Colombiaan op weg naar Giro-winst en vijf andere conclusies op rustdag twee 9 WIELRENNEN GIRO D'ITALIA Na de winst van Egan Bernal in de ingekorte koninginnenrit naar Cortina d'Ampezzo gisteren, is het Giropeloton toe aan een welverdiende tweede rustdag. Zes conclusies na de eerste twee weken. 1 Helletocht voorkomen Regen, sneeuw en ijskoude temperaturen. Giro-organisator RCS kon weinig anders dan de ko ninginnenrit van Sacile naar Cor tina d'Ampezzo gisteren inkorten. Zo werden Passo Fedaia (2057 me ter) en Passo Pordoi (2239, het ge plande hoogste punt van deze Giro) uit de route gehaald, waar door een nog ergere helletocht werd voorkomen. Wat bleef was een etappe grotendeels verstookt van televisiebeelden met als slot de beklimming naar Passo Giau (2233) en een afdaling met ver hoogd risico. Zes renners koesterden lang hoop op de ritwinst, maar dat was buiten Egan Bernal gerekend. Hij kwam solo boven op de Passo Giau en reed in zijn eentje naar Cortina d'Ampezzo. Op zijn tweede rit- zege en overmacht in deze Giro te benadrukken, trok hij zijn regen jas uit om juichend in het roze over de streep te komen. ,,Het was een grote zege, in de roze trui. Dat wilde ik laten zien.'' 2 Egan Bernal Voor de start in Turijn presenteerde de Tourwinnaar van 2019 zich als een fietsend vraagteken. De eindzege? Bernal (24) wilde na zijn rampjaar 2020, dat in het teken stond van rugproblemen, vooral zijn zelfvertrouwen terugvinden deze Giro. Na ruim twee weken is er aan zelfvertrouwen geen gebrek, bergop is Bernal de sterkste. Twee ritzeges en de roze trui stevig om zijn schouders. Zijn naaste belager Damiano Ca- »Voor de start in Turijn was Bernal nog een fietsend vraagteken, na ruim twee weken Giro is hij bergop de sterkste PODIUM 153 km in 4.22.21 ruso staat op bijna tweeënhalve minuut.Bernal-hoogtepunten tot nu toe? De ritzege in Campo Fe lice, pas zijn eerste etappe-over winning in een grote ronde. Zijn aanval op de onverharde, steil op lopende strook richting finish werd nog wat krachtiger toen hij zijn ketting eenmaal op het bui tenblad had. Ook indrukwekkend: hoe Bernal in etappe 14 op weg naar de top van de Zoncolan de concurrentie op verdere achter stand zette. Met zijn tweede rit- zege in Cortina d'Ampezzo liet Bernal zien dat hij van niemand in deze Giro nog iets te duchten heeft. Op de eerste rustdag liet de Co lombiaan in het midden of hij zijn topvorm van de Tour in 2019 bena dert. Op de tweede rustdag staat vast dat Bernal goed genoeg is om de Giro te winnen. 3 Evenepoel (en Almeida) De hype rond het Belgische wie- lerwonderkind Remco Evenepoel (21) kende geen grenzen deze Giro. Slechts een enkeling leek vooraf te beseffen dat het winnen van de Giro na negen maanden zonder wedstrijd buitenaards zou zijn. Nog afgezien van het feit dat Eve nepoel nog nooit een grote ronde reed. Na de nekslag in Strade Bian- che-rit naar Montalcino - ruim twee minuten tijdverlies op Ber- nal - was er zowaar ruimte voor enige nuance bij de Belgische me dia. Ploeggenoot Joao Almeida was na de etappe op slag een Belgische volksvijand, omdat hij Evenepoel te lang aan zijn lot had overgela ten. Dat de Portugees aan het einde van het seizoen Quick-Step verlaat, draagt ook niet bij aan de eensgezindheid. Almeida, vorig jaar nog 15 dagen in het roze en vierde in het eindklassement, reed op weg naar Cortina d'Ampezzo voor eigen kans. Evenepoel, bij de start van de zestiende etappe nog zevende in het klassement, verloor meer dan 20 minuten. En zo staat Almeida op de tweede rustdag prompt tiende in het klassement, ver boven zijn kopman. 