OZCAN AKYOL BLM-activist door het hoofd geschoten 'Leden regering verweven met misdaad' 6 rlgp^ Column Ik weet niet hoe het met u zit, maar toen ik vroeger bij ons in de buurt buiten speelde, samen met mijn vriendjes en twee oudere broers, liepen we elke dag wel wat averij op. De ene keer schramde je een elleboog, tijdens een poging om via de regenpijp op een dak te klimmen, en anders stroomde het bloed wel uit onze knieën na dat we iets te fanatiek met elkaar hadden gevoetbald - inclusief de befaamde Afrikaanse tackles. Op eerste pinksterdag wan delde ik met mijn eigen gezin door het Deventer plantsoen en hoorde ik mezelf constant Mia (5) en Baran (3) corrigeren: ,,Pas op, jongens, dat trappetje kan ge vaarlijk zijn.'' En: ,,Ga weg bij de eenden. Die beesten zijn onvoor spelbaar.'' Ik werd moe van mezelf. Ei genlijk zeggen we tegen hen dat er overal gevaar loert. Dat zette me aan het denken. ,,Wij leerden dat vroeger gewoon zelf', zei ik tegen mijn vrouw. „Hardhan dig." ,,Dat was bij ons niet an ders. Ik kwam altijd met ge scheurde kleding thuis.'' Om me heen pro beert bijna ie dereen zijn kin deren te be schermen te gen een valpar tij of verdriet. Terwijl je ook kunt 73$ zeggen: die zaken horen nu een maal bij het leven en zorgen voor wendbaarheid bij de jongste generaties. Ik ging eens kijken of er publicaties over dit onderwerp bestonden en verhip als het niet waar was: uitgerekend vorige week heeft de stichting Veilig- heidNL het oefenpakket 'Val Ok!' gelanceerd, waarmee ze kin deren wil leren om een val op te vangen, inclusief training. Kennelijk hebben we een punt bereikt dat we zelfs daar allerlei protocollen voor moeten beden ken, omdat die zaken niet meer bij het leven van de jeugd horen: vallen en opstaan. Als je de doel stellingen leest, kom je erachter dat de initiatiefnemers letsel wil len voorkomen, iets wat nu dus voorkomt 'door slechte motori sche vaardigheden'. Ik weet het niet, hoor. Het is makkelijk om hier cynisch over te doen. Mis schien werden we vroeger, als jonge kinderen, iets te vaak aan ons lot overgelaten, maar dat we nu totaal doorslaan in het willen beschermen van het nageslacht is evident. In het plantsoen plukte Baran een paardenbloem. ,,Pas op'', riep ik meteen. ,,Er liggen brand netels naast.'' Hij keek me ver baasd aan. ,,Ah'', zei ik toen. ,,Doe maar wat je wilt. Je moet toch le ren hoe dat voelt.'' Hij liep een paar minuten later kermend over het grasveld. Prima. Het was goed voor zijn algemene kennis. We slaan door in het willen beschermen van ons nageslacht De schietpartij volgde op een reeks doodsbedreigingen als gevolg van haar activisme, stelt haar politieke partij Taking The Initiative Party (TTIP) in een ver klaring. De Londense politie heeft nog geen aanwijzingen voor een doelgerichte aanval. Er zijn nog geen arrestaties verricht. Johnson (27, foto), die door Britse media een 'prominente Black Lives Matter-activist' wordt genoemd, is lid van het bestuur van de partij, die is opgericht om zwarte mensen en arbeiders 'een stem te geven in de politieke arena' van het Verenigd Konink rijk. Ze vergaarde landelijke be kendheid als spreker tijdens de Black Lives Matter-protesten die vorig jaar in heel het land plaats vonden na de gewelddadige dood van de zwarte Amerikaan George Floyd. De schietpartij gebeurde zon dag rond 03.00 uur in de buurt van een huisfeestje in het zuidoosten van Londen. Er zijn volgens de politie L nog geen concrete aan wijzingen dat de I vrouw het slachtoffer was van een doelge richte aanval, of dat ze eerder serieuze bedreigin gen had ontvangen. Een vriend van het slachtoffer vermoedt dat de activiste helemaal niet het be oogde doelwit was. ,,Voor zover ik weet, heeft dit incident meer te maken met rivaliserende bendes dan met haar activisme.'' Kijk hem zitten, hij heeft er duide lijk plezier in. Sedat Peker (49), cri mineel van beroep, wijd wit over hemd aan, gouden ketting om de nek, lacht vrolijk in de camera. Hij weet dat er inmiddels miljoenen Turken zitten te wachten op wat hij nu weer gaat zeggen. Zes YouTube- filmpjes heeft hij in de afgelopen twee weken al gemaakt, elk van meer dan een uur lang. Peker beschuldigt in zijn mono logen figuren in de Turkse regering ervan samen te werken met zware criminelen, zoals bijvoorbeeld met hemzelf. De maffialeider heeft een strafblad om u tegen te zeggen. Hij kreeg al eens veertien jaar en vijf maanden cel voor het leiden van een criminele organisatie, roofover vallen en ontvoering. Ook is