geluid Wat zegt de wetenschap y Ook het gezoem van airco kan zorgen voor stress en ziekte Eureka! Groot durven dromen Sommige mensen staan continu en vaak onbewust in standje-stress 19 Dat bijvoorbeeld de grootste aria's van Giuseppe Verdi afkomstig zijn uit liederen van Napolitaanse vis sers die geen noot konden lezen, raakte in de vergetelheid. Ruimtesonde Het mooiste bewijs dat de muziek veel zegt over de mens, zijn be staan en zijn karakter is de Golden Record aan boord van de Voyager 1 die in 1977 door NASA werd gelan ceerd. De ruimtesonde heeft in middels ons zonnestelsel verlaten. Mocht hij ooit worden onder schept dan moet de bijzondere langspeelplaat met 27 voorbeelden van aardse muziek en begroetin gen in 51 talen het buitenaardse le ven hopelijk een beeld geven van ons bestaan. De variëteit op de Golden Record is indrukwekkend. Behalve Bachs Brandenburgs Con cert Nr. 2 staat er onder meer per cussie op uit Senegal, gamelanmu- ziek van Javaanse hoven, Beetho- vens Vijfde Symfonie en Johnny B. Goode van Chuck Berry. Volgens Michael Spitzer bewijst de lang speelplaat dat 'muziek in essentie menselijk is en dat zij ons mense lijk maakt'. „Muziek is onlosmake lijk verbonden met ons ontstaan als soort", concludeert de musico loog. Een mooier compliment kun je de muziek niet geven. ,,Door geluidsoverlast gaan we eerder dood. Alleen al in West-Eu ropa kost het 1,6 miljoen gezonde levensjaren", vertelt geluidswe tenschapper Tjeerd Andringa (Rijksuniversiteit Groningen). We krijgen steeds vaker te ma ken met geluidsoverlast. Of het nou de buurman is die boort, een baby die krijst of een drukke weg: allemaal zorgen ze voor stress. An- dringa: ,,Je lichaam kan zich pas ontspannen als je hersenen regis treren dat de omgeving veilig is. Dat doet je brein door te luisteren naar zogenoemde 'veilige gelui den' die dieren of mensen maken. Denk aan het zingen van een vogel of het herkauwen van een koe." Die borende buurman en razende snelweg horen dus met bij die vei lige geluiden. Het deel van de her senen dat die inschatting (veilig of onveilig) maakt, is een overblijfsel uit de prehistorie. Voor onze voor ouders was het extra belangrijk om te weten of er gevaar op de loer lag, zoals een sabeltandtijger. Anno 2021 worden veilige gelui den steeds vaker gemaskeerd door mechanische geluiden, zoals airco's vaatwassers of verkeer op afstand. Daardoor geven je herse nen minder snel een signaal aan je lichaam dat het kan ontspannen. Het gevolg: sommige mensen staan daardoor continu en vaak onbewust in standje-stress. En dat is een probleem, vertelt Andringa: ,,Mensen met stress zorgen, onbe wust, slechter voor zichzelf, waar door ze eerder dood kunnen gaan. Het sterkste verband zien we tus- sen een luide omgeving en hart en vaatziekten.'' ,,Het is dus belangrijk dat we geluidsoverlast gaan zien als een volksgezondheidsprobleem, waar we wat aan moeten doen.'' Het is volgens Andringa alleen niet zo simpel als een bovengrens hante ren voor de sterkte van het geluid. Ónder die grens komen er name lijk steeds meer geluiden bij, denk aan het zoemende geluid van je koelkast, airco, windmolens of een industrieterrein. Die geluiden zit ten wel onder de norm, maar zijn nog steeds goed hoorbaar. De hoorbaarheid van geluid is dus net zo belangrijk. Bij geluidsoverlast denk je misschien aan mensen die bijvoorbeeld vlakbij Schiphol wo nen, en last hebben van vliegtui gen. Maar het kan ook veel subtie ler: ,,Sommige mensen zijn hyper gevoelig voor het geluid waar ze last van hebben. Zij horen het ge luid van een windmolen op grote afstand zonder dat jij het op merkt.'' Deze mensen zijn volgens Andringa geen aanstellers: ,,Je moet iedereen die geluidsoverlast ervaart serieus nemen en hulp bieden.'' Hoe die hulp eruit ziet is voor iedereen anders, ,,Voor sommigen zal betere isolatie van hun huis een goede oplossing zijn en ande ren hebben wellicht psychische hulp nodig of bijvoorbeeld man telzorg. Er kan van alles spelen in het leven van deze mensen.'' ,,Het leven van een we tenschapper zit vol eure- kamomenten. Vroeger was ik meer een onder zoeker-onderzoeker, die nachten lang in het lab was, dingen uitprobeerde, daarover nadacht en dan tijdens het hardlopen in het weekend opeens het licht zag. Nu heb ik meer een helikopterview waar bij ik verschillende din gen probeer te combine ren, reviewpapers lees en congressen bezoek en zo tot nieuwe inzichten kom. Mijn ultieme doel is om onze energievoorziening zo duurzaam mogelijk te maken en dat doe ik op verschillende manieren. Zo doe ik onderzoek naar zonnecellen, waar van er twee soorten zijn: er is de siliciumzonnecel (die op 90 procent van de daken ligt) en je hebt dunne filmzonnecellen. De naam zegt het al, deze films zijn veel dunner omdat ze het zonlicht be ter kunnen absorberen. Ik wilde ideeën uit de silici- umwereld gebruiken in de dunne filmwereld en vroeg hier een subsidie voor aan. Na twee rondes kregen we de uitslag: 'Fundamenteel totaal on mogelijk'. Ik ben een optimist en probeer een teleurstelling om te zetten in iets goeds. We zijn vervolgens all the way gegaan voor een ERC-subsidie van 2 mil joen euro. Bij deze subsi die is het niet erg als je grote risico's neemt, als het maar ook grote impact oplevert. Uiteindelijk kre gen we die ERC en ver volgens heeft een groot Europees consortium, waar mijn groep onder deel van is, een dunne filmzonnecel gemaakt die wat betreft efficiëntie be ter is dan een traditionele zonnecel. Deze cel wekt evenveel energie op als een traditionele zonnecel. We hebben bewezen dat er wel degelijk dingen ge kopieerd kunnen worden van silicium naar dunne. Dat gebeurt nu vaker." -Jim Jansen GO ZATERDAG 22 MEI 2021 kwam Muziek zit in de we reld, de mens vervol maakte haar en stuurde een plaat de ruimte in. ILLUSTRATIE ADR, FOTO'S GETTY IMAGES, SHUTTERSTOCK, AP, WI- KIPEDIA Musicoloog Michael Spitzer. Foto onder: de cover van het boek. FOTO BLOOMSBURY DE MUZIKALE MÉNS; W E RE LD GESCHIEDENIS Universiteit van Nederland De dodelijke gevolgen van geluidsoverlast worden onderschat en zelden belicht. Maar het probleem wordt steeds groter. FOTO GETTY IMAGES SOFIE VAN KOPPEN N Kijk op de site bij J /wetenschap Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Bart Vermang (39), hoogleraar van het instituut voor materiaal onderzoek in Hasselt. Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met N6wSti6l1tiSt en met yj Universiteit van Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71