Online platforms bieden betaalbare kunst affb p Jm tflfi9 i De mini-artwall van Niels van Wijk Overweeg je de aanschaf van een origineel kunstwerk? Beurzen zijn nu niet te bezoeken, maar experts Michiel Hogenboom (53) van We Like Art! en Nadine van den Bosch (32) van Young Collectors Circle helpen je op weg. 27 c Hoe weet je wat je mooi vindt en wat bij je past? Hogenboom: ,,Lees erover en kijk zoveel mogelijk rond. Bij galeries, bij beurzen en exposities, ook online, maar ook op plekken waar je niet kunt kopen zoals in musea. Dan zie en voel je wat je aanspreekt. Belang rijk is om ook het verhaal achter het kunstwerk te kennen. Dat geeft een extra dimensie. Praat met de galerie houder of de kunstenaar.'' Van den Bosch: ,,Ook online kun je uitvinden waar je hart sneller van gaat kloppen. Via Instagram zijn veel kunstenaars makkelijk benaderbaar en geven ze een inkijk in hun atelier. Kijk met een open blik wat je aan spreekt. Ik kocht op mijn 20ste mijn eerste werk: een foto. Die heb ik nog steeds in huis. Maar je eerste aanschaf hoeft natuurlijk niet de rest van je leven boven de bank te hangen.'' c Waar kun je terecht? Hogenboom: ,,We Like Art! biedt online betaalbare kunst aan van diverse kunstenaars en hopelijk hou den we straks weer gewone shows. Art Rotterdam is begin juli het eerste evenement waar mensen weer naar toe kunnen. Online kun je terecht bij De Kunstmeisjes, zij bespreken op een leuke en laagdrempelige manier exposities in musea en galeries.'' Van den Bosch: ,,Young Collectors Circle organiseert online bijeenkom sten, bezoeken aan kunstenaars studio's, beurzen, galeries en collec ties en als het kan straks weer echte reizen. Unseen in de Amsterdamse Westergasfabriek is een interessante fotografiebeurs met een prettige op zet: er heerst een soort festivalsfeer. Denk je internationaal dan kun je Art Basel niet overslaan, het mekka van de kunstbeurzen.'' c Hoe maak je een keuze? Hogenboom: ,,Na een tijdje rondkij ken, weet je wat je leuk vindt. Maak dan een beslissing. Maar je buikge- voel kan natuurlijk ook meespelen. Ik zou niet meteen voor mijn eerste kunstwerk vele duizenden euro's neerleggen. Bouw het langzaam op. De kunstkoopregeling van de over heid is daarbij een mooi initiatief. Om de verkoop van kunst te bevor deren kun je renteloos op afbetaling werk kopen. Dat is een initiatief van het Mondriaan Fonds.'' Van den Bosch: ,,Wanneer je in tuïtie combineert met ratio, dus het informeren naar de achtergrond van de kunstenaar en zijn werk, maak je vaak een goede keuze. Je kunt eerst naar werk in oplage kijken, zoals fo to's en zeefdrukken. Die beginnen bij 500, 600 euro en zijn daarmee betaal baarder dan unieke schilderijen. Wanneer je na die stap meer vertrou wen hebt, kun je gaan voor wat duur- ders of meer experimentele kunst.'' c Hoe geef je een kunstwerk de juiste plek? Hogenboom: ,,De kunstenaar heeft vaak goed nagedacht over een lijst die bij het werk past. In het algemeen zou ik zeggen: hang het werk niet pal in de zon of boven de verwarming en zorg voor geschikt glas ervoor. Foto grafen willen graag dat je dat achter wege laat, maar dan loop je een groot ANNEMART VAN RHEE risico bij het schoonmaken. Hang het werk niet te hoog, zorg dat het middelpunt zich ongeveer - niet iedereen is even lang - op ooghoogte bevindt.'' Van den Bosch: ,,Het is een kwes tie van smaak en heel persoonlijk hoe je werk ophangt. De een vindt het supertof om iets alle ruimte en aan dacht te geven en kiest voor een enkel werk op een spierwitte muur. De ander vindt een wolk van ver schillende kunstwerken bij elkaar mooi. Kijk daarbij ofje een composi tie kunt maken die qua thematiek of kleuren bij elkaar past. Elke ruimte in huis is geschikt. Er bestaat wat mij betreft geen hiërar chie in kamers. Ook de wc komt in aanmerking. Kunstenaars zijn niet beledigd wanneer ze daar hangen. Ik hoorde laatst van een kunstenaar: het is een plek waar mensen vaak zijn en tijd hebben om te kijken.'' GO ZATERDAG 22 MEI 2021 Niels van Wijk (58) uit Haar lem had tot zo'n vijftien jaar geleden alleen wat 'nep- dingen' en een Indonesische spiegel met klapdeurtjes aan de muur hangen. Maar door een vriend raakte hij enthou siast en verdiepte hij zich in kunst. Nu is hij de trotse bezitter van acht werken. ,,Er wordt gezegd dat je eerst overal moet gaan kijken voor dat je wat aanschaft, maar ik ben van de impulsaankopen. Als het mooi is, ga ik ervoor.'' In zijn eetkamer heeft hij een mini-artwall gecreëerd. ,,De truck op de Boliviaanse zout- vlakte van Scarlett Hooft Graafland vond ik zo apart en ook het formaat sprak me aan. Daarnaast was het werk rede lijk betaalbaar: ongeveer 2000 euro. De zwemmende mensen van Katrin Korfmann en het aapje van Jacco Olivier pasten er qua kleur goed bij. De foto van de vrouw van Dagmar van Weeghel vond ik zo prachtig, daar twijfelde ik geen seconde over. En ik blijf rondkijken, er zijn veel interessante werken.'' Zo koop je je eerste kunstwerk De jaarlijkse KunstRAI in Amster dam is verplaatst naar het najaar maar er is nu preview online: bekijk KunstRAI Connected via kunstrai.nl. Een handige website is galleryviewer. com, daar vind je een overzicht van het aanbod van galerieën in Neder land en België.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 79