6 Natuurgebied de Schelphoek is tegenwoordig taboe voor de mens Afrastering oude dijk biedt uitkomst Marcel Modde Burghsluis ,,Kijk toch eens hoe fantastisch! Dit is toch net een stukje Waddenzee?" Lieman is stilletjes verliefd op de slikken en geulen die het 'oergevoel' oproepen bij de baai achter de oude dijk. Je hoeft het gebied zelf niet in om er van te kunnen genieten. Op de hoek van de westnol kun je de Schelphoek prima overzien. En wie de met gras begroeide dam afloopt tot aan het gat, dat herinnert aan de doorbraak in 1953, kan de Schelphoek ook vanaf de andere kant bekijken. Dat blijft zo, zegt Lieman. Wel wordt na het broedseizoen (dat duurt tot juli) over de volle lengte een afrastering geplaatst boven op Het was hier al een paradijsje, maar het is nu nog veel mooier geworden HONDENUITLATER die oude dijk. ,,We zien dat mensen bij laag water met hun honden toch nog het wad op gaan en naar het ei landje lopen. Dat gaan we nu ook te genhouden. Dit is zo'n kwetsbaar ge bied. Dat raster zorgt ervoor dat hier straks nog gewoon honden kunnen worden uitgelaten, maar dat ze niet meer het gebied in kunnen vliegen." „Honden lusten graag een vers eitje", benadrukt Jacobusse de noodzaak van de verdere afsluiting. Ook de toegang vanaf de Plompe- torenweg wordt beter afgesloten, net als nog wat andere mazen in dat net. Vanaf het water wordt bootjesmen sen met borden op lange palen duide lijk gemaakt dat ze de baai niet bin nen mogen varen om te ankeren en te recreëren op het strand. Een andere optie die wordt over wogen om de Schelphoek langs die kant eveneens stevig op slot te gooien, is plaatsing van een ballenlijn in het dijkgat. Een picknicktafel op de hoek van de westnol en een opwaar dering van de uitkijktoren bij het drooggevallen caisson moeten het 'leed' voor de fervente bezoekers van de westelijke Schelphoek straks ver der wat verzachten. Villa met uitzicht Al dit soort maatregelen hebben ze ker zin, ervaren Lieman en Jaco busse. Hij speurt met zijn verrekijker het vogeleiland midden in de baai af. In de steile zandwal hebben oever zwaluwen hun gangen gegraven. ,,Een villa met uitzicht op de Ooster schelde, wat wil je nog meer!" De zwaluwkolonie is in april neer gestreken in de Schelp-hoek. En er is meer goed nieuws, vult Lieman aan. ,,De duinstrook achter het strandje is een soort Meeuwen duinen in het klein aan het worden, met steeds meer konijnen. Met die soort gaat het ook slecht in Neder land, dus daar zijn wij erg blij mee. En in die konijnenholen broeden vervolgens ook weer bergeenden en tapuiten.'' ,,Ik zag laatst dertig bergeenden op een rij heerlijk chillen aan de rand van dat strandje. Dus het heeft al snel heel veel meer effect voor aller lei andere soorten. Op het eilandje zitten 29 lepelaars. Je ziet reeënspo- ren over de dijk, er zitten bijzondere bijen; het was hier al een paradijsje, maar het is nu nog veel mooier ge worden." donderdag 27 mei 2021 SD Bergeenden chillen nu op het strandje Het westelijk deel van de Schelphoek ging een jaar gele den met hekken op slot voor passanten. Tot groot verdriet van hondenbezitters en inwo ners van omliggende dorpen, die graag het verscholen strandje achter het caisson opzochten. De maatregel moest meer rust brengen voor kwetsbare broed- vogels in het natuurgebied. En dat werkt, zien Marijke Lieman van Staatsbosbeheer en Wilco Jacobusse van het Nationaal Park Oosterschelde. Een extra afrastering op de dijk deze zomer moeten dat effect verder versterken. -Marijke Lieman, boswachter Wilco Jaco busse (l) van het Nationaal Park Oosterschelde en boswachter Ma rijke Lieman van Staatsbosbeheer zien de Schelphoek een jaar na de afslui ting voor bezoe kers helemaal op bloeien. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Deborah van der Helm van hondenschool en uit- laatservice Perfect Har mony uit Dreischor was 'not amused' toen de hek ken bij de Schelphoek vorig jaar op slot gingen. Het afgelegen gebied was voor haar perfect om de honden lekker los te laten lopen en zwemmen, zonder zich te hoeven bekommeren om fietsers of ander verkeer. Een echt goed alternatief heeft ze in de buurt nog niet gevonden, vertelt Van der Helm. ,,Ik loop nu langs het voorste deel van de Schelphoekkreek. Dat is daar het enige stuk waar geen aanlijnplicht geldt. Het vervelende is dat je ook van die 'inham men' hebt, waardoor de honden gelijk op het fietspad staan. Niet echt veilig dus. Maar in de kreek kunnen ze in ieder geval nog even het water in. Het is een stukje van hooguit een kwartier lopen, dus dat doe ik dan maar drie keer. Anders is het de moeite niet." Van der Helm juicht een afrastering op de oude dijk toe. ,,Af en toe loop ik daar ook, met zes hon den, maar alleen bij hoog water. Bij eb moet ik steeds in de gaten hou den dat ze niet dat ge bied in duiken. Als een boa dat dan toevallig ziet, heb je zo een bekeuring van 90 euro aan je broek."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49