Saskia Noort Ik kan niet cynisch zijn over het songfestival Dierenmens De rust van de zeekoe Het dier leek me in zich op te nemen, draaide bij 10 k weet niet hoe het met jullie zit, maar ik geniet meer dan ooit van het songfestival. Sterker nog, het ontroerde me zelfs en dat is best raar want ruim de helft van de songs is niet om aan te horen. Het is zo heerlijk dat er eindelijk weer eens iets is dat ons verbindt en vrolijk maakt. Maar vooral trots. Trots op Rotterdam, trots op de presentatoren, trots op de perfecte organisatie, trots op het schitterende podium en de waanzinnig mooie effecten. Ja sorry, ik kan er niet cynisch over zijn. Het is een heerlijke viering van diversiteit, ongeacht wie er wint. En een viering, mijn God, wat verlangden we daarnaar. Juichend publiek, blije koppies, verbroedering, enkele uren coronavrij. Als dit songfestival iets is, dan is het niet alleen de verbeelding van licht aan het einde van een hele lange tunnel, maar van wat we kunnen als de GGD, het RIVM of Hugo de Jonge niet aan het roer staan. Iets groots neerzetten. Had de songfestivalor ganisatie maar het vaccineren geregeld, het massaal testen op touw gezet, of de mondkapjes ingekocht. Dan hadden we geen persconferenties gehad, maar gelikte videoclips met Davina Michelle en Thekla Reuten vechtend tegen de spikes, en Chantal Janzen die samen met Nikkie Tutorials meerta lig de maatregelen konden uitleggen. Het had waarschijnlijk miljoenen ge kost, maar meer miljoenen gescheeld en belangrijker: ze hadden het ver langen van de mensen naar cultuur niet afgedaan met 'dan zet je toch een dvd op'. prutsers die binnen sporten of naar een sekswer- ker gaan minder gevaarlijk achten dan een mu seum of theatervoorstelling bezoeken. Volgens onze overheid is kunst een luxe, kunstenaar zijn een hobby, en van kunst genieten een uitspatting. Lichamelijke gezondheid wint het van de geeste lijke, kortstondig vermaak wint het van onze ont wikkeling. Ondertussen luidt de GGZ dagelijks de noodklok over de wachtlijsten. Uiteraard lost het songfestival dit niet op, en een museumbezoekje ook niet, maar het feit dat cultuur al jarenlang het ondergeschoven kindje van al Ruttes kabinetten is en daardoor ook in het onderwijs, schaadt onze geestelijke gezondheid. Cultuur draagt bij aan ons historisch besef. Het stimuleert onze nieuwsgie righeid en ontwikkelt onze culturele identiteit. Wat daar dan zo al de voordelen van zijn? Nou, het verbindt ons. Maakt ons trots. We kunnen ons erin herkennen en dat troost. Het geeft ons ge schiedenis, een anker in de tijd. Cultuur is wat ons Nederlanders maakt, het onderscheidt ons van andere landen en andere culturen. Wat gebeurt er als de cultuur vernietigd wordt? Dan valt onze verbinding weg. Mensen vervreemden van elkaar, worden angstig en eenzaam en zijn vatbaar voor nieuwe, minder frisse denkbeelden. Niet voor niets vernieti gen vijanden als eerste de cultuur. Onze boeken, onze schilderkunst, onze theaters, onze muziek, onze dans, onze festivals en onze tradities, samen vormen ze het hart van Nederland. En dat hart staat op breken. Later kun nen we misschien op de hometrainer in de sportschool naar een dvd kijken hoe mooi en goed ons brein vroeger was. Het dier leek me in zich op te nemen, draaide iets bij zodat het lijf de vorm kreeg van een dikbuikige komma. Daarna zakte ze naar de bodem waar haar kalf loom pirouettes draaide. Ik bleef kijken tot ie mand me op de schouder tikte. De zwemsessie in de idyllische kreek Three Sis ters Springs zat erop. Ik klauterde terug aan boord. In deze tijden van reisbe perkingen denk ik graag terug aan deze bijzondere ontmoeting in Florida. Zeekoeien zijn goed voor de ontspanning. Soms kijk ik filmpjes op YouTube. In Nederland bekeek ik de lamantijnen (chique woord voor zeekoeien) met enige regelmaat in Burgers' Zoo. Als journalist zag ik hoe de lobbesen in 2017 werden verhuisd naar een nieuw bassin