kwijt dan rijk Onder politici Rechts is te verdeeld om te kunnen samenwerken Samenwerken metJA21 vinden veel WD'ers te instabiel Ze vrezen dat de partij uiteen spat - V--:.' - -1; - - *■-' en vijandig deel van de wereld. En natuurlijk is er de Holocaust. Geen enkele president zal het wagen de slachtoffers van de Tweede We reldoorlog in de steek te laten. „Nooit" zegt de diplomaat nog maar eens. 2000 2017 Politiek verslaggever Hans van Soest schrijft elke week over wat er speelt in Den Haag. Deze week: revolutionaire partijen hebben de neiging altijd ruzie met elkaar te maken. erwijl deze week de par tijleiders een voor een bij de informateur langsgingen om te pra ten over wie er straks met wie wil samenwerken in een nieuw kabinet, werd even ver derop het Binnenhof gefilmd. Het zijn opnames voor een nieuwe tv- serie getiteld Het jaar van Fortuyn. Een figurant met plaksnor speelt Fortuyns toenmalige rechterhand Mat Herben. En als D66-leider Sigrid Kaag te gen de verzamelde pers vertelt dat er voor de zomer een nieuw kabi net kan zijn met wat haar betreft PvdA en GroenLinks erbij, zit de echte Mat Herben in zijn woon plaats Linschoten vol ongeloof te kijken naar wat er allemaal ge beurt in Den Haag. ,,Dus Groen Links heeft verloren, de PvdA heeft nog maar negen zetels over en toch wordt er met hén gespro ken en wordt de rechtse meerder heid in de Tweede Kamer gene geerd?'' Herbens verzuchting komt niet uit de lucht vallen. VVD-leider Mark Rutte zei voor de verkiezin gen 'niet met een wolk linkse par tijen' te willen regeren. Maar in middels lijken de liberalen zich er bij te hebben neergelegd in elk ge val met D66 en PvdA of Groen Links te gaan samenwerken. Sa menwerken met JA21 vinden veel VVD'ers te instabiel, uit angst dat die rechtse nieuwkomer net als zoveel voorgangers met ruzie uit een zal spatten. Bij de verkiezingen haalden de meer conservatieve partijen VVD, CDA, PVV, Forum voor Democra tie, Christenunie SGP, JA21, BBB en 50Plus samen 87 zetels. En hoe wel de term rechts de lading niet helemaal dekt, heeft Nederland al sinds jaar en dag een rechtse meerderheid. Links is altijd in de minderheid geweest, zelfs in de ja ren 70. Maar rechts is alles behalve een eenheid, betoogt Meindert Fen- nema, emeritus hoogleraar poli tieke theorie. ,,Er is een groot ver schil tussen de VVD en alles rechts daarvan. Dat zijn revolutio naire partijen die het systeem ver werpen. Thierry Baudet spreekt van een partijkartel, Geert Wil- ders vindt dat Nederland geen on afhankelijke rechtspraak kent. En revolutionaire partijen, die heb ben de neiging altijd ruzie met el kaar te maken.'' Dat is niet iets exclusief voor rechtse partijen, zegt Fennema. Zelf was hij ooit lid van de com munistische partij. Iedereen die ook maar een beetje afweek van de partijlijn werd gezien als verrader of werd ervan beschuldigd te zwichten voor de vijand. ,,Heel onaangenaam. Partijen die de we reld willen veranderen, zijn min der bereid tot compromissen.'' Fennema ziet bij veel rechtse partijen leiders die claimen na mens het volk te spreken. Dan is het lastig te accepteren dat er an deren zijn die ook namens hun achterban spreken. ,,Baudet zei vo rig weekeinde zelfs dat hij voor zijn achterban de pijn wil lijden. Dat zei Jezus ook. Nou: als je denkt dat je de Messias bent, accepteer je geen andere profeten. En an dersom vergroten anderen de ver schillen ook door dit soort partijen antidemocratisch te noemen, waardoor samenwerken lastig wordt.'' En dan hebben we het nog niet over de inhoudelijke verschillen. De PVV is bijvoorbeeld rechtser dan de VVD over thema's als mi gratie en de Europese Unie, maar op economisch terrein noemt Rutte de partij altijd 'linkser dan de SP'. Toenmalig VVD-fractie- voorzitter Klaas Dijkhoff zei vorig jaar dan ook dat er 'een wonder moet gebeuren' eer zijn partij zou gaan samenwerken met de PVV. De ChristenUnie is op bijvoor beeld het terrein van migratie juist weer klassiek links. En de liberale VVD zit anders in medisch-ethi- sche zaken dan het confessionele CDA. Mat Herben is tegenwoordig ge meenteraadslid voor Lokaal Mont- foort. Het jaar van Fortuyn, waar de tv-serie over gaat, ligt al weer bijna twintig jaar achter hem. Na Herbens Kamerlidmaatschap voor de LPF zag hij de een na de andere nieuwe partij de erfenis van For- tuyn opeisen. Het leidde vooral tot veel geruzie. Vorige week scheurde Forum voor Democratie voor alweer de derde keer na het opstappen van Kamerleden Wybren van Haga, Olaf Ephraim en Hans Smolders (eerder net als Herben ooit Kamerlid voor de LPF). „Het probleem met al die nieuwe partijen is dat ze dezelfde fout maken als wij met de LPF destijds: ze kunnen niet omgaan met onderlinge meningsver schillen", verzucht Her ben. „Binnen bestaande partijen is er net zo goed ruzie, maar dat weten ze be ter buiten de pu bliciteit te hou den. Zolang rechts geen eenheid vormt, staat dus een groot deel van de kiezers buitenspel." GO ZATERDAG 22 MEI 2021 Boven: Israëli's spelen een potje voetbal op het strand van Tel Aviv. Onder: Palestijnen voetballen tegen de achtergrond van de muur op de Westelijke Jordaanoever. FOTO GETTY IMAGES -• - «iSJfcM- -'v - - -- *--5^ r--~. - - i, Een bezoek van Ariel Sharon (later premier van Israël) aan de Al- Aqsa-moskee leidt tot de Tweede Intifada. Deze duurt vijf jaar. Bombardementen (Is raël) en aanslagen (Pa- lestijnen) eisen meer dan 4000 levens. Amerika verplaatst zijn ambassade van Tel Aviv naar Jeruzalem. President Trump bestempelt daar mee Jeruzalem als hoofd stad van Israël. Dat is een slag voor de Palestijnen, die Oost-Jeruzalem als de hoofdstad van een onaf hankelijke staat zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67