KNVB trekt 'visionair, inspirator en verbinder' aan 27 WIELRENNEN GIRO D'ITALIA Wanstaltig groot waren in België de verwachtingen rond Remco Evenepoel voor de Giro, inmiddels staat hij op een half uur van de roze trui. Wielercommentator Michel Wuyts over de hype rond Evenepoel en 'Het Lange Wachten' na Eddy Merckx. ,,We leven al een kleine maand in een vorm van extreme overdrij ving. Alsof ons geluk moet afhan gen van een jongen van 21 jaar. Dat kun je die knaap, wiens lichaam nog niet eens volgroeid is, niet aandoen. Hij is tot wonderlijke dingen in staat gebleken, maar deze verwachtingen waarmaken, dat kan niet. Zelfs mijn vader van 90 in het woonzorgcentrum ver raste mij met de uitspraak dat hij 'mateloos ontgoocheld' was. Ik be taal zijn krantenabonnement en het was overweldigend wat daarin verscheen. Vooraf al pagina's over Evenepoel op roze papier. Dan gaat zelfs een belegen mens van 90 mee in de hype. En het waren niet alleen de kranten. Alle media, on line, op televisie. Iedereen was into Remco." ,,Dit is de logica zelf. Voor renners onder de 24 jaar is het moeilijk om een rittenkoers van drie weken zonder zwakke momenten tot een goed einde te brengen. Dat is de jongste jaren alleen Bernal en Po- gacar gelukt. Voor nogal wat mensen was het logica dat dit extreme wonderkind het zo maar ging waarmaken. Een L jongen die terugkwam na een val. En hij had nog nooit een ronde lan ger dan zeven dagen gereden. Dan is het niet raar dat een grote ronde ge paard gaat met groeipijn of in dit geval een ernstige terugval. Het vergt moed om dat te zeggen vóór de start van de Giro. En er waren maar weinigen die dat deden." Sr a „Nou ik lees ook La Gazzetta dello Sport en L'Équipe. Ook m daar was het verwachtings patroon hoog. En zie de gedragingen van zijn tegenstanders. Die hebben hem on middellijk gepakt op zijn zwakten. Dat zegt iets over hun verwachtin gen." „In geen land is de wielersport zo groot als bij ons in België. Het is leuk te zien hoe in Italië de straten versierd zijn voor de Giro, maar bij ons opent de volksziel zich bij het wielrennen." ,,De verwachtingen in België houden verband met Het Lange Wachten. In de jaren 60 en 70 was het de normaalste zaak dat wij de Tour wonnen met Eddy Merckx en in de Giro de meeste ritten won nen met Merckx en Roger De Vlaeminck. Alles wat na het tijd vak Merckx gekomen is, wordt er mee opgezadeld. Van Fons De Wolf, Daniel Willems, Eric Van- deraerden, Eddy Planckaert, Ed- wig Van Hooydonck tot Frank Vandenbroucke." ,,Het moet milderen. Evenepoel moest zijn eerste poging om te trainen na de val staken en moest nog drie weken langer zonder fiets. Er ontstond een golf van pa niek. Toen kreeg ik een mail van vader Evenepoel die zich afvroeg 'Waar gaat dit naartoe? Kan het even stoppen? Wij zijn al blij dat we onze zoon levend terug heb ben.' Ik heb toen in mijn column gevraagd om noodzakelijk geduld met Evenepoel, maar ook gezegd dat die oproep waarschijnlijk ver geefs zal zijn." ,,Het is belangrijk dat Evenepoel straks voldoende afgeschermd wordt en na de Giro een poos in de luwte kan. Hij zal de bescheiden heid moeten opzoeken en wegblij ven uit de media. Als hij wil pres teren, moet hij in grote mate leven in eenzaamheid en in de besloten heid van het team en niet in de kij ker." ,,Ja, maar dan moet er wel gewerkt worden aan een aantal punten. Rijden op oneffen terrein. Niet elke ronde gaat over een parkoers als Strade Bianche, maar soms wel weer over kasseien. Dalen is ook een stevig probleem. Daar kan Evenepoel aan werken, al wordt hij geen Nibali. Dat hij kan klim men bleek al eerder, maar kan hij ook klimmen in week drie? Dat moet nog bewezen