ZEEUWSE ARCHITECTUURPRIJS 'Het mooi maken was van secundair belang 8 In het kader van de Zeeuwse Architectuurprijs besteden we aandacht aan de vijf gebouwen en projecten die de jury voor de prijs heeft genomineerd. Vandaag aflevering 1: Het E-Mobility Park in Vlissingen. Wat is het mooiste nieuwe gebouw van Zeeland? De winnaars van de jury- en de publieksprijs worden vrijdag 18 juni, de dag voorafgaand aan de Nationale Dag van de Archi tectuur, bekendgemaakt in het pand van CBK Zeeland op de Ba lans in Middelburg. Het heeft iets kinder lijks. Vraag uw kroost met jenga-houtblok- jes een gebouwtje te maken, en je krijgt zoiets als er nu staat op de hoek van de Oude Veerhavenweg en de Hertzweg in Vlissingen. Architect Alwin Reedijk (1970) van WTS Ar chitecten kan een glimlach niet onderdrukken. Zo simpel oogt het. En tegelijk: zo veel lagen heeft het project. We kijken naar de overkapping van een laadstation voor elektri sche deelauto's. Vier laadplekken zijn er. Daarnaast zijn er nog eens zes buiten de overkapping voor al gemeen gebruik. Het geheel is op gezet vanuit de gedachte 'delen is het nieuwe hebben', een initiatief van Sjoerd de Jongh van Duur zame Mobiliteit Zeeland. ,,Zijn naam moet genoemd worden", zegt Alwin, ,,het is zijn idee om mobiliteit te gaan delen en daar voor een mobiliteitspark op te zet ten." Alwin Reedijk werd gevraagd een ontwerp te maken. Dat deed hij samen met Pieters Bouwtech niek in Delft, een ingenieursbu reau in constructieadvies. Alwin: ,,We hebben eerst binnen ons net werk naar bouwtechnici gezocht, maar niemand durfde het bouw principe met de balken aan. Zo zijn we in Delft terechtgekomen." Ove rigens is Pieters Bouwtechniek geen onbekende voor de Vlissingse architect. Hij werkt met het bedrijf ook samen aan de nog te bouwen ZeeLandToren in het Schelde- kwartier in Vlissingen, een uit 32 verdiepingen bestaand apparte mentencomplex. Het E-Mobility Park, wat zien we? Eerst wat we met zien, de be- tonnen stelconplaten onder de grond. Die zorgen voor stabiliteit. Daarop zijn wel zichtbare, uit de weg- en waterbouw afkomstige betonnen legoblokken gezet. Die dienen weer als basis voor de ge stapelde balkenconstructie die het uit zonnepanelen samengestelde dak draagt. Het zijn gelamineerde, met het oog op brandveiligheid geïmpregneerde vurenhouten bal ken. Van verschillend formaat, door slim stapelen zit er enig af schot in zodat er geen water op blijft staan. Zogenaamde knelver- bindingen houden het geheel van 82 balken bij elkaar. Volgens de ar chitect kan de constructie een aanrijding met een auto door staan: op de stelconplaten zitten ogen, waarin stalen strippen zijn bevestigd die de onderste vier bal ken op de betonblokken klem men. We kijken naar het bord met de omvormer voor de zonnepanelen dat net onder het dak is bevestigd. ,,Niet mooi", vindt Alwin, ,,maar de leverancier wilde per se dat die kast makkelijk bereikbaar zou zijn." 'Mooi' is als we daar staan te kijken niet meteen een woord dat opkomt. De architect: ,,Dit project komt voort uit een maatschappe lijke opgave. Het mooi maken was van secundair belang. Wat hier staat is het resultaat van een lang en ingewikkeld proces. Eerst moesten er allerlei partijen bij el kaar worden gebracht. Gemeente, provincie, diverse bedrijven. En onderwijs. Het heeft zeker ander half jaar geduurd voor we iedereen op één lijn hadden. Dat is gelukt door heel down to earth te blijven, elke tegenslag die we hadden werd een kans om het beter te doen." Het onderwijs is een belangrijke ZATERDAG 22 MEI 2021 GO Het E-Mobility Park in Vlissingen. De omvormer voor de zonnepanelen moest op een makkelijk bereikbare plaats zitten en is daardoor een dissonant. fotos ruben oreel De overkapping heeft iets van een jengatoren In totaal doen dertig in 2020 ge realiseerde gebouwen en pro jecten mee aan de verkiezing voor de Zeeuwse Architectuur prijs. Deze prijs wordt georgani seerd door het CBK Zeeland en is opgedeeld in twee onderde len. 1. PZC-Publieksprijs: alle dertig inzendingen dingen mee naar de PZC-Publieksprijs Mooiste Ge bouw, waarvoor uw stem van het grootste belang is. Die stem kunt u uitbrengen van zaterdag 29 mei tot en met donderdag 17 juni via pzc.nl/mooistegebouw. 2. Juryprijs: een vakjury kiest een eigen winnaar van de Zeeuwse Architectuurprijs. Er is een shortlist opgesteld waarop de vijf projecten staan die door de jury uit het totale aanbod van der tig nieuwe gebouwen zijn gese lecteerd. JAN VAN DAMME Alwin Reedijk, architect

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60