s II 1 U license Drama in Chinese ultramarathon: extreem weer eist 21 levens AA v... - - v! EUWS 11 Steun voor voortvluchtige militair Jürgen Conings ergert Belgische politici 'MvT Jürgen Conings (46) verdween vo rige week maandag van de radar. Hij had afscheidsbrieven achterge laten, waarin hij schreef dat hij 'niet meer kan'. De gedecoreerde militair was vooral boos op politici en viro- logen, die volgens hem tijdens deze coronapandemie 'beslissen hoe wij moeten leven'. Hij had het speciaal gemunt op Marc Van Ranst, een vooraanstaande en uitgesproken viroloog in België. Die is onderge doken, toen bleek dat de zwaarbe wapende Conings bij hem in de buurt rondhing. De militair zou ook een aanslag hebben willen ple gen op een moskee. In eerste instantie gingen de au toriteiten ervan uit dat Conings zich schuilhield in Nationaal Park Hoge Kempen. Daar werd met man en macht naar hem gezocht, zowel door de politie als door het leger (inclusief scherpschutters en pant serwagens). In zijn achtergelaten auto werden een boobytrap en en kele lichte antitankwapens aange troffen. De zoektocht in de Hoge Kempen is zaterdag stopgezet. Wel zijn er in middels tien huiszoekingen gedaan bij mensen 'in de kringen rond Co- nings'. Een van hen is ex-militair Tomas Boutens, die in 2014 tot vijf jaar cel werd veroordeeld wegens lidmaatschap van de neonazisti- sche groepering Bloed, Bodem, Eer en Trouw. Op Facebook schrijft Boutens: 'Ze zochten J.... alsof die in mijn kast zit. Niet dus. Geen huiszoekingsbevel gekregen, geen Par-Hf 1 m m pui;;-- Es lillfir lijst van in beslag genomen goede ren gekregen. Geen illegale voor werpen aangetroffen.' Het Belgi sche ministerie van Defensie meldt verder dat elf militairen met ban den met extreemrechts geen toe gang meer krijgen tot wapende- pots. Bij Conings was dat dus wel het geval, en daarover bestaat veel verontwaardiging in België. Er komen dagelijks tientallen tips binnen. Een daarvan leidde zon dagavond tot de tijdelijke sluiting van treinstation Brussel-Noord. Dat werd anderhalf uur lang uitge kamd, maar er werd niets gevon den. Het Belgisch parket (Openbaar Ministerie) benadrukt dat het Co- nings levend in handen wil krijgen. Het deed zelfs een oproep aan de voortvluchtige om contact op te ne men met iemand die hij vertrouwt. Scenario's Volgens de krant De Standaard houdt het parket op dit moment re kening met vier scenario's: Conings zit nog steeds in de Hoge Kempen (ook al kon niemand hem vinden), hij heeft zelfmoord gepleegd (zijn doodswens zou blijken uit zijn af- scheidsbrief), hij zit ergens op een schuiladres en wacht om toe te slaan, of hij krijgt hulp van mensen die hem verbergen. Dat laatste is niet zo vergezocht. Veel Belgen spreken openlijk hun steun uit voor de militair. De Face- bookgroep 'Als 1 achter Jürgen' telt inmiddels meer dan 43.000 leden. Ook zijn er al drie steunmarsen en stille wakes gehouden voor Co- nings. Voor de derde achtereenvol gende dag verzamelden zich giste ren zo'n tweehonderd mensen in het natuurgebied Mechelse Heide, nabij Maasmechelen. VRT Nieuws meldt dat sommigen kleding droe gen met het embleem van de Vlaamse leeuw of het logo van het Vlaams Legioen, beide uitingen van Vlaams nationalisme en zelfs neonazisme. Ook had er iemand de Hitlergroet gebracht, maar dat werd door de organisatie betreurd: ,,Dat is niet waar wij voor staan.'' Geen filmheld Minister van Binnenlandse Za ken Annelies Verlinden is verrast dat 'iemand die wapengevaarlijk is en geweld wil gebruiken zoveel sympathie krijgt'. ,,Het is te een voudig al die mensen af te doen als mensen die de zaak niet begrepen hebben. Ik denk dat er een breder probleem is'', zei ze tegen tv-zen- der