miljoen Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever 7 6 13 het voortbestaan van de Joodse staat. Tijdens de week die ik in deze nederzetting verblijf (zo'n vijftien jaar geleden), worden er vlakbij twee kolonisten vermoord door Palestijnen. Die willen de Jo den weg hebben, want dit land is Palestina, vinden ze. Dat blijkt uit de geschiedenis, die wat hen be treft heel anders is dan die van de Joden. De Joodse mevrouw vloekt naar de televisie als ze een repor tage ziet met stenen gooiende Pa lestijnse jongetjes. ,,Die moeten ze allemaal doodschieten'', zegt ze dan. ,,Dan is het probleem zo voor bij.'' De Westelijke Jordaanoever: wie is er de baas? een dreigende wachttoren ertus sen, altijd camera's, en aan weers zijden een niemandslandje van plat zand en een weg voor het on derhoud. Op grote gedeeltes is de muur overigens geen muur, maar een hoog hekwerk, vaak omgeven door greppels. Op de tekentafel telt de afschei ding ruim 700 kilometer, maar dat is nu, twintig jaar later, nog steeds niet gehaald. De teller staat onge veer op twee derde. Israël blijft echter bouwen en claimt dat het Palestijnse geweld op de Weste lijke Jordaanoever is afgenomen. De Palestijnen zien vooral econo mische schade. Younes uit Qalqi- lya werkt als ik hem spreek elders op de Westoever en moet elke dag, net als vele anderen, door het enige Israëlische checkpoint. Soms lukt dat, vaak ook niet. Anderen kunnen niet meer bij hun land bouwgrond komen, of hoogstens met heel veel moeite. In 2004 verklaart het Internatio naal Hof van Justitie in Den Haag de bouw van de muur illegaal. Het draagt Israël op de werkzaamhe den te staken en de gedupeerden een schadevergoeding te betalen. Israël negeert die uitspraak. Nederzettingen: dit land is van ons Kijk naar een kaart van de Weste lijke Jordaanoever en als je uitge teld bent, kom je makkelijk op 130 Joodse nederzettingen. En dan re ken je de meer dan 100 hele klein tjes niet eens mee. Nederzettingen zijn doorgaans geen hutjes of kleine boerderijtjes, maar volwas sen gemeenschappen en steden met het uiterlijk en de luxe van een Amerikaanse suburb. Er lei den goede, zwaarbewaakte wegen naartoe en de supermarkten zijn ruim voorzien. Er wonen ongeveer een half mil joen Joodse kolonisten op de Wes toever, min of meer naast ruim 2 miljoen Palestijnen. Een groot deel van de internationale ge meenschap beschouwt de neder zettingen als illegaal. Israël, stil zwijgend gesteund door Amerika, trekt zich hier niks van aan. Er blijven nederzettingen bijkomen, tot grote woede van de Palestijnen en eigenlijk de hele Arabische we reld. De kolonisten zelf vinden er niks raars aan. ,,Dit land is van het Joodse volk'', klinkt het in een ne derzetting met een prachtig uit zicht over Jericho en nog iets ver der weg de Dode Zee. ,,Dat staat in de Bijbel.'' Deze vriendelijke en gastvrije mevrouw woont al jaren met haar grote gezin op de Westoever, sa men met andere grote gezinnen. Dat is belangrijk, vinden ze. Voor Kijk nog maar eens naar de kaart. Grote delen van de Westelijke Jor daanoever zijn in handen van de Palestijnen, precies zoals is afge sproken in de Oslo-Akkoorden van 1993. Voor het bestuur hiervan is de Palestijnse Autoriteit (PA) in het leven geroepen. De PLO van Yasser Arafat, tot dan toe de ge sprekspartner van Israël, ver dwijnt langzaam naar de achter grond. Maar dan wordt het ingewik keld. Er zijn A-, B- en C-gebieden. De eerste beslaan zo'n 18 procent van het grondgebied. De PA is er verantwoordelijk voor het bestuur en de interne veiligheid. De tweede zijn met 22 procent iets groter, en de PA gaat er over het onderwijs, de zorg en de econo mie. In beide gebieden is Israël de baas over de externe veiligheid. Grof gezegd: aan Israëlische check points wordt bepaald wie er in en uit mag. De rest van de Westoever, 60 procent dus, staat onder con trole van Israël. Hier vallen na tuurlijk ook de nederzettingen on der. Wie nog preciezer naar de kaart kijkt, ziet dat het hele gebied wordt doorsneden door wegen: tussen Israël en de Joodse neder zettingen, tussen Jeruzalem en Pa lestijnse steden als Jericho, Bethle hem, Hebron en Ramallah. Die wegen worden niet alleen gecon- over de heuvels en de olijfboom gaarden en de sinaasappelbomen. En dan nu dit.'' Younes woont in Qalqilya, een stadje op de Weste lijke Jordaanoever, dat bijna geheel omsloten is door een muur van bijna 8 meter hoog. Nu kijkt hij naar grijs beton. Sterker, hij kan het beton bijna aanraken als hij zijn arm uit het raam steekt. De muur beneemt hem soms letter lijk de adem, klaagt hij, als ik bij hem op bezoek ben. Het is dan 2006, de muur staat er net. Het grijze beton slingert zich in middels kilometers en kilometers ver door het oude land. De vele aanslagen van Palestijnse zelf moordenaars moe, begint Israël in 2002 aan de bouw van wat het de 'veiligheidsafscheiding' of de 'Westoeverbarrière' noemt. De Pa- lestijnen praten liever over de 'Apartheidsmuur'. Het is hoe dan ook geen fraai gezicht. Hoge, smalle betonnen platen, soms met prikkeldraad er bovenop, af en toe 1948 1948/49 1964 1967 1949 Gaza GO ZATERDAG 22 MEI 2021 .IBANON JORDAANOEVER Nablus ISRAËL LEES VERDER OP PAGINA 14 Wantrouwen in beeld. Een Pa lestijnse vrouw neemt een foto van een Israëlische veiligheids agent, en vice versa. foto afp EGYPTE Israël verklaart zich onafhankelijk en wordt lid van de Verenigde Na ties. Joodse strijders hebben dan al jaren gevochten tegen de Brit ten. Sinds 1918 zijn er steeds meer Europese Joden naar het gebied getrokken. Na de Tweede Wereldoorlog en de Holocaust neemt de migratie naar het land alleen maar toe. Bijna onmiddellijk na de onaf hankelijkheid van Israël trek ken de legers van vijf buurlan den naar binnen. Jordanië, Irak, Syrië, Libanon en Egypte zien de nieuwe staat Israël als een regelrechte bedreiging voor de regio. 750.000 Pales- tijnen slaan in die periode op de vlucht. Amman WESTELIJKE Tel Aviv Israël voelt zich ernstig be dreigd door de buurlanden en verovert in een tijdsbestek van zes dagen Oost-Jeruzalem, de Gazastrook, Sinaï, de Golan- hoogte en de Westelijke Jor- daanoever. Na deze Zes daagse Oorlog begint ook de bouw van de nederzettingen in de bezette gebieden. Israëlisch-Arabische oorlog '48/'49: Gaza-strook naar Egypte, Westelijke Jordaan-oever naar Jordanië, West-Jeruzalem hoofdstad Israël. Oprichting van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Deze wil een eigen staat voor de Palestijnen, die nu overal en nergens wonen. De PLO, met als bekendste leider Yasser Arafat (1929-2004), streeft aanvankelijk de vernietiging van Israël na, maar stelt dat doel later bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65