met een mil joen liter water. Zag dat ze in een net uit het water werden getakeld. Het grootste mannetje (600 kilo) lag even op de kant en van heel dichtbij kon ik zijn snorharen tellen. Ook voor de verzorgers was het spannend. Het was afwachten of de zeekoeien in hun nieuwe onderko men wel naar beneden zouden durven. Een dier in een Franse dierentuin had zich na een verhuizing een paar dagen met zijn vinnen vastgeklampt aan een mangroveplant omdat hij niet gewend was aan zo veel diepte. De Arnhemse zeekoeien voelden zich meteen thuis. Zodanig, dat het mannetje van 15 al snel een vrouwtje van 5 bevruchtte. Gevolg: voor het eerst in meer dan twintig jaar werd in de die rentuin een lamantijn- kalfje geboren. Feest natuurlijk. Ik ging snel kijken naar de pu bliekslieveling. En nu de dierentuinen weer open mogen zou ik graag op nieuw op bezoek gaan, ware het niet dat de kleine zeekoe afgelopen winter is overleden. Het was slechts een klein berichtje in de krant. Er stond alleen dat het dier 'voor sectie' was overgebracht naar de Uni versiteit Utrecht. Omdat ik behoefte heb aan meer informatie, praat ik met Henk Luten, dieren arts van Burgers' Zoo. Hij weet te vertellen dat on derzoek in de tussentijd heeft uitgewezen dat de la- mantijn een longontste king had. ,,Dat zal hem het laatste duwtje gegeven hebben, maar het is niet de oorzaak van zijn dood.'' Naar de echte reden blijft het gissen. Volgens de die renarts was het dier al lan gere tijd verzwakt. Het at niet goed en liet zelfs de gekookte bieten en worte len - normaalgesproken een feestmaal - liggen. Hij had ook huidproblemen. Luten drukte (boven wa- ter) al eens zeekoeienab- cessen uit om ze vervol gens te ontsmetten. In Utrecht bleek dat de infec ties niet alleen aan de bui tenkant zaten, maar ook in de bek. Daarom wilde hij niet eten. Bloedmonsters lieten zien dat het kalfje daar naast bloedarmoede had. Maar waarom? ,,Net als in de gewone geneeskunde, kunnen dokters niet alles oplossen'', verzucht Luten. ,,Het publiek vindt dat soms lastig te begrijpen, maar het leven is nu een maal niet maakbaar.'' In het wild was de kleine zeekoe al veel eerder dood gegaan. Maar ja, daar staat het publiek niet met de neus bovenop. In een spe ciale 'waterziekenhuiska mer' kreeg de dierentuin- lamantijn uiteindelijk nog antibiotica toegediend. Het mocht niet baten en het beestje stierf voor het oog van zijn verzorgers. Ook de onderzoekers in Utrecht krijgen niet dage lijks een overleden zeekoe op de snijtafel. Zij moeten het doen met de informa tie die beschikbaar is over de soort, meestal uit de re gio van herkomst. In Flo rida gaan de dieren veelal dood omdat er speedboten over ze heen varen. Voor het geval er in de toekomst nog iemand onderzoek wil doen naar het dier, zijn van alle organen monsters in de vriezer bewaard. Ik vraag of de dierenarts zelf is aangedaan. ,,Je wilt altijd dat een dier het redt'', luidt zijn nuchtere ant woord. ,,Maar dit raakt mij niet extra omdat het een iconisch dier betreft. De dood van een stokstaartje vind ik net zo erg.'' Zover ben ik nog niet. Ik zal het kalfje bij mijn eerst volgende bezoek gewoon nog even missen. Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Helaas moeten we het nog even doen met de ZATERDAG 22 MEI 2021 GO Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. FOTO BURGERS' ZOO Als een soort Mariaver- schijning hing de zeekoe voor me. De vinnen de voot voor de borst gevou wen, een krans van zon nestralen achter de kop. Ik bleef waar ik was, wa tertrappelend met mijn snorkel boven water. Van de zeekoe ging een rust uit die direct oversloeg op mij. Al mijn gedachten dreven als luchtbellen naar de oppervlakte. Soort: Caribische zeekoe Woonplaats: Arnhem Bijzonderheid: eerste zeekoekalf in twintig jaar (in Burgers' Zoo) Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep. ne t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62