Voortbestaan drie speeltuinen komt in gevaar 4 Opnieuw bezuinigingen dinsdag 25 mei 2021 De drie Vlissingse particuliere speeltuinen komen in het ge weer tegen nieuwe bezuinigin gen. Diverse raadsfracties steu nen de speeltuinen, omdat ze bang zijn voor het verdwijnen van sociale ontmoetingsplaat sen bij 'afbraak' van de speel- parkjes. René Hoonhorst Vlissingen Nadat ze de afgelopen vier jaar al telkens duizend euro minder sub sidie kregen, moeten de speeltui nen de Souburgt in Oost-Souburg, Lammerenburg en (voormalig) Oude Stad er rekening mee houden dat de bijdrage de komende drie jaar verder naar beneden gaat. Vlis- singen 'vergeet' niet alleen de infla tiecorrectie tot en met 2024, maar keert volgend jaar ook tien procent minder aan bijdragen uit, kondig den burgemeester en wethouders aan. Grote financiële tekorten in het sociaal domein dwingen de ge meente zoveel mogelijk bezuini gingen door te voeren. Bestuurders van de speeltuinen tekenen bezwaar aan bij de ge meente. Oude Stad, aan de rand van de binnenstad, ligt al op zijn gat en nieuwe kandidaat-bestuurders hopen juist met hulp van de ge meente weer in het zadel te worden geholpen. De twee andere speeltui nen gaan niet direct kopje onder. Maar ze kunnen subsidie gebrui ken om tegenvallers op te vangen en moeten landelijke fondsen laten zien dat ook de gemeente hen steunt om bijdragen te krijgen. Bezuinigingen Vlissingen moet zo'n acht miljoen bezuinigen op voorzieningen van het sociaal domein. Dan kunnen 'de speeltuinen niet achterblijven', verklaarde wethouder Albert Vader tijdens de vergadering van de com missie Algemeen en Sociaal. Die uitleg vonden leden van diverse fracties wel erg kort door de bocht. Vlissingen moet als artikel 12-ge- meente de hand op de knip hou den, maar moet voorzieningen die andere vergelijkbare gemeenten ook hebben niet in de waagschaal stellen. ,,Speeltuinen zijn voor iedereen bereikbaar en versterken de sociale samenhang in wijken en dorpen. Ook kinderen van minder bedeelde inwoners gaan vaak", zei Lilian Janse (SGP) tijdens de vergadering. Ze verduidelijkte daarna dat speel tuinen 'relatief goedkoop' zijn. ,,Het zou zonde zijn om bijvoorbeeld dertig mille te bezuinigen en daar mee goed draaiende voorzieningen af te breken." Rijnco-Jan Suurmond (PSR) vroeg zich af 'waar het college nou helemaal mee bezig is'. ,,Een paar duizend euro bezuinigen op nood- Speeltuinen versterken de sociale samenhang in wijken en dorpen - Lilian Janse, SGP zakelijke voorzieningen, terwijl mensen zien dat er miljoenen wor den gestoken in nieuwe wijken en een brug. Dat is toch niet uit te leg gen." De raadscommissie stelde een besluit over korting op subsi dies in het sociaal domein een maand uit. Dat geeft speeltuinen de kans hun 'zienswijzen' in te die nen, bevestigde voorzitter Sjaak Smit van Speeltuin Lammeren- burg. De Souburgt heeft al gereageerd, liet Robert Stenczel weten. De Sou- burgse penningmeester herinnert het college er fijntjes aan dat het onlangs nog hoog opgaf van 'het grote belang van culturele voorzie ningen voor de jeugd'. Ook de ini tiatiefnemers voor de doorstart van een speeltuin in de binnenstad zul len zich laten horen, verzekerde woordvoerder Niels van Rijswijk. Er is vandaag, dinsdag na Pink steren, geen weekmarkt in Domburg. Als de gemeente Veere hen niet snel een betere plek biedt, spant de Stichting Markten en Activiteiten Zee land (SMAZ) een kort geding aan. René Hoonhorst Domburg