4 Voor alles een eerste keer De eerste 16 etappes van de Giro kenden 14 verschillende winnaars, alleen sprinter Caleb Ewan - in middels naar huis - en rozetrui- drager Bernal vierden twee keer feest. Van de 14 winnaars deze Giro wonnen er 11 renners voor het eerst een etappe in een grote ronde. Bernal gelijk twee keer. Op dag drie voerde Nederlander Taco van der Hoorn een kunststukje op en bekroonde zijn vlucht door solo over de streep te komen. Een dag eerder bezorgde de Belg Tim Mer- lier zijn ploeg Alpecin-Fenix een droomdebuut in een grote ronde met een sprintzege. De Zuid-Afri kaanse ploeg Assos-Qhubeka, met Victor Campenaerts, Mauro Schmid en Giacomo Nizzolo, ver dient een eervolle vermelding. Een van de kleinste ploegen van de WorldTour, maar met drie rit- zeges deze Giro ook een van de succesvolste. 5 De Giro van Jumbo-Visma Minder glorieus is de Giro van Jumbo-Visma. De laatste jaren uit gegroeid tot een van de toonaan gevende ploegen, maar niet in deze Giro. Beoogd kopman voor het klassement George Bennett moest al na een week zijn plannen bijstellen na tijdverlies in etappes 4 en 6. De rentree van Dylan Groe- newegen na zijn maandenlange schorsing na de crash met Fabio Jakobsen was er een zonder succes. Groenewegen miste overduidelijk wedstrijdritme, kwam niet verder dan vier top 10-plekken en stapte niet meer op na de 13de etappe. Met hem ging ook ronde-debutant David Dekker naar huis. Door de laat aangekondigde deelname van Groenewegen moest de jonge sprinter zijn eigen kansen opoffe ren. Voor zowel Groenewegen als Dekker geldt de Giro als een inves tering voor later. Van alle Jumbo renners kende Jos van Emden de meest pijnlijke Giro. Hij viel zon dag hard aan het begin van etappe 15 en verliet de wedstrijd met vijf gebroken ribben en een ge kneusde long. 6 Milaan is nog ver Liefhebbers van klimgeweld niet getreurd. Het inkorten van de etappe naar Cortina d'Ampezzo was jammerlijk, maar ook onvermijdelijk. Gelukkig is er altijd nog de typerende loodzware Giro-slotweek. Na de rustdag van vandaag zijn er nog vijf etappes, waaronder een slottijdrit van dik 30 kilometer in Milaan en een overgangsetappe op donderdag. Verder staan er alleen maar bergetappes op het programma. Drie stuks, allen met aankomst bergop. Met in totaal nog zeven beklimmingen van de eerste categorie. De kans is niet zo groot dat Ber nal nog serieus wordt aangevallen, de strijd om de andere twee podi umplekken zal interessanter zijn. Het vergroot wellicht de kansen voor vluchters zoals Bauke Mol- lema. Na vier mislukte pogingen moet hij hopen dat een aanval in de laatste bergetappes wel zal sla gen. dinsdag 25 mei 2021 PC MORGEN ETAPPE 17 CANAZEI - SEGA DI ALA, 193KM TV EUROSPORT nog van niemand TpH,T'' - ^-wat te duchten Bernal heeft Daan Hakkenberg Rotterdam/ Cortina d'Ampezzo Egan Bernal kwam giste ren solo boven op de top van de Passo Giau en reed daarna in Cortina d'Am pezzo naar zijn tweede rit- zege. Na twee weken Giro zit het roze stevig om de schouders van de Colombi aan. FOTO AP GIRO D'ITALIA Etappe 16: Sacile - Cortina d'Ampezzo 1. Egan Bernal (Col/INS) 2. Romain Bardet (Fra/DSM) +0.27 3. Damiano Caruso (Ita/BHR) z.t. 4. Giulio Ciccone (Ita/TRK) +1.18 5. Hugh Carthy (GB/EDU) +1.19 19. Koen Bouwman (Ned/TJV) +7.33 Algemeen klassement 1. Egan Bernal (Col/INS) 66.36.04 2. Damiano Caruso (Ita/BHR) +2.24 3. Hugh Carthy (GB/EDU) +3.40 4. Aleksandr Vlasov (Rus/AST) +4.18 5. Simon Yates (GB/TBE) +4.20 16. Koen Bouwman (Ned/TJV) +23.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41