Damen Naval legt laatste hand aan onderzoeksschip RSV Nuyina m Rk wSMSS^wMi Wt J&ï-Xk?' Mffl Van dit soort schepen varen er niet veel over de wereld. Het is dan ook een uitdagend project. Daman Na val in Vlissingen - hofleverancier voor de Nederlandse marine - houdt zich sinds 2016 in opdracht van Australië bezig met het ont werp en de bouw van de Arctische ijsbreker. Na het ontwerpen in Vlissingen, begon de bouw in 2017 op een werf van Damen in Roemenië. Sinds au gustus 2020 ligt het 160 meter lange bakbeest op de Damen-werf in Vlissingen-Oost. Hier wordt het in bedrijf gesteld en getest. ,,Inmid- dels hebben we twee proefvaarten gemaakt", vertelt proj ectleider J oop Noordijk. ,,Eind vorig jaar op de Noordzee en eind januari in de Golf van Biskaje." Je mag het een ijsbreker noemen, zegt Noordijk. ,,Maar het is veel meer dan dat. Het is juist de combi natie van functies die dit schip zo complex maakt." Nou weten ze daar in Vlissingen wel raad mee. Toch hebben ze er hun hoofd over gebroken. ,,Het is én een bevoorra dingsschip én een onderzoeks- schip. In ieder hoekje en gaatje zit ten wetenschappelijke systemen." Bevoorrading De Nuyina wordt straks voor van alles gebruikt. Het wordt niet alleen het belangrijkste bevoorradings schip van de Australische (sub)Antarctische onderzoeksstati- ons. Ook wordt het de basis voor wetenschappelijk onderzoek op Antarctica en in de Zuidelijke Oce aan. Een van de belangrijkste taken is het vinden van mariene organis men en het in kaart brengen van de zeebodem. Daarvoor zitten ver schillende akoestische instrumen ten in de romp. Maar die werken al leen goed als het schip muisstil vaart. Een fikse uitdaging, omdat de Nuyina extra grote motoren en pro pellers heeft om ijs te breken. ,,Ei- sen waarmee we veel ervaring heb ben door de bouw van militaire schepen voor de Nederlandse ma rine." Niet voor niets ligt het schip dan ook bij Daman Naval en niet op een andere werfvan Damen, beves tigt Noordijk. Veel werk is gestoken in het ontwerp van de romp en het voortstuwingssysteem, om het ge luid van de motoren, versnellings bakken, propellers en de vorming van bellen onder water te vermin deren. De Nuyina heeft nog iets heel bij zonders. Het is volgens Damen het enige schip ter wereld dat een 'wet well' heeft. ,,Dat is een ruimte, laag in het schip, waar je afsluiters kunt openzetten zodat het zeewater naar binnen stroomt." Zo kunnen krill en andere kwetsbare organismen worden onderzocht. ,,Aan boord zijn dan ook vier laboratoria. Uiter aard is de ruimte omgeven met wa terdichte deuren, zodat het water niet verder het schip in komt." Met zijn allen De afgelopen jaren hebben honder den toeleveranciers hun bijdrage geleverd. ,,In Vlissingen hebben op het hoogtepunt zo'n 150 tot 200 man aan het project gewerkt." Trots? ,,Ja, heel trots. We hebben dit met zijn allen gedaan. In de toe komst komen we het altijd weer op de een of andere manier tegen, bij voorbeeld in de publiciteit." Het schip wordt nu klaargemaakt voor een proefvaart naar de Noord pool. Halverwege het jaar gaat het naar Australië voor de oplevering. It dinsdag 25 mei 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Hij draagt het niet vaak, maar de 5-jarige Wesley Roelse (links) heeft zijn boerengoed graag aan. Niet omdat hij al gröös op Zeeland is; Wesley is vooral trots op zijn glim mende 'broekstikken' en keelknoppen. Moeder Ramona en vader Ruben dragen wel uit dat ze blij zijn dat ze Zeeuw zijn. Het initiatief van bedrijfsleider Ivo van Beekhuizen van Het Polderhuis om dat op tweede pinksterdag te laten zien, ondersteu nen ze van harte. Net als tientallen andere in woners van Westka- pelle. In de rest van Zeeland moet de trots de komende jaren nog groeien. Van Beekhui zen: ,,Uit Zeeuws-Vlaan- deren heb ik niets ver nomen, maar ik krijg veel reacties uit de rest van de provincie. Het begint te leven, we blij ven de komende jaren het Zeeuw-zijn vieren." FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Meer dan een ordinaire ijsbreker RSV Nuyina, de eerste ijsbreker die Damen Naval ooit heeft ge bouwd. FOTO DAMEN NAVAL Ze hebben het weer geflikt op de werf van Damen in Vlissin- gen. Ze leggen er de laatste hand aan de RSV Nuyina, de eerste ijsbreker die ze ooit heb ben gebouwd. Ze zijn trots. Want het is niet zomaar een beul die ijs kraakt. Het is een high-tech laboratorium, ge bouwd met militaire kennis en kunde. Een deel kan zelfs vol stromen met water. Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21