termijn te verkleinen." Pragmatisch Nikolaos van Dam ziet een aantal Arabische landen voorzichtig weer bij al-Assad aankloppen: ,,Heel pragmatisch hebben ze liever hem dan dat het nog verder naar de knoppen gaat.'' Van Veen ziet de Golfstaten mis schien helpen aan de wederop bouw van Syrië, maar dan vooral omdat ze zo hopen de macht van Iran wat in te kunnen dammen. De oud-ambassadeur is ook heel som ber over die wederopbouw. ,,Dat zullen de Syriërs zelf moeten doen, maar met heel weinig geld. En zelfs als je al het geld zou hebben dan heb je nog niet de handen die het land kunnen opbouwen. In de meest gunstige omstandigheden gaat de wederopbouw van het land tientallen jaren duren.'' Internationale druk op Mali om de detentie van president Ndaw en premier Ouane op te heffen, heeft kennelijk effect gehad. De twee zijn gisteren weer op vrije voeten ge steld. De bewindslieden, die vorig jaar via een militaire staatsgreep aan de macht kwamen, zouden het Afrikaanse land voorbereiden op nieuwe verkiezingen en een geko zen burgerregering. Maar die staan nu op losse schroeven. Volgens de Nederlandse antropo loog en Mali-deskundige Mirjam de Bruijn zijn de Malinezen geschokt door de jongste gebeurtenissen. ,,Maar je voelt ook gelatenheid'', al dus de hoogleraar Afrikanistiek aan de Universiteit Leiden. ,,Ik hoor veel zuchten. Er waren al een tijd veel stakingen die de boel plat leg den. Mensen konden bijvoorbeeld W Het instabiele land is al jaren in de greep van islamitische terreurgroepen geen geld meer halen. Men is bang dat deze hele situatie weer zal lei den tot een toename van de basale onrust die hier in dit land is.'' Volgens De Bruijn speelt in Mali meer dan een overheid die er een potje van maakt. De onrust en de protesten vanuit de bevolking kun nen weer aanzwellen. Het arme land kent veel onderliggende pro blemen. ,,De stakingen betekenen dat je als gewone Malinees je leven niet kan voortzetten. En als je geen geld van de bank kunt halen, heb je echt een probleem. Problemen sta pelen zich op. Daarnaast heb je de dreiging van oprukkende jihadis- ten.'' De EU en de Verenigde Staten volgen de gebeurtenissen in Mali nauwgezet. Het instabiele land is al jaren in de greep van islamitische terreurgroepen. De bestuurlijke chaos is onder hand zo groot dat zelfs jihadisten voor sommige mensen bijna een redelijk alternatief beginnen te worden, vreest De Bruijn. ,,De overheid creëert hier geen vertrou wen, terwijl dat zo hard nodig is als je de staat wilt herstellen.'' De EU heeft gisteren laten weten dat Europa de missie om aan een overgangsregering en verkiezingen te werken, blijft ondersteunen. vrijdag 28 mei 2021 GO 'Syrië glijdt steeds verder af' Bob van Huët Rotterdam - Nikolaos van Dam, historicus Een Syrische vrouw met stembiljet in haar hand. foto afp Overgangspresident Bah Ndaw van Mali en zijn premier Moctar Ouane zijn weer vrijgelaten. Eer der deze week waren ze opge pakt door legerleider Assimi Goïta. Dit leidde tot felle veroor delingen uit de hele wereld. Bob van Huët Rotterdam Billboards en portretten van de zittende president Bashar al- Assad zijn niet te missen bij dit stemlokaal in Douma, vlakbij de hoofdstad Damascus. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15