l' s 4kI 10 ZEELAND KEVERBANKEN ZEEUWSE BOEREN INVESTEREN IN NATUUR Een aarden rug van zo'n 140 meter lang, een soort dijkje in het teeltveld met rozen. Onopvallend, maar toch gebeurt hier, op de biologische rozenkwekerij De Bierkreek in IJzendijke, iets bijzonders. et financiële steun I van de provincie werd in IJzendijke de eerste keverbank I in de Nederlandse sierteeltsector aangelegd. Hier kunnen insecten, vogels en kleine zoogdieren schuilen en voedsel vinden. Jarenlang, zonder dat de boer hun leefgebied en levenscy clus verstoort. Bij Zeeuwse akker bouwers kreeg het fenomeen ke- verbank de afgelopen jaren voet aan de grond. Sinds 2017 zijn er twaalf aangelegd, waarvan zes in ,,Ik zeg altijd: onze rozen kun je gerust opeten", zegt rozenkweker Hans van Hage lachend. De rozen van De Bierkreek zijn namelijk zonder kunstmest en bestrijdings middelen gekweekt. Met de kever- bank heeft de biologische rozen kwekerij een nieuw wapen in strijd tegen plaaginsecten (zie ka der). Adjunct-directeur Brenda Horstra van Tuinbranche Neder land kwam speciaal naar Zeeland om de Zeeuws-Vlaamse kwekerij lof toe te zwaaien. De Bierkreek is een lichtend voorbeeld in de tuin- branche, die - zei Horstra - haar verantwoordelijkheid moet ne men en stap voor stap groener worden. Keverbanken zijn op zich niet nieuw. Landbouwers in Engeland weten al zo'n twintig jaar dat beetle banks een belangrijke bij drage leveren aan het planten- en dierenleven. Maar een boer die grond niet kan bebouwen, verliest geld. Daarom krijgen akkerbou wers financiële compensatie, on der meer uit het Europese interreg project PARTRIDGE. Dat is be doeld om te laten zien dat mo derne agrarische bedrijfsvoering prima samengaat met maatregelen die de biodiversiteit bevorderen. PARTRIDGE introduceerde de ke- verbank in 2017 in Nederland. Bin nen PARTRIDGE werken Vogel bescherming Nederland, Het Zeeuwse Landschap, Brabants Landschap en Landschapsbeheer Zeeland samen met landbouwers, agrarische collectieven, vogel werkgroepen en wildbeheereen- heden. Agrariër Willem Smallegange in Burghsluis was in 2017 de eerste Zeeuwse boer met een keverbank. Smallegange doet sinds 1999 aan agrarisch natuurbeheer ofwel: boeren met oog voor de natuur. In 2018 liet hij een tweede keverbank aanleggen. ,,Het is kostendek kend", zegt Smallegange. ,,Maar ik doe dit niet alleen voor het geld. Het is mooi om te zien wat het doet voor de natuur", zegt de boer, die biologisch teelt. De keverbank betaalt zich terug in biodiversiteit, en met rente. Smallegange heeft nu luzerne staan, als voedergewas voor de biologische melkveehou- derij op Burghsluis. ,,Normaal ge sproken als ik met de maaier door de luzerne ben gegaan, zit die on der de bladluis. Maar bij mij zit de maaier onder de lieveheersbeest jes!" Het PARTRIDGE-project heeft de patrijs als boegbeeld - een ak kervogel die vroeger veel voor kwam, maar het nu moeilijk heeft. De patrijs heeft niks met strak ge regisseerde, grootschalige land bouw. Die voelt zich thuis op rom melige stukjes land waar hij kan rondscharrelen, hagen om in te schuilen en te nestelen, zonder angst voor landbouwmachines die alles weer op de schop gooien. Maar het gaat niet alleen om pa trijzen. Uit onderzoek blijkt dat op akkers met keverbanken en bloemblokken na een jaar ruim twee keer zoveel soorten insecten zijn en drie keer zoveel individu ele insecten. Vogels doen zich te goed aan die insecten. Bioboer Willem Smallegange ziet tot zijn vreugde veel gele kwikstaarten, veldleeuwerik en graspieper. De fazantenjongen zijn net uit het ei gekropen, hij heeft al vier ture luurnesten geteld, er nestelen kie viten en scholeksters, er zijn nes ten van de kiekendief, kerkuil en torenvalk. En dan zijn er nog de kleine zoogdieren als hermelijn, bunzings en noordse woelmuis. En hoe zit het nu met de patrijs? Jimmy Pijcke van Landschapsbe heer Zeeland: „Die neemt in het algemeen sterk af, maar is er nog steeds en in sommige regio's in Zeeland, zoals Zeeuws-Vlaan- deren, nog goed aanwezig. Wij hopen dat hun aantal gelijk blijft of zelfs toe neemt door de juiste maatregelen, zoals strokenteelt" Bioboer Willem Smallegange heeft dit jaar nog geen patrijzen gezien, maar hij is hoopvol. „Dat wil niet zeggen dat er ze er niet zijn. We zijn hier in 2017 gestart met een minimumaantal patrij zen." Agrariërs krijgen steeds meer interesse voor landbouw die ook natuur ruimte biedt, zegt Pijcke. Het PARTRIDGE-project is ver lengd tot 2023. „Grondbeheerders die interesse hebben, kunnen ons bellen. Wij hebben nog ruimte om dit jaar keverbanken aan te leg gen." Gewone krabspin: na tuurlijke vijand van vliegen, muggen en an dere ongewen ste insecten. "-''"„fa* 4 iBmÈMaÉMÏÏS Si donderdag 27 mei 2021 GO 'Mijn maaier zit nu onder de lieveheersbeestjes' Ondine van der Vleuten IJzendijke 2021. FOTO CHIEL JACO- De driehoornmestkever maakt balletjes van poep en brengt die onder de grond. Belangrijk voor bodemvrucht baarheid, fotochieljacobusse De larve van de rosse zweef vlieg verslindt dagelijks zijn eigen gewicht aan schadelijke bladluizen. foto chiel jacobusse Het roomvleklieve heersbeestje eet naast bladvlooien en spint ge middeld 80 bladluizen per dag. De larven wer ken er zelfs 120 naar bin- nen. foto chiel jacobusse «jP 'öiéiV-Hk.'X, - f* -.V. V? 2* v k'AfJrS De tijgerspin verslindt scha delijke insecten als langpoot muggen en wortelvliegen. foto CHIEL JACOBUSSE M Willem Smallegange (voor grond) tijdens een akkervogel- excursie met agrariërs op zijn keverbank in Burghsluis. foto MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38