hij meerdere malen beschuldigd van verkrachting, drugshandel en be trokkenheid bij verdachte sterfge vallen. Toch is hij op vrije voeten en verblijft hij volgens geruchten mo menteel in Kosovo (of in Dubai). Bescherming Hij had al veel eerder en veel langer vast kunnen zitten, zegt hij zelf, maar hij genoot bescherming van de regering. De naam van president Recep Tayyip Erdogan komt in zijn beschuldigingen niet voorbij, maar wel die van andere kopstukken uit de machtige AK-partij. Die zouden volgens Peker niet alleen zelf be trokken zijn bij drugshandel, moord en verkrachting, maar hem ook gewaarschuwd hebben als jus titie te dicht in de buurt kwam. Hij zou zelfs ooit een politie-escorte hebben gehad om te ontkomen aan de politie. De naam die door Peker het meest wordt genoemd, is die van de machtige minister van Binnen landse Zaken Suleyman Soylu. Die zou hem op de hoogte hebben ge bracht van een politieonderzoek, waardoor hij naar het buitenland kon ontsnappen. Soylu ontkent al les, net als de rest van de regering. Maar de druk op hem wordt steeds groter, omdat er nog steeds geen onderzoek is ingesteld naar de be schuldigingen. Dus zelfs na zes video's weet niemand wat er wel en niet van klopt. Het maakt de aantrekkingskracht van Pekers ontboezemingen alleen maar groter. Elke video gaat viraal. En toeval of niet: de populariteit van de regering en president Erdo- W Kopstukken van de AK-partij zouden betrokken zijn bij drugshandel, moord en verkrachting gan vertoont een almaar dalende lijn. Inmiddels heeft slechts een kwart van de bevolking nog ver trouwen in de regering en 40 pro cent in Erdogan. De Duitse publieke zender Deutsche Welle citeert hierover de politicoloog Ibrahim Uslu: ,,Dit is een pr-ramp voor de regering. Die moet onmiddellijk duidelijk maken dat ze harde actie onderneemt te gen criminele organisaties.'' Maar ook: ,,De lage waardering voor Er- dogan komt voornamelijk door de economische crisis en de gevolgen van de pandemie. Maar Pekers uit latingen doen het vertrouwen in de regering op lange termijn geen goed.'' Dit is overigens niet de eerste keer dat een Turkse regering in verband wordt gebracht met georganiseerde misdaad. In 1996 ging er een schok golf door het land na het zoge noemde 'Susurluk-schandaal'. Dat kwam aan het licht toen er bij het stadje Susurluk een Mercedes crashte, met aan boord een hoge politieman, een parlementslid en een bekende crimineel. Onbeschaamd In een waanzinnige opeenvolging van onthullingen werd de Turken duidelijk dat hun land al jaren werd bestuurd door een 'diepe staat', waarin politici en criminelen onbe schaamd van elkaars diensten ge bruikmaakten. Zo zouden opeen volgende regeringen de smokkel van heroïne en het in- en uitlopen van terroristen oogluikend hebben toegestaan in ruil voor hulp bij het bestrijden van Koerdische rebel len. Pikant is dat juist Erdogan des tijds aan de macht kwam doordat hij zich afzette tegen deze wantoe standen. De Turken waren de cor ruptie en de criminaliteit beu en stemden voor de man die beloofde daar een einde aan te maken. De laatste tijd rijzen er echter ook vra gen over mogelijke criminele ban den van Erdogan, zijn regering en de AK-partij. Hoe kan het bijvoorbeeld dat een rechtse ultranationalistische maf fioso als Alaatin Cakici door een nieuwe amnestiewet op vrije voe ten is gekomen, terwijl talloze kri tische journalisten en dissidenten nog steeds vastzitten. Diezelfde Ca- kici zou na zijn vrijlating een ont moeting hebben gehad met Devlet Bahceli, de leider van de rechts-nationalistische MHP, de politieke partner van Erdogan. De Turken hoeven niet eens drie maal te raden wie dezelfde ideolo gie aanhangt als Cakici en Bahceli. Juist: Sedat Peker. Ze wachten nu met spanning op deel zeven van diens YouTubeserie. dinsdag 25 mei 2021 GO @OzcanAkyol Vallen r'-> De in Engeland bekende Black Lives Matter-activist Sasha Johnson ligt in kritieke toe stand op de intensive care. Ze is door een onbekende door het hoofd geschoten. Sebastiaan Quekel Londen Turken smullen van onthullingen zware crimineel Turkije is in de ban van een reeks explosieve onthullingen van een veroordeelde crimineel. Deze Sedat Peker zegt dat de regering en de AK-partij van pre sident Erdogan samenwerken met de georganiseerde mis daad. Mark van Assen Rotterdam/Ankara Maffialeider Sedat Peker had veel langer in de cel kunnen zit ten, maar zou zijn beschermd door de regering. foto sedat peker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6