PI NIEUWS 13 VS trekt sancties om gaspijplijn van Rusland naar Europa deels in Daarmee is ook een van de geo politieke conflicten tussen de VS en Europa, met name Duitsland, uit de weg geruimd. Aanvankelijk leek de nieuwe Amerikaanse president Joe Biden de harde lijn van zijn voorganger Donald Trump te volgen: Nord Stream 2 diende koste wat kost te worden gestopt. De pijpleiding, die al voor ruim 90 procent klaar is, zal in de toekomst Noordwest Europa jaarlijks van 55 miljard kuub gas kunnen voorzien. De route loopt vanuit Rusland via de Baltische zee naar het westen. Biden vreest dat Europa hier door veel te afhankelijk wordt van Russisch gas. Moskou zou die positie in de mondiale politiek kunnen misbruiken. Trump trof eind 2019 verschillende deelne mende partijen met sancties. De VS staat niet alleen in zijn afkeer van het project. Ook de Baltische landen, Polen en Oekraïne wan trouwen Ruslands bedoelingen. Biden ging overstag om de door Trump verstoorde relatie met Eu ropa te herstellen. Hij kan Duits land niet voor het hoofd stoten door Nord Stream 2 opnieuw met sancties te torpederen. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken liet het Congres deze week weten dat nieuwe strafmaatregelen tegen de Duitse partijen in Nord Stream 2 er niet inzitten. De sancties tegen de Russische deelnemers aan de bouw zijn nog niet van de baan. Oekraïne ziet de ontwikkeling met lede ogen aan. „Natuurlijk be grijpen wij dat de Amerikanen hun eigen geopolitieke belangen hebben'', verzucht Volodymyr Omeltsjenko, energie-expert van de onafhankelijke Oekraïense denktank Rozoemkov-centrum in Kiev. ,,Maar er heerst in Oekraïne beslist teleurstelling.'' Volgens Omeltsjenko loopt zijn land 2 miljard dollar op jaarbasis mis aan transitie-inkomsten, als de 55 miljard kuub Russisch gas weldra niet langer via Oekraïne naar Europa loopt. Bovendien moet een deel van de straks over bodige pijpleidingen worden ont manteld en omgelegd. Dat kost nog eens 3 tot 4 miljard dollar. ,,Voor Oekraïne geen klein bier'', stelt Omeltjsenko droogjes vast. Bevreesder nog is Kiev voor de geopolitieke gevolgen, zegt hij. Rusland is voor zijn gasdoorvoer naar Europa nu nog voor 80 pro cent afhankelijk van Oekraïne. ,,Die situatie kon de Russische agressie altijd in toom gehouden. Ze creëerde een zekere krachten balans tussen beide landen, die straks wegvalt.'' En dat proces is al gaande, zegt de energie-expert: ,,Nadat in 2011 Nord Stream 1 in ge bruik werd genomen, begon Rus land de oorlog in Oost-Oekraïne. Helaas heeft Duitsland met die ri sico's geen rekening gehouden.'' As Berlijn-Moskou Meer in het algemeen vreest Kiev, zo zegt Omeltsjenko, de her nieuwde as Berlijn-Moskou. ,,De toenadering tussen Rusland en Duitsland heeft altijd grote pro blemen opgeleverd voor de staats veiligheid van de landen in Cen traal- en Oost-Europa'', waar schuwt hij. De toenadering tussen Rusland en Duitsland heeft altijd grote problemen opgeleverd In Moskou kijkt men tevreden naar de berichten uit Washing ton. Aleksej Grivatsj van het Rus sische Fonds voor nationale ener gieveiligheid in Moskou heeft de indruk dat de regering-Biden zich heeft verzoend met de voltooiing van Nord Stream 2. Maar daarvoor moest zij wel een manier vinden om zonder gezichtsverlies het conflict te beslechten. ,,Want Bi- den zou onmiddellijk het verwijt krijgen te buigen voor Poetin.'' Dat is precies wat gebeurt: drie vooraanstaande Republikeinse Congresleden hebben de beslis sing van Biden al afgedaan als 'een geschenk aan Poetin', in de aan loop naar de topontmoeting tus sen beide presidenten. Die zal waarschijnlijk komende maand in Europa plaatsvinden. Grivatsj stelt dat Biden niet an ders kon. „Iedereen begrijpt dat deze stap is gezet onder druk van de omstandigheden. Namelijk dat Rusland, met de steun van Eu ropa, de voltooiing van de pijplijn kan organiseren. Zelfs onder de sancties tegen Nord Stream 2.'' dinsdag 25 mei 2021 GO Via de omstreden gaspijplijn moet Europa Russisch gas tot zijn beschikking krijgen. foto reuters Russisch gas stap dichterbij De ruzie over de omstreden gaspijplijn die aangelegd wordt tussen Rusland en Europa is enigszins gesust. De Ver enigde Staten, tot voor kort mordicus tegen de verbinding, zien af van verdere sancties tegen de Duitse toezichthou der van het consortium dat Nord Stream 2 aanlegt. Joost Bosman Moskou -Volodymyr Omeltsjenko, energie-expert Oekraïne Het vaartuig Fortuna is ge schikt om mee te bouwen aan de aanleg van Nord Stream 2 richting Duitsland. foto reuters rziïm?'4 K

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13