Vrijwel elk buurland, en dat is ruim genomen, is Israël liever 9 10 De bezorgde buren 14 Tempelberg troleerd door het Israëlische leger, maar maken ook eilandjes van de verschillende Palestijnse gebie den. Het verschil is overduidelijk. Als je vanuit Jeruzalem of een neder zetting naar een stad als Jericho rijdt, zoals ik twee jaar geleden, en je mag door het checkpoint (het leger laat bijvoorbeeld geen Joden toe, uit angst voor ontvoeringen), dan stap je een andere wereld in. Hier geen net verzorgd wegdek, glimmende gazons, overvolle winkels en dure auto's. ,,Dit is onze wereld'', wijst mijn gids naar de rommel, de rondhangende werkloze mannen, het prikkel draad en de betonblokken van de checkpoints. Er liggen zelfs nog stenen van het allerlaatste gevecht met de soldaten. Jeruzalem Nergens anders wordt zo duidelijk wat de magie en tegelijkertijd het probleem is van deze regio als hier, in de Oude Stad van Jeruzalem. Dwaal door de straatjes, snuif de geuren op, hoor het kabaal, volg je nieuwsgierigheid en je komt van zelf in de Heilige Grafkerk, waar vrome lieden de steen van Jezus' balseming kussen, of je treft het en je kunt naar een oude non luiste ren die het Ave Maria voor je zingt in het Aramees, en uiteindelijk kom altijd je op een groot plein te recht waar mannen met lange baarden en zwarte hoeden zacht- Jeruzalem xDf jes in gebed heen en weer wiegen. Dit is de Klaagmuur, een van de heiligste plekken van het J oden- dom. En deze ondersteunt weer de Tempelberg, een van de heiligste plekken van de islam, met daarop de Al-Aqsa-moskee. Het is niet voor niets dat de huidige gevech ten ook weer begonnen op deze plek. Alles wat hier gebeurt, ligt onder een vergrootglas en is ui terst gevoelig. Niet alleen deze bijzondere plaats is grofweg in tweeën ge deeld, dat geldt voor heel Jeruza lem. Het westelijk deel van de stad is Israëlisch, in het oostelijk deel wonen de Palestijnen. Allebei clai men ze Jeruzalem als hun hoofd stad, en willen daarbij geen milli meter wijken. Je zou misschien denken dat ze elkaar juist hier, in de oude stad, met rust laten, maar niets is minder waar. Palestijnse jongeren nemen elke gelegenheid te baat om Israëlische soldaten uit te dagen. Die reageren vaak met grof geweld. En geloof het of niet, op sommige daken van Palestijnse huizen zijn Joodse nederzettingen gebouwd. Zo zie ik meer dan eens hoe kolonisten stenen gooien naar Palestijnen op weg naar de groen tewinkel. Spreek een gemiddelde Arabier aan in Libanon, Jordanië, Irak, Sy rië of waar dan ook met de vraag wat hij van Israël vindt, en je bent voor je het weet een uur verder. Ik heb persconferenties in Koeweit en Qatar meegemaakt waar een papiertje op de deur hing met 'Verboden voor Joodse journalis ten'. In Iran wordt openlijk ge sproken over de vernietiging van Israël, ook door de mensen die het voor het zeggen hebben. Tijdens een reportage (in 2003) in Tikrit, de geboorteplaats van Saddam Hoessein, zie ik op de toegangs weg een enorme triomfboog met daarop de besnorde leider zelf die zijn dappere troepen aanvoert om Jeruzalem de bevrijden. Vrijwel elk buurland, en dat is ruim genomen, is Israël liever kwijt dan rijk. Er zijn al verschil lende oorlogen gevoerd (1948, 1967, 1973), anti-Israëlische ter reurgroepen gefinancierd (door Iran), Scudraketten afgevuurd (door Irak), incidenten uitgelokt (door Libanon), maar het ziet er niet naar uit dat de buren krijgen wat ze willen. Israël is simpelweg te rijk en te sterk en heeft mach tige vrienden. Niemand in de regio laat na te benadrukken dat hij het beste voor heeft met de Palestijnen. Natuur lijk hebben landen als Jordanië en Libanon veel vluchtelingen opge nomen, veel meer dan eigenlijk kon. Maar tegelijkertijd worden de Palestijnen ook misbruikt als rechtvaardiging voor steun aan groepen als de PLO, Hamas en Hezbollah. Ook de omgekeerde kruistocht van Saddam Hoessein was niet bedoeld om de Palestij- nen blij te maken of de rest van de moslimwereld, maar om de mach tigste speler in de regio te worden. Dat wil iedereen wel. De Verenigde Staten 1972 1987 AArA.'- -i 'A-OjjsIgëSsSS!^ - -sjgyvUSTwt* De Israëlische diplomaat leunt achterover en komt eindelijk tot de kern: „Amerika zal Israël nooit, maar dan ook nooit kwaad doen of schade berokkenen.'' Dat zal hij nooit officieel zeggen, ook nu niet in zijn kantoor in Tel Aviv (in de jaren van de Tweede Intifada), maar het is wel waar. Het gaat om geld, macht en een schuld aan het verleden. Zo kunnen zowel de Re- publikeinen als de Democraten niet zonder de dollars van de rijke Joodse lobby AIPAC, die een presi dentskandidaat kan maken en bre ken. Ook is Israël de belangrijkste (zo niet de enige) Amerikaanse bondgenoot in een zeer belangrijk 1993 ZATERDAG 22 MEI 2021 GO r JERUZALEM Oude stad Tel Aviv Jeruzalem 3HRIS m Rutskoepel- 1 SRAEL moskee Al-Aqsa- Jeruzalem JOOUSt Jatrapoort Oudestad ARMEENSEW JK ISRAEL WESTOEVER vlestpoort /lonspoort 02220521/Tl VERVOLG VAN PAGINA 13 Amman LIBANON Qalqi Tel Aviv Jeruzalem GAZA SRAËL k oost- uzalem dèfer Israël vqroverd en bezet Door Israël veroverde gebieden na Zesdaagse Oorlog in 1967 (Sinaï wordt in 1979 aan Egypte teruggegeven). Onder controle Palestijnse Autoriteit (Fatah) WESTELIJ JORDAANO dige situa ehem DODE ZEE 10km Joodse nederzettingen Groene Lijn (bestandslijn '49) Muur (deels nog in aanbouw) Terreurgroep Zwarte September gijzelt tijdens de Olympische Spelen in München elf Israëlische atleten en officials. De bevrijdingsoperatie mis lukt. Uiteindelijk komen alle Israëli's om het leven, net als een Duitse agent en vijf gijzelnemers. De Palestijnse frustratie over de Israëlische bezetting van Gaza en de Westoever leidt tot de Eerste Initifada (opstand). Deze duurt zes jaar en er vallen meer dan duizend doden en 120.000 ge wonden, veruit de meeste aan Pa lestijnse kant. In 1987 wordt ook de islamitische verzetsbeweging Hamas opgericht. SS, 'O* T:*T - v**•- i« Israël en de PLO tekenen het Oslo-akkoord. Hiermee is de Eer ste Intifada afgelopen en wordt begonnen met het opzetten van Palestijns zelfbestuur. Yitzhak Rabin (premier Israël), Shimon Peres (minister van Buitenlandse Zaken) en Yasser Arafat (PLO-lei- der) krijgen hiervoor de Nobel prijs voor de Vrede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66