Marktkramers weigeren nog een keer op het parkeerterrein achter het gemeentehuis te gaan staan. Veel ambulante handelaren haal den hun onkosten er nog niet uit afgelopen week. De kooplieden ge ven de pijp daarom al na één keer aan Maarten, terwijl ze drie weken op proef markt zouden houden tussen de Traverse en de Roosjes- weg. Als het gemeentebestuur niet met een redelijk alternatief op de proppen komt, stappen de markt kooplieden naar de rechter, kon digde SMAZ-voorman Edwin Hofs zaterdag aan. Tussenoplossing Wethouder Adri Roelse (econo mie) zoekt deze week een oplos sing. Hij voelt zich wat overvallen door de dreiging met een kort ge ding. ,,Ik heb al eerder toegezegd mijn uiterste best te doen een tus senoplossing te vinden. Maar ik moet wel eerst overleg voeren met collega's in het college. En ook ambtelijk moeten zaken zorgvul dig op een rijtje worden gezet." Dat de wethouder 'geen ijzer met handen kan breken', snapt Hofs. ,,Maar er zijn ons eerder en vaker zaken beloofd. Zo zouden we tijdelijk terecht kunnen rond de kruising Weststraat-Schelp- weg. Dat ging opeens niet meer door. We mochten onze kramen vervolgens ook niet op het par keerterrein bij de molen zetten, maar kregen het parkeerterrein achter het gemeentehuis in onze maag gesplitst. Dat die locatie niet voldoet, is na één keer wel bewe zen." Het tijdelijk huisvesten van de weekmarkt op delen van de Ik heb al eerder toegezegd mijn uiterste best te doen een tussenoplossing te vinden - Adri Roelse, wethouder Schelpweg en de Weststraat was in beeld, bevestigt wethouder Roelse. ,,Maar een aantal aanwo- nenden kon hun huis niet of moeilijk bereiken en winkels dreigden niet bevoorraad te kun nen worden. Dus moesten we een andere locatie vinden." Dat de gemeente naar de beste locatie zoekt om coronamaatrege len te kunnen handhaven, begrijpt Hofs nog wel. Maar dat het schema op de schop moet voor betere 'toe ristenspreiding' wil er bij hem niet in. ,,Op maandag was er markt in Domburg en op dinsdag in Zoute- lande, nu zijn beide weekmarkten op dinsdag en zijn ze maar half zo groot. De helft van de kramers stond voorheen zowel in Dom burg als in Zoutelande. Als je in Domburg ook nog achter het stad huis wordt verstopt, voelt dat als dubbele broodroof." De voorman van de marktkoop lieden benadrukt dat de week markt alleen in Domburg niet doorgaat. De gehalveerde week markt van Zoutelande blijft wel te bezoeken. ,,Maar deze situatie kan geen weken meer duren. Het is niet uit te leggen dat sommige vaste handelaren in Zoutelande mogen blijven staan en anderen niet." Raadsvragen Raadslid Stijn van Kervinck (eigen lijst) vuurde zaterdagavond direct na het nieuws over het niet door gaan van de Domburgse markt al een dozijn vragen op burgemees ter en wethouders af. Hij wil onder meer weten of de vrees voor minder parkeerinkom- sten de reden is dat de markt niet naar het parkeerterrein bij molen Weltevreden mocht. Van Kervinck komt zelf met de suggestie om de weekmarkt naar het Tooropplein te brengen en vraagt ook of het college 'marktlie den wil compenseren voor ge derfde inkomsten'. Voorzitter Sjaak Smit geflankeerd door de toezichthoudsters Sophie Rawejai (links) en Debbie van de Plasse op eerste pink sterdag in Speeltuin Lammerenburg. foto lex de meester Edwin Hofs op een lege weekmarkt achter het gemeentehuis in Domburg. foto dirkjan gjeltema Markten dreigen met kort geding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24