Nieuwe angst voor lange arm van Loekasjenko Aleksandr Loekasjenko: regeren met ijzeren hand 5 Deen vermoedt dat de dictator dat al les heeft gewogen en dat hij vindt dat nieuwe sancties hem dat waard zijn. ,,Roman Protasevitsj is echt belang rijk voor hem. Als hij inderdaad de baas is van Nexta (een soort Russi sche Twitter die wordt verspreid via berichtendienst Telegram) dan heeft hij ook veel contactgegevens van al zijn informanten. Ik vermoed dat ze via hem een heel netwerk van oppo santen willen oppakken want om dit te doen alleen om een kritische blog- ger de mond te snoeren gaat ook wel ver. Je roept wel wat over je af. Want opeens sta je niet alleen te boek als dictator maar ook als luchtpiraat." In Rusland, dat op zijn minst 'mild' reageerde op het vertoon van Loeka- sjenko, zal het allemaal met ge mengde gevoelen worden gevolgd, vermoedt Deen. Het doel van Rus land is ervoor te zorgen dat Belarus onomkeerbaar in de Russische in vloedssfeer blijft. Daarvoor hoeven de Russen het land niet te annexeren, de verbroedering kan ook worden be reikt door een verregaande samen werking binnen een reeds bestaand verdrag over een uniestaat tussen Rusland en Belarus. En hoe meer Loekasjenko ruzie heeft met het wes- ten, hoe afhankelijker hij wordt van de Russische steun. ,,Maar tegelijk willen de Russen ook van Loekas- jenko af. Hij is een lastige man die ze liever vervangen door een meer plooibare persoon, die uiteraard goede banden met Rusland heeft. Poetin wil voorkomen dat in Belarus vanwege de weerstand tegen Loekas- jenko een revolutie van onderop plaatsvindt die ook voor Rusland be dreigend is. Het ergste voor Rusland is als er een Oekraïne-scenario komt en dat ook Belarus zich tegen Rus land keert en aansluiting zoekt bij het westen, de EU en de Navo.'' W Belarussische oppositie Nederland Wat ooit begon als promotie van het mooiste van de Belarussische cultuur heeft zich geleidelijk aan ontwikkeld tot een politiek steunpunt voor de op positie. Regelmatig worden demon straties gehouden in Nederland tegen het regime van Loekasjenko. Van den Brink is geschrokken van het letterlijk uit de lucht halen van op posant Roman Protasevitsj, maar he lemaal onverwacht kwam het niet. ,,Loekasjenko voelt zich al langer be dreigd. De economische druk op de mensen in zijn entourage voelt hij sterker. Maar dat hij een vliegtuig gaat kapen was wel een verrassing.'' Ze is al maanden bezig om aandacht te vragen voor de situatie in Belarus. Dat gaat moeizaam. ,,De westerse me dia zijn vooral geïnteresseerd in ge weld met veel doden. Dat duizenden mensen daar gevangen zitten en lij den komt minder in het nieuws. Maar dankzij die vliegtuigkaping heeft Loe- kasjenko ons eigenlijk geholpen. Loe- kasjenko bedankt, er is weer aandacht voor de oppositie en de mensen die strijden voor de vrijheid.'' Als het luchtverkeer met Minsk wordt stilgelegd raakt dat veel Bela- russen hier. Familiebezoek wordt be moeilijkt. ,,En mensen die willen vluchten, missen dan een uitgang.'' Aan de andere kant ook wel weer goed dat Belavia wordt getroffen, vindt ze. ,,Dat bedrijf is heel nauw verbonden met het regime.'' Zelf kan de woordvoerder van Stich ting Open Belarus! al een tijdje niet naar haar land reizen. Ze moet oppas sen. Meer wil ze er niet over kwijt. CtOfeAL SCRÊAM woensdag 26 mei 2021 GO In Polen gin gen uitgeweken Belarussen maandag te straat op om te demonstreren tegen de arres tatie van Prota sevitsj en zijn vriendin. foto's „Loekasjenko is als een hond of een kat die zich in een hoek ge drongen voelt, die maken dan soms rare sprongen'', zegt Tatsi- ana van den Brink. Ze is een van de woordvoerders van de Stichting Open Belarus! en werkt en woont al negentien jaar in Nederland. Bob van Huët Amsterdam Autoritair, conserva tief en altijd schip perend tussen de onafhankelijkheid van zijn land en afhankelijkheid van Moskou. Aleksandr Loekasjenko (66) is presi dent van Belarus sinds 1994, met als bijnaam: de laatste dictator van Europa. Een pseudoniem dat zijn aanhangers hem geven, be haagt hem meer: batka, 'va dertje'. Maar wel een strenge vader, want Loe- kasjenko's wil is wet in Be larus. Sinds 1994 wint hij alle presidentsverkiezingen op dubieuze wijze: opposi tieleden en kritische journa listen verdwijnen stelselma tig in de gevangenis of zelfs helemaal. Loekasjenko's moeder, een melkmeisje op een collec tieve boerderij, voedt 'Sasja' alleen op. Na zijn studie landbouw wordt hij in 1982 directeur van een kolchoz. Tijdens het hervormings proces van de laatste Sov jet-leider Michaïl Gorba- tsjov, maakt Loekasjenko handig gebruik van de ge boden ruimte. Hij sluit leasecontracten met de boeren, die grotendeels voor zichzelf aan de slag kunnen. Zijn kolchoz bloeit op tot een winstmakende onderneming. Na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie maakt Loeka sjenko naam als corruptie bestrijder. Het levert hem uiteindelijk de presidentsze tel op in 1994, tijdens de eerste en laatste eerlijke verkiezingen ooit in Belarus. De relatie met zijn Russi sche collega Vladimir Poe- tin is tweeslachtig. Dat komt door een verdrag uit 1999, waarin de twee lan den een unie oprichten. Die leidt een sluimerend be staan, maar als Rusland in 2014 de Krim annexeert, beseft Loekasjenko dat mo gelijk ook de onafhankelijk heid van zijn land op het spel komt te staan. Daarom zoekt de Belarussi- sche leider aansluiting bij het Westen. Dat heeft op zijn beurt een deel van de sancties laten vallen, omdat het Loekasjenko ziet als een bondgenoot in de strijd tegen de Russische agres sie in Oekraïne. Maar als Loekasjenko's bewind na de omstreden verkiezingen van augus tus 2020 wankelt, kan hij niet anders dan zijn toevlucht zoeken tot Rusland. Poetin zegt hem financiële en mi litaire steun toe. Sindsdien is Loeka- sjenko als was in de handen van het Krem lin. Joost Bosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5