Vogels zijn net postbodes, maar dan voor zaden 23 EIGEN TUIN EERST ROMKE VAN DE KAA dat tussen de randen van de zool zit kun je vervolgens weghalen met een borstel. Daar kun je ook een oude, versleten tandenborstel voor gebruiken. Doe het poetsmiddel op de poets doek en breng dat met draaiende bewegingen aan op de schoen. Hoe langer je dat doet, hoe meer je schoen gaat glimmen. Het beste resultaat krijg je als daarna nog een keer met een schone doek over de schoenen wrijft. Vipbehandeling voorsneakers Suède maak je schoon met een speciaal voor schoenen gemaakte suèdeborstel en een speciaal reini gingsmiddeltje voor suède, dat je met water moet vermengen. Daar doop je een borstel in en met die borstel rei nig je de schoen. Borstel de suède in één richting, zodat de suède weer rechtop komt te staan. Na deze opfrisbeurt moet je de schoenen wel weer opnieuw inspui ten of insmeren met het eerder ge bruikte beschermingsmiddel tegen regen en vuil. ,,Eigenlijk heb je om deze schoe nen te onderhouden een setje no dig'', zegt Van Gurp. ,,Een borsteltje, een uitwasbare vezeldoek om vuil af 'Sneakers zijn kwets baar, als daar een vlek in trekt is dat thuis niet goed meer op te lossen' te nemen, een cleaning foam en een midsole cleaner. Die is voor de tong van de sneaker bedoeld, die van een ander materiaal is gemaakt.'' Wie aan deze vipbehandeling wil beginnen, doet er goed aan zich te laten voorlichten. Zeker het type bor stel verdient alle aandacht. ,,lk ver koop in mijn winkel verschillende soorten'', zegt Van Gurp. ,,Je kunt het beste een borsteltje met koeienharen gebruiken. Dat kost pakweg 8 euro en je kunt hem hergebruiken.'' Pas op voor nare vlekken „Schoenen, zeker sneakers, zijn heel kwetsbaar'', zegt Van Gurp. ,,Neem All Stars, of Air Max 1. Die zijn gro tendeels gemaakt van katoen. Koffie, ketchup, dat soort vlekken komen erop.'' Dat betekent: oppassen met morsen. ,,Als een vlek daar in trekt, dan is dat thuis niet goed meer op te lossen. Schoenmakers kunnen je dan helpen, bijvoorbeeld met een stoom- reiniger.'' Maar voorkomen is altijd beter dan blussen. Ga bijvoorbeeld niet met je mooie nieuwe schoenen het klets natte bos in. ,,Als je ze ingespoten hebt, zijn ze spatvrij. Dan zul je geen natte voeten krijgen. Maar vocht kan bijvoorbeeld heel lelijk opdrogen in suède. Dan zie je de natte plekken.'' Of ze nu duur of goedkoop zijn: alle schoenen verdienen wat liefde, besluit De Boer ,,Duur is niet altijd het beste hoor, maar koop ook niet de goedkoopste schoenen. Een beetje goede schoen is van leer gemaakt, en met de hand. Daar zit ambacht in. Die schoen verdient dus goede zorg.'' Doornappels komen vanuit het niets tussen de sperziebonen, en geestverruimende hennepplanten staan plotseling in de volière van de zebravinken. Het muurleeuwenbekje verschijnt spontaan in de verweerde voegen van een muur en opium papavers ontkiemen onuitgenodigd onder de vlinderstruik. Waar komen die planten vandaan? Vaak zijn het dieren die planten- zaden verspreiden: vogels eten bes sen van vlier, meidoorn en lijsterbes en poepen de zaden kilometers ver der weer uit. Soms zijn deze struiken welkom, maar als je ze liever niet in de tuin hebt kun je ze beter bijtijds uittrekken. Als je een vlier langer dan een jaar in een stapel muur laat groeien moet j e het muurtj e afbreken jj» om de struik er weer uit te krijgen. Want als je gaat trekken komt de hele muur mee. Een andere plant die door vogels wordt ver spreid is de karmozijn bes, een statige, bijna manshoge plant met witte bloemaren in de zomer en donkerpaarse, bijna zwarte bessen in de herfst Dit is het pokeweed uit de USA dat in het lied Poke Salad Annie in de uitvoering van Elvis Presley wereldberoemd is geworden. Probeer die poke salad trouwens maar niet na te maken, je krijgt er geheid buikloop van. Maar de Sommige plantenzaden zijn voor zien van een 'mierenbroodje', een zoet aanhangsel waar mieren verzot op zijn. Die worden door de plant als verspreiders ingeschakeld en slepen zich een ongeluk met zaden van muurleeuwenbek, kerstroos en sneeuwroem. Andere zaden sluime ren honderden jaren in de grond voordat ze door onze tuinactiviteiten tot leven worden gewekt. Zo'n plant is het vingerhoedskruid, waarvan het zaad meestal in de tuin aanwezig was voordat wij begonnen met tuinieren, maar dat nooit ontkiemde omdat het te diep in de grond begraven lag. En het mooiste voorbeeld van deze schone slaapsters zijn de klaprozen en de opiumpapa vers die als uit het niets in onze tuinen verschijnen. Zaad van klaprozen heeft licht nodig om te kunnen ontkiemen en overal waar de grond wordt om gewoeld, of dat nu gebeurt door de mol, de hond, de spade van de tuin man of door de ploeg van de boer, zullen klaprozen als bij toverslag ver schijnen. De groot ste omwoeling ooit was de Eerste Wereldoorlog, waarna de klaprozen de loopgraven en de bomkraters in Vlaanderen nog jarenlang rood kleurden. karmozijnbes is als tuinplant een echte blikvanger. Sommige onkruiden komen mee als verstekeling van tuincentra en kwekerijen. Levermos is zo'n illegale immigrant, en ook dat gehate kleine veldkersje dat het hele jaar lijkt te bloeien en dat bij de min ste aanraking zijn zaden meters ver lanceert. Andere planten lijken uit het niets op te duiken. Niemand heeft ze ooit geplant of gezaaid en plotseling staat daar een volkomen onbekende plant in de tuin, als een botanische surprise. GO ZATERDAG 22 MEI 2021 G Volgens schoenmaker Ernst de Boer verdient een dure Louboutin aandacht, maar een zomersneaker net zo. 'Het is zonde en onnodig als schoenen snel worden afgedankt.' foto marco de swart Sneakers zijn een verhaal apart. Die bestaan vaak uit verschillende materialen: leer, katoen en suède. - FREEK VAN GURP Naast vocht is er nog een andere vijand voor de schoen: de vlek. Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 75