Beter smeren dan spuiten en nooit uittrappen We hebben al gauw tien paar schoenen in de kast staan, blijkt uit onderzoek. Zorgen we er ook goed voor? Onderhouden loont absoluut de moeite, want vertroetelde schoenen gaan veel langer mee. Aan de slag 22 Soms, mijmert de Rotter damse schoenmaker Ernst de Boer, stond er voor de lockdown zo'n lange rij voor zijn piepkleine zaak in de Koopgoot dat die zelfs langs andere winkels slingerde. „Tijdens het wachten keken de mensen vaak een beetje beteuterd naar het paar schoenen in hun handen. Ik zag het ze denken: is hier nog wel iets van te maken? Nou, je zult er verbaasd van staan. We zagen de mensen dolgelukkig naar huis gaan als ze hun schoenen na een beurt weer ophaalden.'' Niet alleen een schoenmaker kan de levensduur van een paar schoenen flink oprekken. De bezitter zelf kan daar ook wat aan doen. ,,Het is zonde als schoenen snel worden afgedankt, en onnodig ook'', zegt De Boer. Een dure Louboutin verdient aandacht, maar een zomersneaker net zo. Onderhouden loont de moeite. ,,Het hoeft helemaal niet veel te kos ten en levert veel op'', zegt sneaker reparateur Freek van Gurp uit Breda. ,,Je bent eigenlijk een dief van je portemonnee als je het niet doet.'' Meteen inspuiten of - beter nog - insmeren Hoe ga je zelf aan de slag? Wie schoenen koopt, moet direct in actie komen, nog voor je er op gaat lopen. Gebruik die spuitbus dus die je bij de koop van je schoenen dik wijls krijgt aangesmeerd. Toch is er ook een maar. De Boer: ,,De meeste mensen weten niet dat schoenen in veel gevallen al zijn beschermd. Zeker schoenen als witte leren snea kers, die zijn vaak al afgepoetst met bijenwas. Daar hoefje dus thuis niet nog eens met een spuitbus overheen te gaan.'' Een ander minpunt van de aloude spuitbus is de schade aan het milieu. De Boer: ,,We willen allemaal min der spuitbussen gebruiken, en dat kan. Want het is ook mogelijk om te smeren. Bij de schoenmaker kun je schoensmeer kopen die uitstekend geschikt is om de schoenen te be schermen. Dan wordt de bescherm laag zelfs veel beter.'' Het advies van de schoenmaker: ,,Als je gaat spuiten, doe dat dan buiten'', zegt Van Gurp. ,,Niet één keer spuiten, maar twee, en tussen door de schoenen een kwartiertje laten drogen. Na de tweede keer inspuiten moet je nog een kwartier wachten en dan kun je ze dragen.'' Laat natte schoenen goed drogen Vooral vocht blijkt de vijand van de schoen. Heeft het geregend en zijn schoenen nat geworden, dan lopen die meteen gevaar. Goed laten op drogen is dan essentieel. ,,Keurig je schoenen naast elkaar zetten is dan wat je juist niet moet doen'', zegt De Boer. ,,Dan kan het zelfs aan de onderkant gaan schimmelen. Leg ze daarom op hun kant, en draag ze twee, drie dagen niet meer. Haal het zooltje er uit, laat de schoen ademen. Zo kan de onderkant ook goed 'Zet natte schoenen nooit op de verwarming. Dat is dodelijk voor het leer' drogen - dat is vooral met leren on derkanten belangrijk.'' Geduld is daarbij een schone zaak. De Boer: ,,Wat je nooit moet doen is ze op de verwarming zetten. Dat is dodelijk voor het leer. Schoenen krimpen als je ze te snel laat opdro gen. Bij het opnieuw aantrekken ont staan er dan scheurtjes in het leer. Dat is zonde.'' Laat je All Stars, de beroemde gym pen, niet goed drogen dan gaan ze zelfs stinken. En hoe. ,,Echt, dat wil je niet weten'', lacht De Boer. ,,Je moet die beslist de tijd geven om te dro gen.'' Nog een tip: gooi je schoenen niet in de wasmachine. ,,Dat is nooit een optie'', zegt Van Gurp. ,,Veel mensen doen dat, maar de lijmlaag tussen schoen en zool laat dan los'' Trap ze nooit uit Wat je ook zeker niet moet doen als je hoopt op een langer leven voor schoenen is ongeduldig je schoenen uittrappen. De Boer: ,,Je zult ervan versteld staan hoe snel ze dan van binnen kapot kunnen gaan. Dat kan binnen een dag ge beurd zijn.'' Gebruik daarom liever een schoenlepel. Die is bij schoen makers te koop in alle soorten en maten, van oersimpel tot heel luxe. Voor klanten die dat graag willen, graveert De Boer er de initialen van de eigenaar in. ,,Een beetje personali- seren is leuk.'' Naast de schoenlepel is er nog een attribuut dat altijd helpt: de schoen spanner. Die spanner, in de vorm van een voet, stop je in je schoen. Dit werkt vooral goed bij leren schoenen. ,,Hij zorgt ervoor dat ze in model blijven'', zegt De Boer. ,,Er zijn simpele bij, maar ook heel mooie, van cederhout bijvoorbeeld. Het hoeft helemaal niet veel te kosten. Heel veel mensen gebruiken span ners. We verkopen ze hier soms wel met tientallen tegelijk.'' Zo laat je je schoenen weer glimmen Hoe je schoenen laat glimmen ligt helemaal aan het materiaal. Voor elke type schoen is wel een middeltje te koop of in huis om mee aan de slag te gaan. Wie twijfelt over het materi aal, kijkt aan de binnenkant van de schoen: daar staat altijd aangegeven waar een schoen van is gemaakt. Een goedkope schoen van imitatie leer maak je makkelijk schoon. Dat doe je simpelweg met een natte katoenen doek. Voor lakleren schoe nen is de procedure al iets ingewik kelder. Op die schoenen moet een speciale laklotion inweken, die daarna moet worden uitgewreven met een zachte doek. Een leren schoen moet goed ge poetst worden. Maak voor je met die poets aan de gang gaat de schoen schoon met een vochtige doek. Vuil ZATERDAG 22 MEI 2021 GO Wees een beetje lief voor je schoenen ANTON SLOTBOOM - ERNST DE BOER Houten schoen spanners, €14,95 SCHOEN-ONDERHOUD.NL Suèdeborstel gecombineerd, €3,90 schoenspecialist.nl Schoenpoetsset met Collonil-crème en borstels, €21,17 SCHOEN-ONDERHOUDNL Aidapt schoenlepel, 45cm, €9,60 BOLCOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 74