Vlag kan bijna uit op Vlieland Burgemeesters vragen nieuw kabinet half miljard euro extra JOL Walcheren Lekker met z'n allen terug 'L in de klas. Luuk van der Vaart (14) uit Vlissingen is maar wat blij dat maandag zijn middelbare school - de 1 CSW in Middelburg - weer 1 helemaal open gaat. ,,Dan zie ik al mijn vrienden weer." Bovendien is hij dan van die 1 vervelende onlinelessen V af. „Toen we alleen maar k online les kregen, gingen rnk mijn cijfers omlaag.'' Alle bewoners kunnen vandaag ingeënt zijn |r VVD-talent het kabinet in Dilan Yesilgöz nieuwe staatssecretaris Georginio Wijnaldum (30) speelt komend seizoen vrijwel zeker voor Barcelona Dat stellen vijftien burgemeesters van grote steden en een reeks maat schappelijke organisaties, waaron der de Nationale Politie en Open baar Ministerie, werkgevers- en on derwijsorganisaties. Ze vragen het nieuwe kabinet om een nationaal herstelprogramma voor de zestien meest kwetsbare stedelijke gebie den van ons land, waar in totaal een miljoen mensen wonen. Het gaat om wijken in de vier grote steden, maar ook in onder meer Eindhoven, Groningen, Zaan stad en Breda. ,,Er dreigt een on overbrugbare kloof te ontstaan'', zegt Jan Hamming (PvdA) burge meester van Zaanstad en een van de initiatiefnemers van het Nationaal Herstel- en Perspectiefprogramma voor Leefbaarheid en Veiligheid. ,,We zien wijken waar kinderen structureel minder presteren in het Mensen keren zich af van de overheid, er heerst het gevoel: we horen er niet bij onderwijs, waar jongeren op grote schaal werkloos raken en ten prooi vallen aan de criminaliteit. Kinde ren die er opgroeien hebben aan toonbaar minder kansen dan kin deren in de rest van het land. Dat mogen we niet accepteren.'' Corona heeft de problemen al leen maar versterkt, zegt Ham ming. ,,Niet voor niks ging het juist in veel van deze wijken mis bij de avondklokrellen. Mensen keren zich af van de overheid, er heerst wantrouwen en apathie en het ge voel: we horen er niet bij. Als dat zich verder doorzet, zingt een deel van de samenleving zich los van de rest.'' In een oproep, die de initiatiefne mers vandaag aanbieden aan de fractievoorzitters in de Tweede Ka mer, wordt gepleit voor een herstel programma naar het voorbeeld van het Nationaal Programma Rotter dam-Zuid. Daar is in 2012 begonnen aan een herstelplan van twintig jaar om achterstanden in te lopen. De initiatiefnemers vragen om een jaarlijkse rijksinvestering van 500 miljoen euro en wettelijke aan passingen. Daarmee kan in deze wijken bijvoorbeeld tien uur extra activiteiten op en rond school per week worden aangeboden. De wetswijziging moet ook andere specifieke maatregelen mogelijk maken, zoals een inkomenseis voor nieuwe bewoners, en voorrang op een woning voor bijvoorbeeld agenten en onderwijzers. P10 Nieuwsmedia Geef m maar les in de kfaj »P3 »P7 V." Herstelplan arme wijken nodig De kloof tussen bewoners van achterstandswijken en de rest van de samenleving dreigt on overbrugbaar te worden. Een nationaal plan moet voorkomen dat in Nederland een parallelle samenleving ontstaat. Peter Winterman Zaanstad - Jan Hamming, burgemeester woensdag 26 mei 2021 14°C Vanaf vrijdag warmer pzc.nl Ook voor het laatste cfk Zeeuwse nieuws Jaargang 263 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1