Subtiliteit O Ruben van der Meer samen met Huub Stapel in nieuwe film 16 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV Fouten uit het verleden accepteren en open uitkomen voor wie je bent en wat je voelt. Op zijn nieuwe album Satellites beschrijft zanger Dotan (34) de soms lastige reis die hij afgelopen jaren maakte. ,,Ik voel me als herboren.'' Natuurlijk, als je kritisch zoekt valt er heus wel iets aan te merken op de Nederlandse editie van het Eurovisie Songfestival. De postcardfilmpjes bijvoorbeeld, voorafgaand aan de optredens, met het witte tiny house dat was neergeplant in Bourtange, Ouddorp of op Schiermonnikoog, waren vergeleken met al het visuele geweld wat slapjes. Verder had de productie best iets meer moeite kunnen doen om die arme Duncan Laurence middels een videoverbinding in de liveshow aanwezig te laten zijn. En wie had ge dacht dat de stalen stembanden van Glennis Grace ook wel eens een avondje uit vorm zijn? Maar zullen we het muggenziften vandaag laten zit ten? Van de eerste beat van de piepjonge dj Pieter Ga briel tot de laatste knipoog op de aftiteling ('open up and good night') was het Eurovisie Songfestival zaterdag een feest voor het oog. Net als de halve finales op dins dag en donderdag. Of het dat ook voor het oor was? Ach, met 39 liedjes zat er vast ook wel één act van uw gading tussen. Het is geruststellend om na deze Eurovisieweek te kunnen concluderen dat prutprogramma's als Showco- lade en De Bluffer of het uitmelken van de Meilandjes uiteindelijk he-le-maal niks zeggen over de potentie van de tv-branche in Nederland, maar alles over ge makzucht en een ernstig gebrek aan creativiteit. Het team achter het songfestival laat zien wat er anno 2021 mogelijk is - ook in Nederland, juist in Nederland - als je de beste tv-makers bij elkaar brengt, met een ambiti euze opdracht én een zak geld. Dat laatste is natuurlijk niet onbelangrijk. Het is een utopie om te denken dat het Gouden Televizier Gala er vanaf nu ook zo gelikt gaat uitzien, met Davina Mi chelle te midden van 85 dansers en een complete speel film over een levende zee. Of met de Erasmusbrug die op de beats van Afrojack een willekeurige feestzaal binnen komt rollen. Maar een mens mag dromen, toch? Of ze willen of niet bij AvroTros, de lat ligt vanaf nu onverbiddelijk ietsje hoger dan mislukte persiflages en tenenkrommende toespraken. En het zit hem echt niet alleen in meer, groter en hightechfoefjes als aug mented reality. Een Ding-a-Dongende Getty Kaspers op het dak van Depot tegen de adembenemende lichtjes van de skyline is soms al genoeg. Het was dan wel niet de week van Jeangu, maar des te meer van Rotterdam, van Nikkie, van Italiaanse glam- rockers op hakken en van algehele hoop voor de mens heid. Je kunt niet drie uitzendingen hebben gekeken, zonder enigszins geïnspireerd te raken door de subtiele boodschappen van inclusiviteit, gelijkwaardigheid, di versiteit en mogelijkheden versus beperkingen, in alle mogelijke betekenissen van die woorden. Misschien had Jeangu het ook beter in die subtiliteit kunnen zoe ken in plaats van de Europese kijker met een angstaan jagend ogende danser op te zadelen. Maar over waar het precies misging met de Nederlandse inzending zal het vast komende dagen nog genoeg gaan in talkshows. Quote van de dag Met een ietwat gemengd gevoel zeg ik dat we weer een baby verwachten Einde aan Streamers Rol Kevin Spacey INTERVIEW DOTAN In de glazen nok van het Amster damse hotel Jakarta lijkt Dotan Dahan boven het water van het IJ te zweven. Het past bij zijn ge moedstoestand. Na een lange peri ode worstelen met zichzelf en de buitenwereld voelt de zanger zich goed. Met reden: zijn nieuwe album Satellites verschijnt over drie dagen, Europa omarmt zijn muziek en in zijn Ameri kaanse vriend Grant vond hij twee jaar te rug de persoon met wie hij eeuwig in qua rantaine zou kunnen zitten. Spreekwoor delijk dan. Want Dotan kan niet wachten om de wereld fysiek weer te bestormen, zegt hij. In het najaar staat er behalve een rondje Italië een toer gepland die hem onder meer langs podia in