Wat is het mooiste shirt van Nederland? NIEUWS 13 Indiase variant trekt Britse sceptici in Bolton over de streep Win 1 van de 9 gedragen en gesigneerde Oranjeshirts. Stem nu op PZC.nl/mooisteshirt Als een ijscokar op een zomerse dag trekt een bus van gezondheids dienst NHS in een straat in Bolton volk. De rij achter het voertuig met de wervende tekst 'Haal hier van daag je coronaprik!' op de zijkant zigzagt tot ver om de hoek. Tieners met hippe gympen en oordoppen in staan zij aan zij met bejaarden in morsige kleding. De opkomst van de Indiase variant van het virus zorgt voor de opmerkelijke aanwas. Bolton, een achtergestelde stad nabij Manchester, staat te boek als een van de grootste brandhaarden in het Verenigd Koninkrijk van de gevreesde mutatie. Vooral in de armste wijken verspreidt die zich exponentieel. Volgens minister Matt Hancock van Volksgezond heid moeten de weigeraars goed in de spiegel kijken. Vrijwel alle Co- vid-patiënten op de ic-afdeling in Bolton zijn mensen die geen ge hoor gaven aan een oproep om zich te laten inenten. Huisarts Helen Wall besloot actie te ondernemen. Met steun van het stadsbestuur stelde ze een actieplan op om lastig te bereiken bevol kingsgroepen over de streep te trek ken. Speciale bussen en pop-upvac- cinatiecentra kwamen op locaties te staan, waar de animo voor inenting het laagst lag. Anders dan in de rest van het land komt iedereen boven de leeftijd van 18 jaar in aanmer king. De campagne werkt. Vorig weekeinde kregen 6500 mensen een eerste dosis. Tot vreugde van wethouder Andy Morgan sloten opvallend veel scep tici zich in de rijen aan. ,,We heb ben veel mensen zien langskomen die aanvankelijk het vaccin niet wilde hebben'', gaf hij aan. ,,Dat is een enorm pluspunt. Het komt door de razendsnelle verspreiding van de Indiase variant. Niemand wil worden gezien als een besmet ter. Dat is wat ze ons vertelden.'' Het idee tot iets gedwongen te wor den, maakt plaats voor plichtsge voel. De bevolking van Bolton heeft tijdens de pandemie van alle gebie den in Engeland vrijwel het langst in een strikte lockdown gezeten. De Het idee te worden gedwongen, maakt plaats voor plichtsgevoel angst om de recent verworven ver soepelingen kwijt te raken, speelt een rol. Dat de oproep niet vanuit Westminster in Londen kwam, maar van politici en dokters uit hun directe omgeving, vormt een an dere factor. Minderheden Bolton, waar veel Britten van In diase en Pakistaanse komafwonen, heeft net als steden als Leicester en Blackburn een ander probleem. Minderheden maken volgens de cijfers van de overheid een aanzien lijk grotere kans om te overlijden aan het virus. Maar anders dan de opgeheven vinger van premier Bo ris Johnson en zijn minister Han cock doet vermoeden, hebben prin- cipiële bezwaren en complottheo rieën waarschijnlijk weinig invloed op de relatief lage vaccinatiegraad in Bolton. Het locale parlementslid Yasmin Qureshi benadrukte dit enkele da gen geleden. De politica van Labour wees op armoede als grootste ob stakel. Mensen, niet in het bezit van een auto, moesten een reis van soms drie uur maken per bus om bij een vaccinatiecentrum te komen waar 'ze vervolgens buiten in de kou moesten wachten'. De cam pagne van arts Wall neemt deze hindernis weg. De vaccins komen naar de inwoners toe. Premier Johnson mag het experi ment in Bolton officieel nog niet omarmen, met het oog op de zomer bieden de positieve resultaten hem een middel om de wens om op 21 juni de laatste coronabeperkin gen weg te nemen uit te voeren. En met hem leiders van Europese lan den, waaronder Nederland. Als weigeraars in Bolton op hun schre den terugkeren, biedt dit hoop om elders in probleemgebieden uitbra ken snel de kop in te drukken. De ommekeer onder de corona sceptici komt niet snel genoeg voor premier Nicola Sturgeon van Schotland. Ze heeft reisrestricties opgelegd voor Bedford, Blackburn en Bolton, de drie gebieden waar de Indiase variant oprukt. De vaccinatiebus sen in Bolton wacht daardoor een extra druk weekeinde. Get your COVID-19 vaccination here today! vrijdag 28 mei 2021 PC In de rij voor de prikbus De vrees voor de opkomst van de Indiase variant van het coro navirus trekt in het Verenigd Ko ninkrijk weigeraars over de streep om zich te laten inenten. Een voorbode voor de rest van Europa? Geert Langendorff Bolton -Andy Morgan, wethouder IexitonlyI ITRANCE COVICÏ vedöo- Inwoners van Bolton hoeven nu niet uren te reizen naar een priklocatie. De vaccins komen naar hen toe. En het werkt. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13