II Jenny en Johan uit Oostburg vieren briljanten bruiloft II De Statie opnieuw dicht voor betonherstel 4 Restauratie en verbouwing Het rijksmonument uit 1909 ver keert in een bouwkundige staat van ontbinding. Ronnie van de Putte kocht het gebouw in 1992, toen het pand al een paar jaar leegstond. Bijna dertig jaar later heeft de eige naar er nog niets aan gedaan. De hoop dat 't Hoompje ooit nog geres- Als we de handen op elkaar krijgen, kan het lukken taureerd zou worden, vervloog met de jaren. Nu lijkt er toch zicht op een op lossing te zijn. Wethouder Peter Ploegaert heeft gesproken met een partij die het monument wil op knappen. De initiatiefnemer wil 't Hoompje herbouwen in de oude stijl, conform de bouweisen van deze tijd, met behoud van de mo numentale onderdelen. ,,Een archi tect die gespecialiseerd is in monu menten moet beoordelen welke onderdelen gerestaureerd kunnen worden, zoals de kapel. De rest van 't Hoompje zou herbouwd kunnen worden." Specialisten hebben inmiddels uitgewezen dat het meeste te slecht is om gerestaureerd te worden. Zo is 't Hoompje gebouwd met enkele muren, zonder spouwmuren. Ploe gaert: ,,Die zitten vol vocht en dat krijg je er nooit uit. Als het vriest, gaan de voegen kapot. Je zou dan ie dere twee, drie jaar opnieuw moe ten restaureren." Dan kun je een hotel of restau rant in 't Hoompje vergeten. Dat is immers de insteek van de nieuwe initiatiefnemer. ,,Dat was ook het originele plan van Ronnie van de Putte", zegt de wethouder. Evenals de bouw van 35 tot 42 recreatiewo ningen. De verkoop of verhuur van die huizen geldt als financieel fun dament voor het opknappen van 't Hoompje. De vraag is wel hoe rea listisch dat is. ,,De huizenprijzen liggen nu veel hoger dan zes, zeven jaar geleden." Ploegaert benadrukt dat als het plan doorgaat, de restau ratie en nieuwbouw van 't Hoompje voorrang boven de re creatiewoningen krijgen. Is 't Hoompje nu gered? De wet houder durft er geen geld op te zet ten. Het college van burgemeester en wethouders, de gemeenteraad, de Bond Heemschut en de Rijks dienst voor Cultureel Erfgoed moe ten allemaal nog hun zegen geven. Ploegaert: ,,Er ligt in ieder geval een plan. Als we de handen op elkaar krijgen, kan het lukken." Al weet hij dat dossier-'t Hoompje veranderlijk als de wind is. ,,In 2011 had ik veel vertrouwen in het verhaal van Ron nie van de Putte. Daarna hoorde ik er niks meer van." Johan was timmerman, maar was in dienst en moest zijn tijd uitdie nen. Jenny was inwonende huis houdster bij de familie Van Kam pen in Oostburg. ,,Van mijn me vrouw heb ik goed leren werken, dat is me later van pas gekomen." J ohan en J enny kregen vaste ver- kering en twee jaar later gingen ze zich verloven. ,,In de tuin bij haar ouders", herinnert Johan zich nog goed. „Achter de aoge!" Genoeg werk Als timmerman was er voldoende werk voor hem in de regio. ,,Ik ben begonnen bij Zwier in Retranche- Ze was me al eerder opgevallen, toen dacht ik al: 'misschien iets voor later' ment en uiteindelijk gestopt bij aannemingsbedrijf Van der Poel. Daar heb ik 26 jaar gewerkt. De laatste jaren werkte ik als maat- voerder en controleur, hout kwam er in de bouw vrijwel niet meer aan te pas. Alles werd beton." Verhuizen Het paar trouwde in Sinte Pier en vond een woning in Oostburg. In oktober 2020 zijn ze verhuisd naar een zorgwoning. ,,Jenny kan nog niet goed wen nen", weet haar echtgenoot. ,,We zijn naar hier gekomen toen de co- ronaregels heel streng waren. Ze kon ineens niet meer naar haar tuin en er mocht vrijwel geen be zoek komen. Zoiets geeft proble men." Ze wonen er met hun twee kat ten, prachtige grijsblauwe dieren, Mies en Gijs en gelukkig kan er weer, op afstand, familie komen. De twee zonen met echtgenotes, de vier kleinkinderen en de twee achterkleinkinderen. Eind oktober 2017 moest De Statie, toen nog maar vijf jaar oud, ook dicht. Een maand eerder was bij vliegveld Eindhoven een parkeer garage in aanbouw deels ingestort. Oorzaak bleek een te zwakke be- tonnen vloerconstructie die in meer gebouwen, waaronder De Statie, is toegepast. Landelijk viel het besluit dat al die panden eerst moesten worden onderzocht, voor dat ze weer open mochten. De Statie is veilig, dus kan gewacht worden tot de zomer Het onderzoek in De Statie duurde een kleine maand. De con structie bleek veilig, waarna alle ge bruikers, waaronder basisschool De Statie, kinderopvang, de biblio theek en sportclubs, terug konden. Vervolgens is in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Za ken door adviesbureau Hageman verder onderzoek gedaan. Op basis daarvan zijn de rekenregels voor de ook in De Statie gebruikte breed- plaatvloeren aangescherpt. In de loop van dit jaar moet wor den voldaan aan de nieuwe regels. Omdat De Statie op zich veilig is, kan er gewacht worden tot de stille zomerperiode. Woningcorporatie Woongoed, de eigenaar, heeft daar in samenspraak met de gemeente Terneuzen voor gekozen. De twee betonlagen in de vloerconstructie zullen op een aantal zwakke pun ten steviger aan elkaar worden ver- lijmd. Met gebruikers die dat nodig heb ben, zal Woongoed tijdelijke huis vesting zoeken. dinsdag 25 mei 2021 Toch weer hoop voor 't Hoompje Het leek lang onmogelijk, maar er gloort toch weer voorzichtige hoop voor 't Hoompje in Sint Anna Ter Muiden. Wethouder Peter Ploegaert zat onlangs met een initiatiefnemer om de tafel die de vervallen kostschool deels wil restaureren en verbou wen en er recreatiewoningen omheen wil bouwen. ,,Dit plan kan het laatste redmiddel zijn." Bob Maes Sint Anna ter Muiden - Peter Ploegaert, wethouder Jenny den Dekker (85) uit Nieuwvliet was nog maar zes tien toen het ineens 'aan 'was met Johan Moerman (89) uit Oostburg. ,,Het was in 1952 tij dens de pinksterkoers in haar geboorteplaats Sinte Pier", ver telt Johan. ,,Ze was me al eer der opgevallen, toen dacht ik al: 'misschien iets voor later'." Gis teren konden ze hun briljanten huwelijk vieren. Wilma Valk Oostburg - Johan Moerman (89) Het echtpaar Moerman uit Oostburg is 65 jaar getrouwd. foto camile schelstraete Het multifunctioneel centrum (mfc) van Sas van Gent, De Sta tie, moet weer tijdelijk de deu ren sluiten, deze keer gepland. De betonnen vloerconstructie waarover in 2017 al een hoop gedoe ontstond, moet hier en daar toch worden verstevigd. Dit zal in de zomer gebeuren, zodat gebruikers er het minste last van hebben. Harmen van der Werf Sas van Gent De Statie aan de Canadalaan in Sas van Gent. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48