7 SONGFESTIVAL ALLTIME FAVORIETEN Wat is volgens u de absolute Eurovisie Songfestival evergreen? We werden overspoeld met reacties. Franse chansons kwamen er voorbij, Hollandse hits, en ouderwetse meezingers. Maar vooral liedjes die precies dat doen wat ze horen te doen: ontroeren. Dit is uw Top 10. Waterloo (1974) Met stip op 1: het nummer waar mee het Zweedse ABBA de wereld veroverde: Waterloo. Aanvankelijk wilde ABBA het met het nummer Hasta Manana proberen, maar om dat de rollen voor de zangeressen Agnetha en Anni-Frid beter ver deeld waren, werd het Waterloo. Gelukkig maar, vindt lezer Marjon Stolk (55), die samen met haar vriendin groot fan werd. „Plakboe ken vol maakten we. Plaatjes ver zamelen en ruilen... Popfoto en de Hitkrant plozen we uit. Voor de spiegel playbackten we met een haarborstel. De songteksten leer den we uit ons hoofd. Een heer lijke tijd.'' Dat geldt ook voor lezer Judith Kraaijbeek (52). Zij stipt aan dat er in de jaren 70 nog niet zoveel tele visieaanbod was als nu. „Iedereen keek naar het songfestival en we mochten dan opblijven. Met de 'grote mensen' kijken, dat was zo spannend dat ik in slaap viel. Dat ben ik nooit vergeten. Tot op de dag van vandaag ben ik fan van ABBA gebleven.'' Opvallend: Eres Tu won het Euro visie Songfestival niet - het ein digde na Luxemburg als tweede - toch blijft het onverminderd po pulair. Het nummer wordt be schouwd als de bekendste Spaanse inzending voor het songfestival ooit. Lezer Annemieke van der Leije bekent: ,,Het nummer ont roert me. Het is een mooie, kwets bare tekst.'' Lezer Gerard Vos (58) zat ook als klein jongetje aan de tv gekluis terd. ,,De Eurovisietune in zwart wit. Soms zijn er liedjes die je blij ven achtervolgen. Eén daarvan is Eres Tu. Zonder een idee waar het over ging, raakte het me en uiter aard zong ik het daarna op de ra dio, want volgens mij is het hier nog een hitje geweest, volledig fo netisch mee. En soms nog... Wat me verder bij is gebleven is de hel dere stem van de leadzangeres. Soms raakt een stem je wel eens.'' Voor velen van u is Johnny Logan 'Mr. Songfestival'. Hij won twee maal als zanger, eenmaal als com ponist- tekstschrijver. Voor lezer Peter Bakker is What's another year een goede song 'die aan alle kan ten klopt'. ,,Geen stampende com- zongen op een kaal podium in een gitzwarte jurk, bezorgde haar de winst. Lenny Kuhr vond twee jaar gele den tijdens een schoonmaakactie in haar huis een getypte brief die ze had gestuurd aan de organisatie van het Nationale Songfestival. Ze achtte de B-kant van de single De Troubadour 'zeer geschikt voor het festival'. Uiteindelijk werd er niet gekozen voor Mais non monsieur en behaalde Kuhr met De Troubadour in Madrid 18 punten. Dat leverde haar een gedeelde eerste plaats met het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Spanje op. Nadat Johnny Logan al even geen succes meer had gehad, nam hij een adempauze, waarna hij op nieuw het Eurovisie Songfestival wilde winnen. Hij schreef en com poneerde Hold me now zelf. En won. ,,Zit niet zo suf met die eeuwige krant. Gaap niet van slaap of verve ling. 'k Ben toch je vrouw en ik eet uit je hand", zong Corry Brokken in het winnende lied. Over haar ei gen man, voor wie de liefde was verdwenen. Ze trouwde driemaal en overleed in 2016. puterdrum met dito beat die te genwoordig in 99 van de 100 songs tot vervelens toe wordt gebruikt.'' Bakker speelt het liedje zelfs, sa men met zijn muzikale maatje, op feesten en partijen. ,,En iedereen zingt dan mee. Top song!'' De Israëlische popgroep Milk Honey bestond uit drie man. Voor de gelegenheid werd zangeres Gali Atari als extraatje ingevlogen. Een goede zet, zo bleek, toen ze met Hallelujah voor de tweede over winning op rij voor Israël zorgden. In 1980 stapte Atari uit de band na onenigheden met de producent. Er volgden rechtszaken, waarin de rechten over Hallelujah op het blok werden gelegd. Die liggen bij Milk Honey. De band ging verder met andere zangeressen. Euphoria betekende voor Zweden de vijfde zege in de geschiedenis van het liedjesfestijn. Het werd in Nederland de succesvolste en langst genoteerde songfestivalhit in de geschiedenis. Is het lang geleden? Ja, het is lang geleden. Zangeres Getty Kaspers blikte onlangs in onze Songfestival Aftelshow terug op de winst. Vol gens de toen 27-jarige Kaspers kan het feit dat het tijdens de generale repetitie helemaal misging, daar wel eens voor hebben gezorgd. ,,Het klonk nergens naar'', aldus Kaspers. De componist dwong bij de geluidsmensen af dat het over werd gedaan. ,,Hij bleef erbij zit ten, wees hoe het wel moest. Om dat wij als eerste op mochten, stond alles perfect ingesteld. Toen hebben we nog een keer gedinge- dongd'.' Waar ze nu eigenlijk over zong? ,,Ik heb geen idee. Die goeie man loopt met zijn ding-dinge- dong en die pickt a flower'.' La chend: ,,Als je every hour dinge- dongt, heb je een probleem.'' Vicky Leandros wist waar ze aan begon toen ze in 1972 in Edin burgh de bühne op mocht. De in Griekenland geboren Leandros, die in Duitsland opgroeide, werd vier jaar eerder al namens Luxem burg uitgezonden. Met L'amour est blue werd ze vierde. Après toi, ge- zaterdag 22 mei 2021 Halve finale 1 Halve finale 2 Finale Het populairste songfestivallied ooit is Waterloo, maar wat staat op 2? 1ABBA 2Mocedades Eres Tu (1973) 3 Johnny Logan What's another year (1980) Suzanne Borgdorff 8 Lenny Kuhr De Troubadour (1969) 9 Johnny Logan Hold me now (1987) Corry Brokken - Net als 10 toen (1957) 4Gali Atari en Milk Honey Hallelujah (1979) 5Loreen Euphoria (2012) 6 Teach-In Dinge-dong (1975) 7 Vicky Leandros Après toi (1972)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7