Protest in Terneuzen: 'Het is tijd voor vrede' Hoe zit het precies? ZEELAND 3 NA EXAMEN WEER IN DE SCHOOLBANKEN A De eindexamens hebben ze al achter de rug, maar Ayoub, Hajar en Youri vieren geen vakantie. De vmbo'ers van het Scheldemond College in Vlissingen zitten weer in de klas, omdat ze volgend jaar een diploma op een hoger niveau willen halen. 'Nu ga ik echt mijn best doen'. EXAMENS oeh, ze moesten zich wel Weer even opladen. Na de spanning van het eindexamen en drie we ken vakantie gaat de wekker nu ineens weer om zeven uur 's ochtends. ,,Dat was even wen nen", bekent Youri Kappetein (16) uit Vlissingen. Toch heeft hij het er graag voor over. Zijn school gaf hem de kans om na zijn vmbo-basisexa- men verder te leren op een hoger ni veau. Als hij tot de zomervakantie laat zien dat hij dat aankan, mag hij volgend jaar vmbo-kaderexamen doen. Hoe zit dat? De eindexamens zijn toch nog bezig? Dat klopt, maar op sommige scholen doen de vmbo'ers van de basis- en kaderopleiding di gitaal examen en die konden al eer der afgenomen worden. Youri en zijn klasgenoten waren al voor de meivakantie van de stress af. Ze had den kunnen genieten van een héle lange zomervakantie, maar in plaats daarvan kozen de drie leerlingen er voor om terug naar het klaslokaal te gaan. Voor Youri was het vooral een praktische keuze. Met een kaderdi ploma kan hij meteen doorstromen naar de mbo-opleiding die hij graag wil doen. ,,Ik had er eerst geen zin, maar dit is het beste voor mijn toe komst. Ik wil de ict-opleiding gaan doen. Ik ben opgegroeid met compu ters. Bij alles heb je ict nodig en je kunt er alle kanten mee op." Youri weet zeker dat hij zijn vmbo-basis- diploma gehaald heeft. ,,Ik heb dit jaar allemaal goede cijfers gehaald, dus dat komt wel goed." De basisop leiding was eigenlijk te makkelijk voor Youri, want hij heeft nauwelijks geleerd voor zijn examens. Hij lacht. ,,Ik ben van plan om me vanaf nu meer in te gaan zetten. Nu moet ik wel gaan leren." Ayoub El Kamouni (16) uit Vlis- singen twijfelt of hij zijn examen ge haald heeft. ,,Ik vind het heel span nend. Vooral Engels vind ik een las tig vak." Hij moet nog tot 16 juni wachten op de uitslag, maar onder- Ik had er eerst geen zin, maar dit is het beste voor mijn toekomst tussen leert hij al voor zijn examen van volgend jaar. ,,Als ik mijn kader diploma haal, kan ik uit veel meer mbo-opleidingen kiezen. Ik weet nog niet goed wat ik wil. Misschien iets met maatschappelijke zorg." Zijn ouders hebben hem aangemoe digd. ,,Mijn moeder wil graag dat ik met een betere opleiding van school ga. Ze zijn heel blij dat ik dit ga doen." Hajar El Mousaoui (16) uit Oost Souburg maakte dezelfde afweging. ,,Met een opleiding op een hoger ni veau kan ik straks meer opleidingen kiezen. Ik denk ook aan maatschap pelijke zorg, want ik vind het leuk om mensen te helpen. Misschien wil ik met gehandicapten werken." Stukje moeilijker Het Scheldemond College selecteert elk jaar een aantal vmbo'ers om door te leren op een hoger niveau. Leer lingen vmbo-basis die naar de ka der-opleiding willen, moeten ge middeld een zeven halen. ,,Maar het belangrijkste is dat ze laten zien dat ze gemotiveerd zijn", zegt afdelings leider Felix van der Meer. ,,Vmbo- kader is een stukje moeilijker. Het vraagt meer organisatie, inzet en in zicht." Om te zien of de leerlingen het daadwerkelijk aankunnen, gaan ze tot de zomervakantie terug het klas lokaal in. ,,We willen zien hoe ze het oppakken en we willen kijken of er achterstanden zijn, zodat we kunnen inzetten op de onderdelen die min der goed lukken." Daarnaast wil het Scheldemond College doorstromers in het school- ritme houden. ,,Deze leerlingen zou den van 23 april tot 4 september niet naar school gaan. En door corona is de leermotor niet bij iedere leerling even actief. Ze hebben de afgelopen anderhalf jaar last gehad van corona. Het gat moet niet te groot worden. We denken dat het goed is voor hun welbevinden als ze weer naar school gaan. We willen dat hun kansen zo goed mogelijk zijn." Als ik mijn kaderdiploma haal, kan ik uit veel meer mbo opleidingen kiezen Onlangs ging de zoveelste lont in het Israëlisch-Palestijnse