Een half miljoen kolonisten wonen min of meer naast twee 3 4 5 Hoe het conflict ontstond 12 gemeenschappen aangetast wor den.' In de kleine Hasan Bek-moskee in Jaffa (meteen ten zuiden van Tel Aviv) kun je nu nog zien hoe de Palestijnen naar de onafhankelijk heid van Israël kijken. Er zijn al enkele opstanden tegen de Britten geweest, zowel door Joden als Pa lestijnen. Op 15 mei 1948 ontploft de boel echt. Oude foto's in de moskee, keurig in een glazen vi trine, tonen vandaag de dag nog wat er gebeurt in de eerste Ara- bisch-Israëlische oorlog, die tien maanden duurt. Egypte, Jordanië, Syrië en Irak vallen het piepjonge Israël binnen, woedend over de komst van deze 'indringers'. De oorlog stopt, maar 'de grote ramp' van de Palestijnen is begon nen. Nog steeds herdenken zij op 15 mei Nakba Dag: De Herinnering van de Catastrofe. Van de 1,2 mil joen Palestijnen die in Israël wo nen zijn er dan 750.000 op de vlucht geslagen, de meesten om nooit meer terug te keren. Ze gaan naar Libanon, Syrië, de Gazastrook (die dan nog van Egypte is), Jorda nië en de Westelijke Jordaanoever. Ze komen terecht in kampen, die uiteindelijk uitgroeien tot arme, dichtbevolkte steden met slechte wegen en dito riolering. De Pales- tijnen worden er geduld, maar niet van harte. En de weg terug naar huis is afgesloten. Ik was twee jaar geleden in de moskee en zag op de foto's de ka potte huizen van het oude Jaffa, oorlogstuig en mensen op de vlucht. De mannen in de Hasan Bek-moskee bidden met hun ge zicht naar Mekka. Maar op de weg naar buiten komen ze langs de fo to's. ,,Dit vergeten we nooit'', zegt een van hen. ,,Dat snapt u zeker wel.'' De martelaren van Hamas In de straten van Gaza-Stad is er geen ontsnappen aan Hamas. Links wappert de groene vlag met de witte letters van de islamitische geloofsbelijdenis, rechts de witte vlag met het Hamas-embleem (de Al-Aqsa-moskee, een kaartje van Palestina en twee gekruiste zwaar den). Aan muren en voor ramen hangen foto's van martelaren. Het zijn jonge mannen in militaire kleding, mitrailleur in de hand, foto van Jeruzalem op de achter grond, gestorven voor een onaf hankelijk Palestina. Hamas is opgericht in 1987. De letters zijn een acroniem van 'Isla mitische Verzetsbeweging'. De or ganisatie is heer en meester in de Gazastrook. Ze gebruikt alle be schikbare middelen om het ul tieme doel te bereiken: een islami tische staat die niet alleen het hui dige Israël omvat, maar ook de Ga- zastrook en de Westelijke Jordaan- oever. Op dit moment schieten ze honderden raketten af, naar bin nen gesmokkeld via tunnels en met kleine bootjes vanuit Egypte. Tijdens de Tweede Intifada, aan het begin van deze eeuw, zijn het vooral gewapende aanvallen en zelfmoordaanslagen die de Israëli sche samenleving doen bloeden. Een busreis naar Gaza of over de Westoever wordt me in die tijd bijvoorbeeld sterk afgeraden; wie vervolgens toch instapt, is gek of levensmoe. Overal loert de terreur en de dood. Het leidt ertoe dat Hamas door een groot deel van de internatio- nale gemeenschap (waaronder de Europese Unie en de VS) wordt gezien als een terroristische orga nisatie. Hamas heeft echter ook een tak die sociale programma's opzet om het leven in de overvolle Gazastrook draaglijker te maken. Niet elke Palestijn is fan van Ha mas, maar veel Palestijnen in de Gazastrook kunnen ook niet zon der. Een harde klap in Gaza Zomaar een herinnering: voor een reportage in Gaza-Stad (tijdens de Tweede Intifada) rijd ik mee in een ambulance als er een harde ont ploffing klinkt. De sirenes gaan aan, de snelheid omhoog en even later stoppen we bij een huizen blok dat totaal in puin ligt. ,,Een Is raëlische raket!'' schreeuwen woe dende omstanders. Tussen de ho pen steen liggen stukjes bot, vlees en hersenweefsel, een verschrik- 1918 kelijk gezicht. Even later blijkt er iets anders aan de hand. Een vader, bommenmaker van Hamas, was met zijn zoons aan het werk, toen het explosief waar hij aan werkte ontplofte. Dit is niet iets dat dagelijks ge beurt, maar het tekent wel de situ atie in Gaza. Elke dag is er geweld, in welke vorm dan ook. Op dit hele kleine stukje grond van 360 km2 leven op dit moment naar schatting zo'n 2 miljoen mensen. Dat zijn bijna 4000 mensen per km2 (in Nederland: 420). Ze zijn volledig ingesloten, en soms ook Qalqfao 0 U Eilat afgesloten, door Israël. Hamas is er de baas en regeert met harde hand, vaak met akelige executies van verraders. Omdat Hamas Gaza ge bruikt als lanceerbasis voor de ra ketten op Israël, slaat het Israëli sche leger in zulke gevallen kei hard terug. In zo'n dichtbevolkt gebied is dan niemand zijn leven zeker. Verder is het er vies, arm en uitzichtloos (de werkloosheid be draagt 50 procent). Israël wordt er gehaat en die haat wordt aange wakkerd door Hamas. Spreek er een jonge vader aan en hij zal zon der aarzelen en met een liefdevolle blik op zijn dochtertje zeggen dat hij zijn leven geeft voor een vrije Palestijnse staat. Grote kans dat hij het nog doet ook. De muur: veiligheid of apartheid? „Vroeger", zegt Younes met een treurig gebaar, ,,vroeger keek ik uit 1947 Gebied onder Brits mandaat Jeruzalem ZATERDAG 22 MEI 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 11 Drie eeuwen lang was Palestina (het huidige Israël plus Jordanië) onderdeel van het Ottomaanse Rijk. Aan het eind van de Eerste Wereldoorlog, als de Ottomanen tot de verliezers horen, komt het gebied in handen van de Britten. Het huidige Israël wordt in 1922 aangewezen als thuisland voor het Joodse volk. 1g47 LIBANON Verdelingsplan VN 5= Nazareth T Tpl Tel Aviv Nabl s Amman Gaza Jeruzalem 1 EGYPTE JORDANIË 50km Joodse staat Arabische gebieden Onder internationaal toezicht Palestijnse kinde ren spelen op school een Israëli sche controle na. FOTO GETTY IMAGES Israëlische kinde ren tijdens een nationale rampen oefening, in 2010. FOTO GETTY IMAGES De Verenigde Naties komen met een voorstel om het Britse mandaatgebied Palestina in twee stukken te verdelen: een onaf hankelijke Joodse staat en een onafhankelijke Arabische staat. Jeruzalem, dat beide als hoofd stad willen, zou dan onder inter nationaal toezicht moeten komen. LIBANON SYRIË FRANS MANDAAT Amman PALESTINA JORDANIË 1922 Tel Aviv 6 Nablus EGYPTE SAOEDI-ARABIË 50km I1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 64