De vrijwilliger: 'Ik zie altijd werk langs de route' De landeigenaar: 'Alleen loslopende honden zijn vervelend' 5 Coronaproof wandelevenement door heel Zeeland gaat gewoon door voorzitter van SLZ en als (inmid dels oud-)burgemeester van Tho- len recent meegemaakt hoe dat op z'n werk ging in Tholen-Zuid. Het laatste deel dat aan Wandelnetwerk Zeeland is toegevoegd. ,,Het is veel werk om goede routes te bepalen en met grondeigenaren contracten te sluiten. Dat gaat aan de hand van mensen uit de streek. Zij kennen de mooie plekjes en weten via welke weggetjes ze aan elkaar te verbin den zijn." Trekvlot hartstikke leuk Dit proces is momenteel volop gaande in Reimerswaal, de laatste gemeente van Zeeland waar nog geen wandelnetwerk was aange legd. Per dorp hebben enthousiaste inwoners ommetjes bedacht, die door SLZ aan elkaar worden ver bonden. Behalve dat met terreinei genaren moet worden gesproken, Het is één lange route door heel Zeeland die uit honderd delen bestaat bekijkt SLZ of het ook mogelijk is om extra's te realiseren. Zo is vanuit de groep die rond Rilland actief is voorgesteld om een trekvlot aan te leggen. Van de Velde: ,,Bij camping Kruytenburg in Poortvliet is er ook één aangelegd. Vooral voor kinde ren is dat hartstikke leuk." Zelf maakt ze ook volop gebruik van de groen-gele bordjes. ,,Sinds kort woon ik weer op Zonnemaire en ook daar loop ik deels via het net werk." Elke dag zo'n vijf kilometer. ,,Ook ik heb de ommetjes-app van de Hersenstichting. En dan is het toch telkens de sport om je punten te halen!" Wie denkt dat met het uitstippelen van het wandelnetwerk en plaatsen van de knooppunt-bordjes het werk erop zit, heeft het mis. ,,Ik heb heel wat uurtjes besteed aan het onderhoud van het Wandelnetwerk op Zuid-Beveland", vertelt Ar thur Stijns uit Oudelande. Tien jaar lang ging hij elke twee weken met een team op pad om gestolen, vernielde of omvergereden bewegwijze ring te vervangen. ,,Nu werk ik alleen nog als controleur van de routes." Hij liep gisteren de etappe van 's-Heerenhoek naar het tolplein. En uiteraard viel zijn oog op een aantal verbe- terpunten aan de bewegwij zering. ,,Ik zie altijd wel wat!", lacht hij. Akkerbouwers Andien en Daan Goense uit Driewegen hebben ook een één van de 100 stuk ken voor hun rekening ge nomen. ,,De route liep langs onze eigen percelen, dat is natuurlijk wel leuk. Het was er een ideale dag voor, lekker in de wind. Af en toe een spetter, maar dat is niet erg." Een ander stuk van het Wandelnetwerk loopt ook óver hun land, dwars door de Hollepolder. ,,Het enige nadeel is dat sommige mensen hun hond los la ten lopen, waardoor je schade aan je gewassen hebt. Ik snap dat het verlei delijk is, maar het staat duidelijk op de bordjes dat het niet mag." De directeur en voorzitter van de organisatie achter Wandelnetwerk Zeeland nemen deze ochtend etappe 25 voor hun rekening. Die is uit gekozen door hun gast, gedeputeerde Anita Pijpelink. ,,De Zak is een stukje Zeeland wat ik nog niet zo goed ken, terwijl ik het hier prachtig vind. Een mooie aanleiding om hier te wandelen", zegt ze. Volgens direc teur Van der Velden is er geen mooier seizoen denkbaar om door de Zak te lopen. ,,Nu staat overal langs de wegen en op de dijken het fluitekruid en de meidoorn volop in bloei." Pijpelink knikt. ,,Het is echt supermooi. En van een beetje regen smelten we niet." Terwijl de dames bij het paaltje van knooppunt 72 de route naar het vol gende knooppunt bepalen, vertelt Van der Velden over het idee achter het alternatieve wandelevenement. ,,Normaal regelen we ieder jaar dat we ergens in een grote boeren schuur terechtkunnen, waar we alle vrijwilligers kunnen ontvan gen." Na wat praatjes en een lekkere lunch trekt de menigte er vervol gens op uit om een mooie route af te leggen. ,,Vorig jaar werden we overvallen door corona en kon het niet doorgaan. Dit jaar hebben we het besloten anders te doen door één lange route door heel Zeeland uit te stippelen en die in honderd delen te verdelen." Het is een suc ces: voor bijna elke etappe hebben zich mensen aangemeld. Coupure en marjolein Al snel wordt duidelijk waarom het volgen van knooppunten een goede manier is om de omgeving te ont dekken. ,,Anita, dit is leuk!", wijst Van der Velden op een oud bouw werk in de binnendijk. ,,Dit is een coupure die ooit gemaakt is voor het oude trammetje dat in een lus door de Zak liep." Het spoor is al lang verdwenen, maar mede dank zij SLZ is de coupure jaren geleden uitgegraven en in ere hersteld, legt hij uit. Behalve cultuurhistorie, lo pen de routes ook langs interes sante natuur. ,,Deze dijken worden ecologisch gemaaid. Daardoor staan hier bijzonder planten als vogel- wikke en wilde marjolein", vertelt Van der Velden terwijl hij een stukje plukt. ,,Hier, ruik maar. Dit plantje zou hier nooit groeien als het maaisel niet zou worden opge ruimd." Dankzij Wandelnetwerk Zee land komen wandelaars op plekken waar ze anders niet zo snel zouden lopen. Van de ruim 2000 kilometer route bestaat 700 kilometer uit on verhard pad. ,,Een groot deel daar van loopt over particulier terrein. Het gebruik is in wel 190 contracten vastgelegd." Van de Velde heeft als dinsdag 25 mei 2021 'Regen houdt ons niet tegen' -Joan van der Velden, directeur Landschapsbeheer Zeeland Andien en Daan Goense. Pet op, regenjas aan en een pa raplu mee voor als het echt los barst. En dan gewoon gaan. Joan van der Velden en Ger van de Velde van Landschapsbeheer Zeeland zijn niet van plan hun coronaproof wandelevenement te laten vergallen door regen. Door heel Zeeland werd deze zaterdag op 100 plekken een route afgelegd door betrokke nen en fans van het Wandelnet werk Zeeland. ,,Een beetje wan delaar laat zich niet tegenhou den door regen." Joeri Wisse Oudelande Vlnr: Gedeputeerde Anita Pijpelink, Ger van de Velde (voorzitter SLZ) en Joan van der Velde (direc teur SLZ) nemen één van de 100 etappes van de Zeeuwse Wandelroute voor hun rekening. fotos marcelle De wandelroute bestaat uit honderd etappes. Arthur Stijns.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46