worden. Als alle voorwaarden op een uitste kende manier ingevuld worden, kan hij meedoen in een grote ronde." ,,Maar voor nu is een oordeel uitgesloten. Dit was een ferme verwittiging. Plots blijkt het niet vanzelf te gaan." Een onbekende naam bij het grote publiek. Bekend en gewaardeerd in de internationale voetbalwereld. Dat is Marcel Lucassen. Toen de Limburger in 2018 werd gevraagd Marcel Lucassen gaat naar door Arsenal kon hij tegelijkertijd naar Bayern München. Hij werkt al jaren wereldwijd als voetbalont wikkelaar en adviseur voor clubs en bonden, van Tsjechië en China tot Zuid-Afrika en Japan. Ook zat hij lange tijd bij de Duitse bond DFB. Daar hielp hij vanaf 2008 mee bij de wederopbouw van het Duitse voetbal, dat uit een diepe crisis kwam. Lucassen werkte tijdens de voetbalrevolutie bij de Oosterburen als individuele techniektrainer met toptalenten in de jeugdlichtingen van Toni Kroos (nu 31 jaar) tot en met die van Joshua Kimmich (26). Tegelijkertijd was hij 'coach van de coaches'. ,,Als ik trainers vraag: van wie heb je nou écht wat geleerd, dan komt steeds de naam van Lu- cassen terug'', zei Matthias Sam- mer, destijds de bondsdirecteur die Lucassen aanstelde. ,,En hij heeft ook met spelers gewerkt die dat zeggen. Hij is niet iemand die roept: 'je moet beter je best doen'. Of: 'je moet harder rennen'. Hij praat niet in containerbegrippen, maar heeft concreet tips om voetbalhandelin gen beter uit te voeren.'' Het meest recent deed Lucassen dat werk bij Arsenal, zoals altijd buiten het licht van de schijnwer pers. Ondertussen hielp hij ook de club die hij afwees - Bayern Mün- chen - toch nog een beetje. Hansi Flick sparde als Bayern-coach graag met zijn voormalige werkvriend. Bij de KNVB wordt Lucassen, die eerder ook voor PSV en Vitesse werkte, verantwoordelijk voor on der meer de Nederlandse trainers opleidingen en de nationale jeugd- teams. De KNVB is blij met het ja woord van Lucassen. Eric Gudde, de vertrekkende di recteur betaald voetbal van de KNVB: ,,We hebben meerdere goede kandidaten gesproken, waar bij onze keuze nadrukkelijk is ge vallen op Marcel." ,,In onze gesprekken toonde hij aan dat hij op de pijlers die wij het belangrijkst vinden de meeste er varing, bagage en prestaties heeft. Door zijn competenties als visio nair, inspirator en verbinder had hij ons al eerder overtuigd dat hij de komende jaren de juiste man op deze plek is." woensdag 26 mei 2021 GO VANDAAG ETAPPE 17 CANAZEI - SEGA DI ALA, 193KM Remco moet de luwte in Daan Hakkenberg Rotterdam Hallo Michel. Is in België inmid dels een week van nationale rouw afgekondigd, nu duidelijk is dat Remco Evenepoel de Giro niet zal winnen? Terwijl het toch volstrekt nor- maal is wat Evenepoel overkomt in deze Giro? Michel Wuyts (SpOrZa). ARCHIEFFOTO Waar komt die hype rond Evene poel vandaan? Zegt het iets over de Belgische volksaard of over hoe wielrennen in België wordt beleefd? Vind je dat het moet stoppen? A Remco Evenepoel ziet af in de Giro. Het Belgische wielertalent heeft inmiddels een forse achterstand op roze-truidrager Egan Bernal. FOTO COR VOS Een beetje een rare vraag mis schien als je vraagt om de ver wachtingen te temperen, maar Evenepoel zal toch ooit wel een grote ronde winnen? Marcel Lucassen (58) is de nieuwe directeur voetbalontwik keling van de KNVB. Hij volgt Art Langeler op, die trainer van PEC Zwolle wordt. Lucassen wordt verantwoordelijk voor de Neder landse trainersopleidingen en de nationale jeugdteams. Arse nal was zijn laatste werkgever. Tussen 2008 en 2015 werkte hij ook bij de Duitse voetbalbond. Maarten Wijffels Zeist de KNVB. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27