8 Succes Nederlandse zwemploeg smaakt naar meer met het oog op de Spelen Twee maanden voor de start van het olympisch zwemtoernooi vormden de EK in Boedapest een prima opwarmertje voor de Nederlandse zwemmers, maar ook niet meer dan dat. Vier keer een blik op de kansen van Oranje in aanloop naar Tokio. Nieuw record voor Van Klinken De nestor van de Nederlandse ploeg tekende voor het absolute hoogtepunt van de EK. Nooit eer der won Femke Heemskerk een individuele titel op een belangrijk langebaantoernooi. In haar zeven tiende seizoen als topzwemster sloeg ze eindelijk toe op haar ze vende EK. Op de 100 meter vrije slag zwom Heemskerk soeverein naar EK-goud in 53,05. „Eindelijk laat ik zien dat ik het ook in mijn eentje kan", zei ze door haar tra nen heen. Heemskerk verkeert op haar 33ste in de vorm van haar le ven, zo liet ze ook op de estafettes zien. Na veel tegenslag - zoals re cent de heisa om een olympisch startbewijs op de 50 vrij nadat haar man positief was getest op corona - is Heemskerk nu hele maal verlost van alles sores. Nie mand weet waartoe een 'vrije Heemskerk' in staat is op haar laat ste Olympische Spelen. Op de 100 meter had Ranomi Kromowidjojo het moeilijk in de Duna Arena in Boedapest. Zowel in de estafettes als op haar indivi duele 100 meter vrije slag zwom 'Kromo' tegenvallende tijden. In de finale van de 100 vrij kwam ze met 53,44 één honderdste tekort voor het brons. Vormen haar tij den reden tot zorg? Een beetje wel, al zwom Kromowidjojo vorige maand nog een prima 53,13 op de 100 meter. De olympisch kampi oene van 2012 toonde op de EK wel haar uitzonderlijke klasse op de 50 vrij met goud in een wereldtijd: 23,97. Op deze korte sprint blijft Kromowidjojo een belangrijke kandidaat voor olympisch ereme taal. De druk op zijn schouders neemt toe nu de ogen van de internatio nale zwemwereld gericht zijn op de schoolslagtopper uit Katwijk. In aanloop naar het titanengevecht op de 100 meter schoolslag liet de Britse vedette Adam Peaty al we ten: 'Leuk en aardig, een toptijd in een testwedstrijd. Maar laat het ook maar eens zien op een groot toernooi.' En dat deed Kamminga. Hij was op de 100 school de enige die het Peaty lastig maakte en het zelfde gold voor het duel op de dubbele afstand met wereldkam pioen Anton Chupkov. Twee zilve ren medailles geven Kamminga veel zelfvertrouwen. En het mooie is: hij wordt alleen nog maar beter. Een medaille in Tokio zou een stunt zijn. Met haar eerste individuele me daille op een groot langebaantoer- nooi - goud op de niet-olympische 50 meter rugslag - beleefde Kira Toussaint haar internationale doorbraak. Op de wél olympische 100 rug leek ze zilver te winnen. Maar door een haperend startsig naal - waar ook Toussaint over klaagde - werd de uitslag ongeldig verklaard. Toussaint hoopte op een dagje uitstel, maar amper twee uur later moest ze opnieuw aan de bak. Op het einde sloeg de verzuring toe; geen zilver maar een vierde plek. Hoe dan ook moet Tous- saint op de 100 meter rugslag nog een stapje maken om in Tokio in de buurt van het podium te komen. et vier gouden me dailles (waarvan twee op olympi sche afstanden: 50 en 100 vrij dames), vijf zilveren en één bronzen plak keerde de Nederlandse zwem ploeg gisteren met een goed ge moed terug van de EK in Honga rije. Toch zegt dit voorbereidings- toernooi niet zoveel over de kan sen op de Olympische Spelen. Dat erkent ook technisch directeur André Cats van de zwembond. ,,Het was een mooi tussenstation op weg naar Tokio", vindt Cats. ,,De zwemmers die het straks moeten doen, hebben goed ge presteerd. We zijn op de goede weg, maar nog niet op het eindsta tion." Hoe staan de vier Neder landse toppers, waar de oranje Discuswerpster Jorinde van Klinken blijft zich spectaculair ontwikkelen. De 21-jarige atlete plaatste zich vrijdag al met een worp van 65,94 voor de Olympi sche Spelen van Tokio. Een dag later wierp ze de discus liefst 70,22 meter ver, waarmee ze met een ook de wereldranglijst van dit jaar aanvoert. Het betekende ook opnieuw een Nederlands re cord. Van Klinken deed haar succes volle worpen bij wedstrijden in het Amerikaanse Tucson. Ze loste wereldkampioene Yaimé Pérez af als leidster van de wereldjaarlijst. De Cubaanse was eerder op de dag tot een worp van 68,99 meter gekomen. De worp van Van Klin ken was de beste sinds mei 2018. Toen kwam tweevoudig olym pisch kampioene Sandra Perko- vic uit Kroatië tot 71,38. Polman blijft bij Oranjeselectie Zonderland laat Varna schieten Eindzege voor Van der Breggen Mickelson (50) oudste winnaar dinsdag 25 mei 2021 Tussenstation naar Tokio Femke Heemskerk is in extase na haar gouden race op de 100 meter vrije slag. Niet eer der won zij in dividueel goud op een belang rijk langebaan- toernooi. FOTO EPA schijnwerpers vanaf 24 juli in het Tokyo Aquatics Centre op zijn gericht, er nu voor? Femke Heemskerk (33) Verlost van alle sores Ranomi Kromowidjojo (30) Werk aan de winkel op de 100 Arno Kamminga (25) Steeds meer zelfvertrouwen Kira Toussaint (27) Nog een stapje maken Natasja Weber Rotterdam/Boedapest ATLETIEK Van Klinken bestormt de we reldtop. FOTO EPA HANDBAL Estavana Polman be hoort tot de voorlo pige selectie van 22 speelsters voor de Spelen. De opbouw- ster, die in 2019 met Oranje de wereldtitel veroverde, raakte on langs opnieuw ge blesseerd aan haar rechterknie. Het is hoogst onzeker of Polman op tijd fit is, maar bondscoach Emmanuel Mayon- nade houdt de erva ren Polman wel bij de groep. TURNEN Epke Zonderland is vrijdag teruggekeerd van een trainings stage in Israël. Door het conflict tussen Is raël en de Palestijnen later dan gepland. De Friese rekstokspecia list slaat nu de chal lenger in Varna over. WIELRENNEN Anna van der Breggen heeft de Ronde van Burgos op haar naam geschreven. De we reldkampioene was de beste in de vierde en laatste etappe met aankomst op Lagunas de Neila. Ze bleef in de sprint landgenote Annemiek van Vleuten voor en pakte vol doende tijd om de lei ding in het algemeen klassement over te nemen van haar ploeggenote Niamh Fisher-Black. GOLF Phil Mickelson heeft in Kiawah Island golfhis- torie geschreven. De Amerikaan veroverde op de baan in South Carolina op 50-jarige leeftijd de titel bij de 103de editie van het PGA Championship. Daarmee is Mickelson de oudste winnaar ooit van één van de vier majors. Hij loste zijn landgenoot Julius Boros af, die in 1968 op 48-jarige leeftijd het PGA Champion ship won.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40