Warschau, Praag, Pa rijs en Utrecht voert. Verder: 'iets' groots in Duitsland en Rusland: ,,Meer durf ik niet te zeggen. Door de pandemie heb ik zoveel teleurstellingen en afzeggingen ge had. Ik heb geleerd per dag te kijken wat er gebeurt en daarvan te genieten.'' Tot die tijd moet het publiek het naast het nieuwe album doen met de recente vi deo's Mercy en Satellites die symbool staan voor de reis die hij zelf maakte. Zo draait het prachtig gefilmde Satellites om de prille liefde tussen twee jonge vrouwen. ,,Op zoek zijn naar connectie maar je niet open durven stellen. Iets graag willen en tegelijkertijd voelen dat het eigenlijk niet mag. In dat spanningsveld heb ik zelf tot een paar jaar terug geleefd. Al jong tijdens het voetballen begon ik door te krijgen dat ik jongens leuker vond dan meisjes. Wan neer er dan lukraak geschreeuwd werd: flikker raak me niet aan ging er bij mij een schok door mijn lijf. Dacht ik: o mijn god dit gaat over mij. Ik heb heel lang gepro beerd mijn gevoelens tegen te houden. Wilde zelf niet zijn wie ik was. Ik pro beerde alles, had een vriendin, hoopte dat ik daardoor anders werd. Als ik terugkijk, vind ik dat wel treurig.'' Opluchting Het voelt als een opluchting dat hij nu eerlijk is, zegt hij: ,,Ik wil anderen vertel len hoe licht je je daardoor kunt voelen.'' Hoewel hij ergens hoopt dat er een punt komt dat dit geen gespreksonderwerp meer is. ,,Aan de andere kant valt er nog veel te behalen. Hier in mijn Amster damse bubbel denk ik: iedereen is open- minded en progressief, wat boeit het? Maar in Polen, waar ik een gouden plaat kreeg, hebben ze zogenoemde lgbtfree zo nes. Daar hebben ze liever niet dat mensen als ik er rondlopen. Te bizar. Kids sturen me berichten: is het veilig om naar de show te komen? Ik vind dat ik me juist in die landen moet laten zien. Al help ik daarmee een 15-jarige jongen die met zichzelf worstelt, dan is het de moeite waard.'' In de andere clip Mercy probeert een af- Ik heb lang geprobeerd mijn gevoelens tegen te houden. Wilde niet zijn wie ik was. Ik probeerde alles, hoopte dat ik daardoor anders werd Eerder werd al gemeld dat ac teur Tim Haars, vooral bekend van zijn rollen in New Kids en Bureau Raampoort, de hoofdrol vertolkt. A Pink Moon Comes vertelt over een dakloze man op zoek naar hoop. Het is de eerste keer dat Yannick de Waal, die als acteur al talrijke rollen in binnen- en buitenland speelde, een film regisseert. De Waal bedacht het project tijdens zijn studie in New York. ,,Elke ochtend liep ik langs dezelfde man in het metrostation'', ver telt hij. ,,Vlak voor de uitgang was een klein donker nisje waar de man zat. Om hem heen lagen zijn kunstwer ken en hij zat voorovergebo gen met zijn ogen op de grond gericht. Iedereen liep langs en wist dat hij daar zat, maar niemand besteedde aan dacht aan hem. Ook ik niet. Ik zag hem wel, maar niet écht.'' Later kon de acteur de man niet vinden. Dit inspi reerde hem tot de film. De regisseur heeft het project grotendeels gefinan cierd middels crowd- funding. De opna mes zijn onlangs afgerond. Het is nog niet bekend wanneer A Pink Moon Comes te zien zal zijn. dinsdag 25 mei 2021 GO - Jan Dulles (46) en zijn vriendin Caroline verloren vorig jaar hun drie maanden oude dochtertje Donna. POPMUZIEK The Streamers houden ermee op. De gelegen heidsformatie van achttien Nederlandse artiesten geeft zaterdag haar laatste concert. The Streamers, met onder an deren Maan en Paul de Munnik, 'stopt op het hoogtepunt'. FILM Kevin Spacey heeft na drie jaar eindelijk weer een rol in een film te pak ken. De 61-ja- rige steracteur, die door diverse slachtoffers werd beschul digd van seksu eel wangedrag, gaat een rol spelen in een Italiaanse film. ■u Annemart van Rhee Amsterdam Dotan Huub Stapel, Raymond Thiry en Ruben van der Meer zullen binnenkort te zien zijn in de nieuwe Nederlandse film A Pink Moon Comes van regis seur Yannick de Waal. Ook Reinout Bussemaker, Lisa Smit, Melissa Drost en Nadine Ri chardson hebben een rol be machtigd in de korte film.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16