kruitvat. Palestijnse gezinnen dreigden uit hun huis in de Arabische wijk in Jeruzalem te worden gezet. Het bleek de opmaat tot een nieuwe geweldsuitbarsting tussen Israël en Hamas. Elf dagen en meer dan tweehonderd doden en 1500 ge- wonden later, werd vrijdag een staakt-het-vuren afgekondigd. We steunen jullie Abdul Alkata uit Sluiskil heeft weinig vertrouwen in het bestand. ,,Zolang de internationale ge meenschap niet optreedt, gaat Is raël gewoon door. Dat gebeurt al 73 jaar." Abdul is een van de orga nisatoren van de demonstratie op het Stadhuisplein. Hij draagt een shirt met Free Palestine en een but ton met dezelfde tekst. Zelf komt Abdul uit Syrië. ,,Maar de Syrische en Palestijnse zaak is hetzelfde. Dat vijfhonderd men sen hun huis uit worden gestuurd, is onacceptabel. Met deze demon stratie willen we de mensen in Pa lestina laten zien: 'jullie zijn niet alleen, we steunen jullie'. Het is tijd voor vrede." Zo'n honderd demonstranten zijn op het protest afgekomen. Ze Het gaat er niet om of ze jood, moslim of christen zijn, het zijn onschuldige mensen en kinderen roepen leuzen en zwaaien met Pa lestijnse vlaggen. Hier en daar wapperen ook vlaggen van Ma- rokko en de Syrische oppositie. Vrouwen en kinderen houden borden met teksten als Save the children en Free Gaza in de lucht. Uit een speaker klinkt arabische muziek. Politieagenten kijken van een afstand toe en zien dat de de monstratie gemoedelijk verloopt. Schoonzoon Abdul heeft met afschuw naar het geweld van de laatste tijd gekeken. ,,Het was niet normaal. 160 vlieg tuigen die op één nacht onschul dige mensen bombarderen. Het gaat er niet om of ze jood, moslim of christen zijn, het zijn onschul dige mensen en kinderen." Bernadette Thirion uit Philip pine heeft met angst de recente geweldsuitbarsting aanschouwd. ,,Mijn schoonzoon heeft familie in Israël. Ook zij werden bedreigd." Bernadette demonstreert uit soli dariteit met de Palestijnen. ,,Er is geen sprake van een conflict, maar van een bezetting en apartheid. Dat duurt al zeventig jaar en wordt steeds erger. Dat Arabieren nu zelfs uit Jeruzalem worden ver dreven, is de druppel." Volgens haar is het enige posi tieve dat heel de wereld nu op nieuw naar het probleem kijkt. ,,Misschien komen er eindelijk eens sancties tegen Israël." dinsdag 25 mei 2021 Een deel van de vmbo- leerlingen van het Schel demond College in Vlissin gen is al klaar met hun examens. Hoe zit dat? Middelbare scholen heb ben de keuze om leerlingen van de laagste twee vmbo- niveaus (het basis- en kader-niveau) schriftelijk of digitaal examen te laten doen. De digitale examens kunnen tussen 5 april en 23 juli afgenomen worden. Vmbo'ers die digitaal exa men gedaan hebben, zijn vaak eerder klaar, maar moeten langer wachten op de uitslag. Zij krijgen pas op 16 juni te horen of ze ge slaagd zijn. Alle andere exa menkandidaten horen op donderdag 10 juni of ze ge slaagd zijn. Wie gezakt is, heeft dit coronajaar extra kansen om tóch zijn of haar diploma binnen te slepen. Examen scholieren krijgen een extra herkansing. Ze kunnen niet één, maar twee vakken overdoen en er is een extra herkansingsronde. Wie bij voorbeeld positief getest is, of in quarantaine moet, kan dus toch slagen. Bovendien kunnen scholieren hun exa mens spreiden. Ze kunnen het examen van een moei lijk vak bijvoorbeeld uitstel len tot de herkansings ronde. Daarnaast kunnen scho lieren ervoor kiezen om één vak niet mee te laten tellen. Dat mag geen kernvak zijn, zoals Nederlands, Engels of wiskunde. De eerste herkansings ronde begint op 14 juni (uit slag 2 juli) en de tweede herkansingsronde begint op 6 juli (uitslag 15 juli). 'Nou moet ik wel gaan leren' Cornelleke Blok Vlissingen P -Youri Kappetein -Ayoub El Kamouni Ongeveer honderd demonstran ten hebben zondag op het Stad huisplein in Terneuzen gepro testeerd tegen - wat zij noemen - de Israëlische bezetting van Palestina. De betoging verliep gemoedelijk. „Jullie zijn niet al leen, we steunen jullie." Bob Maes Terneuzen - Abdul Alkata, organisator demonstratie Kijk op de site bij /video Palestijns protest tegen Israël op Stadhuisplein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23