directeur bestuurder 9 zaterdag 22 mei 2021 M Het licht, het geluid, de dansjes en de cameraplannen zijn allen tot op de seconde uitgedacht. Hier oefent Jeangu Macrooy. deelnemers zingen hun liedjes, er wordt gestemd en daarna volgt een doorgaans tergend lange pun tentelling. En dan zijn de ope ningstune (het klassieke Te Deum) en de openingswoorden ('Good evening, Europe!') ook al in beton gegoten. ,,Onze handtekening zit in de interval acts", zegt Kaart. ,,Voor mijn gevoel waren die de af gelopen jaren vaak het onderge schoven kindje. Dan kwam er weer een folkloreballet of een goedbedoelend orkest. Inhoudelijk prima, maar visueel veel minder interessant. Met de wateract met Davina Michelle en Thekla Reuten hebben we laten zien waar we voor staan." Maar toch: de show van van avond blijft draaien om de liedjes van de 26 finalisten (13 andere deelnemers zijn reeds uitgescha keld). Alle zijn ze gevat in, op de seconde uitgeschreven camera plannen, waarvoor Kaart en zijn regieteam samenwerkten met Twan van de Nieuwenhuijzen. De hoofdredacteur van tv-producent Tin Can (maker van Promenade en Rooijakkers over de vloer) pioniert hiermee als eerste aanspreekpunt voor de 39 podiumacts. Hij inventariseerde de wensen van de delegaties, die volgens de beste songfestivaltradities uiteen lopen van het meezeulen van reusachtige podiumattributen tot het wisselen van complete decors. Van de Nieuwenhuijzen: ,,We hebben in ons oren geknoopt wat Jon Ola Sand (de voormalige direc teur van de organiserende EBU, red.) ons zei: ,,One thing: this is not your show". We zien ons daarom meer als servicestation: we hou den van tevreden klanten." Maar uiteraard: soms komen de verwachtingen van de deelnemers hardhandig in aanvaring met de realiteit. Van de Nieuwenhuijzen: ,,Een land, ik zal niet zeggen welk, leverde een pakket wensen in waarvan alleen het lichtplan al meer dan 80 pagina's besloeg. Maar dan nog zeggen we niet met een nee." Als vuistregel geldt dat alles wat Ik had verwacht dat landen fanatiek zouden zijn over hun podiumtijd - Marnix Kaart binnen de standaardtijd van 40 se conden voor een changement tus sen twee songs het podium kan worden opgebracht, serieus wordt onderzocht. Zo sneuvelde bij een Oostblokland tijdens een eerdere editie al eens een complete led muur. En het beruchte draaiorgel van Sieneke uit 2010 haalde de bühne niet omdat het podium het gewicht niet kon dragen. Windkanonnen Eenmaal op locatie volgde inten sief overleg tussen de regisseurs die de landen voor hun eigen act aanstelden (voor Nederland de Belg Hans Pannecoucke) en het Nederlandse team in Ahoy. Daar bij ging het niet meer om jurken of de windkanonnen, maar vooral om de camerashots. Kaart: ,,Ik voer bij de eerste re petitie altijd precies uit wat mijn collega's hebben bedacht, daarna geef ik feedback. Tegen Panne- coucke heb ik na de eerste repeti tie gezegd: 'Hans, het is niet sterk genoeg zo. Je moet meer shots hebben.' Het was te ruim, te af standelijk. Als regisseurs onder el kaar hebben we daar goede dis cussies over. En ja, de act is de laatste week daardoor nog stuk ken verbeterd." Twee jaar terug dreigde de Ne derlandse act rond de neerdalende lichtbol boven de piano van Dun can Laurence te kapseizen door miscommunicatie en wrevel tus sen Pannecoucke en Ilse DeLange aan de ene kant, en de lokale regis seur in Tel Aviv aan de andere. Die laatste had, net als Kaart nu, het laatste woord over de cameravoe ring. ,,In die zin is het songfestival ook op dit vlak politiek bedrijven", zegt hij. ,,Ik had verwacht dat landen fa natiek zouden zijn over hun drie minuten podiumtijd, maar heel eerlijk, zo heftig had ik niet ver wacht. Delegaties zoeken de grens op van wat ze voor elkaar kunnen krijgen. ,,Aan de andere kant is de dankbaarheid ook vaak extreem groot. De Russische delegatie ver- raste me hier in Ahoy volkomen met een grote jurk waaronder ook nog eens wieltjes bleken te zitten. Ik moest mijn camerascript hele- maal herschrijven. Maar toen het eenmaal stond, kwamen de team leden me een voor een superblij omhelzen." WIJ ZOEKEN EEN met kennis van zaken en hart voor natuur en landschap www.hetzeeuwselandschap.nl/vacature HET ZEEUWSE LANDSCHAP FOTO BRUNOPRESS bestaat hier niet op televisie' Stichting Het Zeeuwse Landschap zet zich al ruim 85 jaar in om 't mooie van Zeeland te behouden. Zowel in onze eigen terreinen als daarbuiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9