NIEUWS 3 Toestel Ryanair gedwongen in Minsk te landen, activist van boord gehaald !sSÏM»4I.1tT lx iiimmiinim nen door president Alexandr Loe- kasjenko, leidde tot grote woede in Minsk. Protasevitsj was destijds hoofdredacteur van de mediakana- len Nexta en Nexta Live. Die kana len en hun logo zijn inmiddels door Belarus bestempeld als 'extremistisch'. Protasevitsj staat naar verluidt op een Bela- russische terroristen lijst en woont al een tijdje in Polen. Op dit moment werkt hij voor het kanaal Belamova. Hij was samen met zijn vrien din Sofia Sapega op de weg terug van een economische conferentie in Athene. Daar was ook Svetlana Tichanovskaja aanwezig, de oppo sitieleider die claimt dat zij de laat ste verkiezingen heeft gewonnen. Ook zij is Belarus ontvlucht. Op de terugweg van Griekenland naar Litouwen kreeg de piloot van het Ryanair-toestel het bevel van de Belarussische vluchtleiding om uit te wijken naar Minsk. Dat was twee minuten voordat het toestel het Li touwse luchtruim binnen zou vlie gen. Er zou sprake zijn van een 'po tentiële dreiging aan boord'. De vlucht werd naar Minsk begeleid door een MIG-straaljager. Passagiers meldden later dat Pro- tasevitsj erg zenuwachtig werd toen hij in de gaten kreeg wat er aan de hand was: ,,Hij zei dat hem de doodstraf wachtte.'' Hij zou zijn laptop en telefoon uit het bagagerek hebben gehaald en aan zijn vrien din hebben gegeven. Ook zij werd in Minsk echter van boord gehaald. Een andere passagier zei dat de journalist niet schreeuwde, maar duidelijk erg bang was: ,,Als er een raam open had gestaan, dan was hij er zeker uitgesprongen.'' Het vlieg- tuig kon zijn weg na een paar uur vervolgen naar de Litouwse hoofd stad Vilnius. Volgens Ryanair ble ven er in Minsk ook vier agenten van de KGB achter. Gisteravond verscheen Protase- vitsj in een door de staatstelevisie online verspreide video. Hij zegt mee te werken met de autoriteiten en erkent dat hij betrokken was bij de organisatie van protesten tegen de regering van president Aleks- andr Loekasjenko. 'Schandelijk en illegaal' Vrijwel onmiddellijk na de arresta tie kwamen er woedende reacties vanuit de Europese Unie en daar buiten. Ursula von der Leyen, de voorzitter van de Europese Com missie, sprak van 'schandelijk en il legaal gedrag' van de Belarussische overheid. De Poolse premier Mateusz Mo- rawiecki noemde de actie 'staats terreur' en de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Yves Le Drian eiste een 'krachtig en geza menlijk antwoord' van de Europese lidstaten. Ook vielen de termen 'schokkend' (Griekenland), 'weer zinwekkend' (Litouwen), 'onaccep tabel' (Ierland) en 'gevaarlijk' (Navo). De Amerikaanse minister Anthony Blinken eist een krachtige veroordeling, de vrijlating van Pro- tasevitsj en een internationaal on derzoek. De leiders van de Europese Unie zouden gisteren in Brussel vergade ren. Die topontmoeting was al ge pland en er zou ook al gesproken worden over het verlengen van Het toestel was op weg van Griekenland naar Litouwen. EU-leiders zijn woest sancties tegen Belarus. Sinds de laatste verkiezingen staan niet al leen president Loekasjenko op een zwarte lijst, maar ook tientallen re geringsfunctionarissen. Als straf voor het gewelddadig neerslaan van demonstraties zijn hun tegoeden bevroren. Ook krijgen ze geen visa meer voor de EU. Welke extra maatregelen de lei ders tijdens deze top zullen instel len, is nog niet bekend. Er werd ge sproken over het sluiten van het Europese luchtruim voor Belarus- sische vliegtuigen en over een in- reisverbod voor voertuigen. Het regime van Belarus beschuldigt de journalist en activist Roman Protase vitsj (26, kleine foto) van het creë ren van 'massa-onrust' en het 'aan wakkeren van sociale haat'. Hij zou nu in voorarrest zitten in een ge vangenis in Minsk. Zijn berichtge ving over de verkiezingen van au gustus 2020, die onder verdachte omstandigheden werden gewon- dinsdag 25 mei 2021 Lithuania Viciebsk BiqeöcK Kaunas Smolensk CMoneHCK Minsk Mogilev Marioëy jGrodno Tpo/tHa Biatystok Belarus Gomel f OMe/ib Chernihiv HepniriB Zhytomyr >KnroMurv Oppakken van dissident in Belarus 'staatsterrorisme' M Het toestel, dat onderweg- naar de hoofd stad Minsk be geleid werd door een MIG straaljager, mocht later weer vertrek ken. Zonder de aangehouden Roman Prota sevitsj en zijn vriendin. FOTO AFP Het toestel op het vliegveld van Minsk waarin journalist Roman Protasevitsj zat. Onder: de onderbroken vlucht. fotos afp reuters Oaipèda Siauhai grad irpafl Lublin o Bryansk EpflHCK O De manier waarop Belarus zon dag een dissident heeft opge pakt, door het onderscheppen van een lijnvlucht, heeft een storm van kritiek uitgelokt. De KLM geeft gehoor aan de op roep van premier Rutte, om niet meer over Be larus te vliegen. Mark van Assen Rotterdam/Minsk Yarsaw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3