en slachtoffers Legaalof strafoaar? 'De band tussen slachtoffer en uitbuiter is vaak heel sterk' 17 had gezien dat het slachtoffer werd ge slagen. Daardoor hebben we de zaak te gen de verdachte vriend toch kunnen opstarten, op basis van mishandeling. Konden we hem bijvoorbeeld gaan af luisteren. Zo kom je stapje voor stapje verder.'' De politie hoeft het niet helemaal al leen te doen. In Zeeland-West-Brabant krijgt ze jaarlijks vele honderden tips en meldingen van burgers, bezorgde fami lieleden en instellingen over (illegale) prostitutie, uitbuiting, minderjarigen en andere verdachte situaties die duiden op misstanden en mensenhandel. De politie is blij met de informatie, al is ze veel tijd kwijt met het selecteren van za ken. ,,Niet elk probleem is namelijk ge schikt voor het strafrecht. Er zijn ook ouders die elk fout vriendje van hun dochter melden als loverboy. Veel zaken horen niet bij de politie, maar bij een zorgloket thuis. Daarom werken we nu aan een zorgfilter om onze zaken er snel uit te zeven'', legt Boomaars uit. Weggelopen Een voorbeeld van zulke hulp van bui tenaf, zette de politie op het spoor van een 16-jarig meisje dat was weggelopen uit een instelling. Een begeleider tipte de politie dat hij haar foto had gezien in een escortadvertentie. ,,We deden ons voor als klant en maakten een afspraak in een hotel. Ze snapte niet waarom ze daar werd aange houden. 'Ik wil dit toch zelf, riep ze. Een vrouw van 18 die we samen met haar twaalf jaar oudere vriend als ver dachte oppakte, bleek haar pooier te zijn. Zo worden slachtoffers daders. Ze wilde een escortbureau beginnen, ver klaarde ze. Het bedrijfsplan stond al op papier en ze benaderde steeds kwets bare kennissen uit de instelling om voor haar te komen werken.'' ,,De band tussen slachtoffer en uitbui ter is vaak heel sterk. We hebben mee gemaakt dat een meisje in het eerste verhoor bij ons stiekem haar mobiele te lefoon open had gezet zodat haar pooier kon meeluisteren. Uiteindelijk gaat het erom dat je het vertrouwen kunt win nen, en dat kost vaak veel moeite en tijd.'' Er is nog een misverstand dat Boo maars uit de weg wil ruimen. Namelijk dat slachtoffers van seksuele uitbuiting meestal vrouwen zijn uit Zuid-Amerika of Oost-Europa of andere regio's die vaak met illegale prostitutie worden ge associeerd. ,,Dat klopt niet. Het gros van de slachtoffers is Nederlands. Natuurlijk worden er soms ook wel vrouwen uit bijvoorbeeld Bulgarije naar hier gelokt om aardbeien te plukken en verdwijnen ze in de gedwongen prostitutie. Maar de meeste buitenlandse prostituees die wij spreken, zeggen dat ze weten wat ze in komen doen. Ze zitten vaak in een groot netwerk met landgenoten, gaan van pand naar pand, van stad naar stad en voelen geen dwang. Zeggen ze. Want zeker weten doe je het nooit. Je niet wat er in hun thuisland gebeurt. In negen van de tien gevallen krijgen vrouwen bij dwang geen pistool op het hoofd zet. Het gebeurt meestal heel subtiel. Dat maakt het helemaal moeilijk te bewij zen.'' Boomaars ziet nog een zorgelijke ont wikkeling. Niet alleen komt ze steeds jongere slachtoffers tegen. ,,Hun pooiers zijn ook steeds vaker jonger dan 23 jaar: jongens met een laag opleidingsniveau en een laag inkomen. Vaak zijn ze bezig met het opbouwen van een criminele carrière en hebben ze geld uit de prosti tutie nodig voor investeringen in bij voorbeeld drugs. Het interesseert ze he lemaal niks dat er minderjarige meisje voor hen werken.'' ,,Ook dat is misschien zo'n misverstand. Maar de meeste klanten zijn gewone, getrouwde mannen, huisvaders. Die vervolgen wij als ze een minderjarige prostituee bezoeken. In Limburg is zo'n onderzoek begin deze eeuw groot in het nieuws gekomen met grote gevolgen. Maar die zaak was geen uitzondering. Wij zijn er dagelijks mee bezig.'' GO ZATERDAG 22 MEI 2021 Prostitutie is in Nederland legaal zolang het gaat om vrijwillige seks tussen volwassenen. Ge dwongen prostitutie en het inzet ten van minderjarigen als seks- werker is altijd strafbaar. In dat laatste geval hoeft de politie dwang niet te bewijzen. De politie doet onderzoek naar seksuele uitbuiting (mensenhan del). Tips daarover komen onder meer binnen via Meld Misdaad Anoniem. Slachtoffers kunnen zelf naar de politie stappen of zich bijvoorbeeld melden bij het landelijk Coördina tiecentrum tegen Mensenhandel (comensha.nl). Dat getuigt van een keiharde, ijs koude en zakelijke instelling bij de cri minele pooiers. Hoe zit dat bij die an dere daders, de klanten van minderja rige prostituees?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69