VTM. ,,Hij is geen filmheld, hij heeft wapens ontvreemd om die in te zetten tegen doelwitten. We moeten kijken wat de oorzaak is van zoveel sympathie.'' Ook minister van Defensie Ludi- vine Dedonder reageerde fel: ,,Steun betuigen aan deze gewa pende man is steun betuigen aan extremisme en dus onaanvaard baar. Deze man is een gevaar voor onze samenleving en onze rechts staat. Het aanvaarden en vergoelij ken van extremisme in gelijk welke vorm is een gif in onze maatschap pij. Ik veroordeel dat ten stelligste." De wedstrijd in de onherbergzame provincie Gansu vond plaats op een plateau, op ruim 1000 meter hoogte. Bij de start zaterdagochtend waren de meeste deelnemers aan de ultramarathon van 100 kilome ter gekleed in dunne sportkleding: T-shirt en korte broek. Op foto's op sociale media is te zien dat het op dat moment al bewolkt was, meldt persbureau Reuters. Rond het middaguur begon het plotseling hard te waaien, gevolgd door hagel en ijskoude regen. De temperatuur schoot onmiddellijk fors omlaag, naar zo'n 6 graden. De wind maakte het voor het gevoel nog een stuk kouder. ,,Het ging steeds harder regenen", zegt Mao Shuzhi, die op dat moment 24 kilo meter had afgelegd. Ze kreeg het ijskoud en draaide om voordat het steile gedeelte begon. Eerdere erva ringen met onderkoeling hadden haar voorzichtig gemaakt. ,,Eerst had ik wel spijt, omdat het leek dat het snel zou verbeteren. Maar toen ik vanuit mijn hotel de harde wind en de regen zag, prees ik me geluk kig met mijn beslissing.'' Inmiddels, zo rond 14.00 uur, was er een grote reddingsoperatie op touw gezet. De wedstrijd was toen al stilgelegd. Behalve door het slechte weer werden de meer dan zevenhonderd reddingswerkers ook gehinderd door een aardver schuiving. Uiteindelijk vonden 21 sporters de dood en raakten er 8 ge wond. Er deden 172 lopers mee aan de wedstrijd. Een van de deelnemers beschrijft in een chatgroep wat hij meemaakte tijdens de storm: 'Het waaide zo hard dat onze thermodekens aan flarden werden gescheurd.' Een an der zag hoe sommigen buiten be wustzijn raakten en het schuim om de mond hadden staan. Veel deelne mers leden aan onderkoeling en ver dwaalden door de harde wind en de regen, meldt Reuters. ,,Een dag voor de wedstrijd was het nog erg warm", zegt Mao. ,,Vol- gens de weersvoorspelling zou het gaan waaien en regenen, maar ie dereen dacht dat het wel mee zou vallen. Het is erg droog in dit deel van China.'' Op sociale media klonk onmid dellijk veel kritiek, voornamelijk op het bestuur van de nabije stad Baiyin. Dat zou niet goed hebben gereageerd op de veranderende weersomstandigheden. Ook is er boosheid over het ontbreken van een noodscenario. Het stadsbe stuur heeft het boetekleed aange trokken en excuses gemaakt. De burgemeester van Baiyin heeft een nader onderzoek aangekondigd. dinsdag 25 mei 2021 GO 'Hij is een gevaar voor onze samenleving en rechtsstaat' Er is nog steeds spoor van de voortvluchtige militair Jürgen Conings. Hij houdt zich nu al een week schuil. De Belgische rege ring verbaast zich intussen over de vele steunbetuigingen die de man krijgt. Mark van Assen Brussel •••'V -v, 1 - J. -•< k 1- BHBiv n| tp i^nnp mmi - -* -ft Terwijl de politie speurt naar Conings, vindt in Maasmechelen een mars plaats om de 46-jarige militair te steunen. fotosbelga In het noordwesten van China zijn 21 hardlopers omgekomen tijdens een ultramarathon. Ze werden overvallen door extreem koud weer. ,,Het waaide zo hard dat onze thermodekens aan flar den gescheurd werden'', meldt een loper die het overleefde. Mark van Assen Rotterdam/Baiyin - -v - - - Reddingswerkers op zoek naar onderkoelde lopers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11