n 8 ZEELAND CREATIEF MET STAAL Geef hem een 2D-tekening en hij maakt er een 3D-beeld van. Maarten van Halderen uit Raamsdonk is uiterst creatief met staal, maar geen kunstenaar: ,,Ik vind dat woord te elitair.'' k* Wat hij ziet, kan hij maken. Weet ieder een in het kleine Raamsdonk. Maar 'kunstenaar' wil Maarten van Halderen niet genoemd worden. 'Te elitair', vindt de man die met zijn enorme bewegende objec ten Europa gaat veroveren. Veroveren? Dat zal je hem zelf niet horen zeggen. Daar is hij de (beschei den) man niet naar. Maar Van Halderen (33) is al wel een samenwerking met een bedrijf in de straattheaterwereld aangegaan. Zodra corona voorbij is, gaat hij door Europa toeren. In zijn bizon (in de maak), in de vis (waarmee hij nog maar twee keer op kon treden) of klapwiekend met de vogel: een hoog standje van techniek, 400 kilo aange dreven door een motortje van een ruitenwisser en fietspedalen. Mecha nica pur sang. Kloempestoempers Van stug en koud materiaal kan hij warme en beweeglijke objecten ma ken. Voor op de carnavalswagen. Dat wisten ze bij de Kloempestoempoers: Van Halderen is creatief met staal. Zo heet zijn bedrijf nu ook. Een naam die hij waarmaakte toen hij als mbo'er werktuigbouwkunde stage liep bij die andere helden in het na burige Raamsdonksveer: Sjaak en Gerrit van Heavy Decor. Toen zij van de Efteling de op dracht binnenkregen om voor het Ravelijn de vuurspuwende monster draak te fabriceren, haalden zij Maar ten direct bij het team. Vormgeving is zijn ding. Modelleren in klei, poly- ster er overheen, zo ontstond Draco- nicon. Het vijfkoppige, vervaarlijk bewegende, vuurspuwende monster. Maar zeg niet dat Draconicon in Raamsdonk is gemaakt. Daar hebben de mannen van Heavy Decor ook al tijd geheimzinnig over gedaan. Maar ten: ,,Er zit een geheimhouding op. Ik weet niet of ik dit kan vertellen. De Efteling is daar heel streng in." Molenstraat Van Sjaak Pruijssers van voorheen Heavy Decor hoor je ook geen woord daarover. Hij is officieel gestopt met werken, maar scharrelt nog steeds op de plek waar nu het bordje Staalman nen hangt en waar ook Van Halderen zijn domicilie heeft gevonden. Ach teraf, in een hoek van de Molenstraat: plein, containers, loodsen, picknick tafel en een paar honden. ,,Die jongen heeft zoveel talent", wil Pruijssers over zijn voormalige pupil kwijt, ,,maar hij is veel te be scheiden. Weet je wat de Efteling vroeg toen zij de eerste schetsen van de draak ontvingen? Op welke kunst academie heeft die jongen gezeten?'' Van Halderen kan er wel om la chen. ,,Ik ben geen kunstenaar. Ik vind dat woord te elitair. Ik ben wel creatief. Creatief met staal.'' Heel lang heeft hij niet geweten wat voor werk hij wilde gaan doen. ,,Iets in de metaaltechniek. Het liefst vormgeving. Plus spuitwerk. Daarom werkte ik zo graag voor de Kloem- pestoempers, en later voor de Leo's. En dan nu hier: dit is een plek waar Ik weet niet of ik dit kan vertellen. De Efteling is daar heel streng in vormgeving en ijzerwerk samen ko men." Hij heeft geen baas. Werkt al 14 jaar zelfstandig. In zijn werkplaats staat het ijzeren geraamte van een bi son. Zijn vader leverde hem de teke ningen uit een plaatjesboek. Van Hal deren: ,,Het raamwerk staat nu. Het luistert nauw waar de gewrichten komen, want daar komen de draai ende delen.'' Geef hem een 2D-tekening en hij maakt er 3D-beeld van. Dat noem je een talent. Van de vis, naar een vogel naar nu een bizon. Water, lucht en land. Het is toeval zegt hij, maar leuk toch? Festival Met de vis heeft hij twee keer kun nen toeren. De laatste keer op een festival in Waalwijk. Met de vogel (haha) slaat hij over niet al te lange tijd hopelijk ook zijn vleugels uit. Ook de bizon hoort dan tot zijn col lectie. De Theater Company Tuk- kersconnexion wacht op hem. Als de corona voorbij is mag hij mee naar Frankrijk. Je kunt hem huren. Transporteren, installeren, demonteren, Van Halde ren reist gewoon mee. ,,Ik wil dat zo veel mogelijk mensen mijn modellen kunnen zien.'' dinsdag 25 mei 2021 ZV Wat talentrijke Maarten ziet, maken zijn handen Marja Klein Obbink Raamsdonk Van Halderen last in zijn werkplaats delen van de bizon aan elkaar. Maarten van Halde ren bij een van zijn stalen bewegende ob jecten, de vogel. FOTO'S RAMON MANGOLD/ PIX4PROFS - Maarten van Halderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50