5 AstraZeneca kan eerder worden gezet Geprikte toerist kan naar Spanje Merkendagen Voor kwetsbare mensen die al zó lang wachten, is het zuur dat ze nóg langer moeten wachten Andere huisartsenpraktijken hielden juist strikt vast aan de officiële richt lijn, waardoor zelfs kankerpatiënten die op het punt staan aan hun che motherapie te beginnen niet door de selectie kwamen. Het leverde een beeld op van chaos en willekeur. Uiteindelijk belandden zo niet 1 miljoen, maar bijna 1,7 miljoen brie ven bij verzendbedrijf DMDR, dat de vaccinatie-uitnodigingen verstuurt in opdracht van het RIVM. Die kon den niet in één keer de deur uit. ,,Het callcentrum van de GGD zou dan overbelast raken. Het gaat om 10 pro cent van de bevolking. Dat is gewoon een hele grote operatie'', aldus een woordvoerder van minister De Jonge, die vorige week nog beloofde dat de brieven uiterlijk zaterdag de 15de bij iedereen op de mat zouden liggen. Lege prikstraat Dat lukte niet. Zonder dat het RIVM en het ministerie daarvan op de hoogte waren, bleek 10 procent van de prikuitnodigingen - zo'n 170.000 brieven - maandag nog niet bezorgd. Ondertussen had de GGD wel aan de bel getrokken omdat er te weinig prikafspraken werden geboekt. De prikstraten dreigden leeg te raken. In allerijl werden deze week daarom vijftigers uit de geboortejaren 1963, 1964, 1965 én 1966 uitgenodigd - in totaal ongeveer een miljoen mensen. Online konden zij direct een afspraak boeken. In de prikstraat hoeven zij al leen hun id te laten zien. Mensen met een medische indicatie krijgen geen prik zonder brief, om fraude tegen te gaan. Overigens gingen de brieven voor de uitgenodigde vijftigers (via een andere drukker) volgens het RIVM wel allemaal deze week de deur uit. Kili^-Parro de la Paz gunt vijftigers ook hun prik. ,,Je kunt er wat van vinden dat zij nu toch voorrang krij gen, maar zij lopen ook risico. Voor kwetsbare mensen die al zó lang op hun vaccinatie wachten, is het alleen wel erg zuur dat ze nóg langer moe ten wachten.'' Zelf had de astmapatiënt geluk: zij is inmiddels wel ingeënt, haar zoon tje kan vanaf maandag weer naar school. Met andere vrijwilligers van de actiegroep #VergeetOnsNietHugo werpt ze zich nu op als online steun- baak. ,,We zijn nu vooral bezig men sen moed in te spreken: je bent niet de enige die nog geen brief heeft ge had, hou nog even vol!'' Dat heeft het kabinet besloten. Vol gens minister De Jonge (Volksge zondheid) kunnen zo veel meer mensen al voor de zomer volledig zijn ingeënt. Het gaat bijvoorbeeld om zo'n één miljoen mensen tus sen de 60 en 64 jaar die anders tot in de zomervakantie hadden moe ten wachten op hun tweede prik met AstraZeneca. Ook zo'n 100.000 zorgmedewerkers wachten nog op een tweede AstraZeneca-prik. De Jonge roept mensen op niet zelf met hun huisarts te bellen om de prik te vervroegen. ,,Huisartsen en GGD's zullen zelf nieuwe uitno digingen sturen. Zij plannen de prikdagen in. Dus ga niet en masse bellen. Het komt vanzelf goed.'' Dat de tweede prik eerder kan worden gezet dan gedacht, is een meevaller, stelt De Jonge. Hij houdt wel een slag om de arm. ,,Uiteinde- lijk zijn we afhankelijk van de leve ringen van AstraZeneca zelf. En al de hele vaccinatiecampagne moe ten we onze vingers gekruist hou den bij dat concern.'' Zo levert de farmaceut volgende week 400.000 doses, de week daarna nul en voor de weken daarna is het ongewis. Huisartsen zelf zijn ook voor zichtig. Volgens de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) is onduidelijk hoeveel huisartsen de tweede prik eerder gaan zetten. ,,Praktijken die dat willen, kunnen de afspraak naar voren halen. Maar het is geen verplichting'', zegt een woordvoerder. „Bovendien is het maar de vraag of de leveringen van het vaccin toereikend zijn.'' landden ook mensen met lichte hooikoortsklachten of een kattenal- lergie op de lijst. Sommige huisart senpraktijken nodigden al dan niet per ongeluk zelfs hun hele patiënten bestand uit. Huisartsen liepen al op hun tand vlees door de chaotische AstraZe- neca-vaccinatiecampagne, zegt hoogleraar Jako Burgers, zelf huisarts in Gorinchem. ,,En dan moet je 's avonds die grieppriklijst nog door gaan nemen. Er zijn misschien huis artsen die denken: iedereen moet toch gevaccineerd worden, ik draai de lijst uit en druk op de knop verzen den. Ik snap dat wel.'' Sommige huisartsen blijken bo vendien ruimhartig patiënten aan de lijst te hebben toegevoegd die offici- eel niet bij de griepprikselectie ho ren, zoals kankerpatiënten en zwan- geren. Logisch, aldus Burgers. ,,Om praktische, logistieke redenen is ge kozen voor de grieppriklijst, maar die is niet volledig. Zo lopen mensen met overgewicht geen extra risico bij griep, maar wel bij corona. Huisart sen hebben de bevoegdheid om ge motiveerd van de lijst af te wijken.'' MADRID Spanje opent 7 juni de deuren voor alle bezoekers die zijn ingeënt tegen het co ronavirus. De Spaanse premier Pedro Sanchez zei dit op een toerismebeurs in Madrid. Brit ten mogen vanaf maandag al komen. Spanje heeft dringend behoefte aan inkomsten en ongeveer 12 procent van het bruto binnenlands product dankte het land tot de corona crisis aan de enorme toerisme sector. In 2019 bezochten meer dan 83,5 miljoen toeristen Spanje. Ruim een vijfde was in dat jaar Brits en 4,4 procent Nederlands. Zeker 2,5 miljoen mensen werkten toen in de Spaanse toerismesector. De werkloosheid is afgelopen jaar fors toegenomen en treft nu volgens officiële cijfers ruim 16 procent van de beroepsbevol king. Onder jongeren is dit percentage bijna 40 procent. Nu tot 40% korting* zaterdag 22 mei 2021 Mensen die hun eerste prik met het AstraZeneca-vaccin hebben gekregen, hoeven geen twaalf weken te wachten op de ver- volgprik. Huisartsen en GGD's krijgen extra voorraad van het vaccin zodat zij hun patiënten eerder kunnen oproepen voor de tweede vaccinatie. Hans van Soest Den Haag Eva Kili9-Parro de la Paz en haar zoon tje. Na lang wach ten heeft de astma patiënt eindelijk een prik gekregen. FOTO PIM RAS - Eva KilÏ9-Parro de la Paz, astmapatiënt Badderen in Benidorm is een stap dichterbij. FOTO AFP Artifbrt Minotti Molteni&C leolux Meer dan 250 showroommodellen scherp geprijsd Actie periode tot en met maandag 24 mei, zondag 23 mei gesloten. 2e Pinksterdag, 24 mei geopend van 12:00-18:00 Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen +31 (0)115-562010, pot.nl 15.000 m2 design topmerken Slapen, Koreman Home en Siematic keukenstudio op de 18 verdieping Berden interieur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5