Zorgen om nieuw geweld tussen Israël en Palestijnen Het conflict tussen Israël en de Palestijnen dateert al van een eeuw geleden, maar een oplossing is er nog altijd niet. Om de vijandigheden te begrijpen, heb je een gids nodig die de geschiedenis en het volk kent. Verslaggever Mark van Assen reisde meerdere keren naar Jeruzalem, Gaza en de Westelijke Jordaanoever en legt de 'oneindige' oorlog uit. In tien thema's. 11 Israël, een Nationaal Huis De ellenlange krantenkop hieronder zegt eigenlijk alles over de geboorte van de staat Israël. Ze komt uit de New York Times van zaterdag 15 mei 1948. 'Zionisten roepen nieuwe staat Israël uit; Truman erkent deze en hoopt op vrede; bombardementen op Tel Aviv, Egypte geeft bevel voor invasie'. Op een fotootje zien we David Ben-Goerion, met zijn kenmerkende zilvergrijze haar, de eerste premier van het nieuwe land. Een dag eerder heeft hij in Tel Aviv de onafhanke lijkheidsverklaring voorgelezen. Hij doet dat onder het portret van Theo- dor Herzl (met zijn grote, donkere baard), de vader van het zionisme. Herzl heeft in 1895 het boekje De Jo denstaat geschreven, waarin hij pleit voor het herstel van de historische Joodse staat. Hij is moe en wanhopig door het eeuwenlange antisemi- tisme en ziet dit als enige oplossing voor het lijden van zijn volk. Een mogelijke plek is Argentinië, maar hij noemt ook Palestina, 'ons onver getelijk historisch thuisland'. En dat is waar Ben-Goerion de eerste woorden van zijn verklaring uitspreekt: ,,Het land Israël is de ge boorteplaats van het Joodse volk.'' Dit stuk grond aan de Middellandse Zee heeft een lange geschiedenis, met onder meer een eeuwenlange Ottomaanse bezetting. De Ottoma- nen verliezen samen met de Duit sers de Eerste Wereldoorlog, en het oude Palestina (grofweg het huidige Israël én Jordanië) wordt een man daat van de Britten. Die hebben in de beroemde Balfour-verklaring (1917) al meegedeeld dat ze positief staan tegenover een 'Nationaal Huis voor het Joodse Volk'. Er zijn dan al Europese Joden die de reis naar het Heilige Land ge maakt hebben, maar dat worden er na de Balfour-verklaring alleen maar meer. En dan moeten de verschrik kingen van de Holocaust natuurlijk nog komen. Palestina, de Catastrofe In de Balfour-verklaring staat ook de volgende zin over het Nationale Huis voor het Joodse Volk: 'Het mag niet gebeuren dat de burgerrechten en de religieuze rechten van niet-Joodse GO ZATERDAG 22 MEI 2021 Een Israëlische vrouw neemt eind april van dit jaar een selfie met haar kinderen in een bloemenveld in de kibboets Nir Yitzak, vlak bij de Gazastrook. foto afp Palestijnse vrouwen nemen ter gelegen heid van het Suikerfeest op 13 mei jongst leden een selfie bij de Al-Aqsa-moskee in Jeruzalem. foto afp Twee trotse volken, honderd jaar strijd LEES VERDER OP PAGINA 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63