5 Peter Schauwaert van Roem van Yerseke: ,,De men sen van kantoor werken soms een paar dagen thuis maar voor de tachtig procent die in de productie en op het water werkt, kan dat niet." maakt." Dat terwijl een griep even fataal kan aflopen ,,Elk jaar gaan er ook mensen dood aan griep. Of aan een longontsteking die er bo venop komt. Blijkbaar is de we ging nu anders." De Yersekse huisartsen schat ten in dat vijf a tien procent van hun patiënten het virus heeft ge had. Van Wijk: „Gezien de popu latie met relatief veel ouderen en het aantal besmettingen valt het aantal mensen dat aan corona is overleden mee. Een jaar terug zijn nog een of twee mensen overle den die verder echt gezond waren. Het eerste kwartaal van dit jaar zijn best wat mensen overleden aan corona, ook in zorgcentrum Moerzicht, maar was er in alle ge vallen sprake van onderliggend lijden." 190 telefoontjes De meest hectische periode in de praktijk lijkt achter de rug. ,,Al hebben mensen nog steeds veel vragen, over klachten of over vac cineren. Afgelopen maandag kre gen we 190 telefoontjes, dat zijn er normaal zo'n 130", zegt Van Wijk. Hij hoopt, wanneer het gros van de bevolking gevaccineerd is, weer meer tijd te hebben voor chronische patiënten, met suiker ziekte of hart- en vaataandoenin- gen. ,,Die bezoek je normaal gere geld om te kijken hoe het gaat, maar dat ligt al een jaar op z'n gat." smettingen. ,,Dat heeft niks te maken met op zondag wel of niet drie keer naar de kerk gaan." Wel ziet hij een relatie met familiebe zoek, bijvoorbeeld door de na menlijsten van positieve besmet tingen die de GGD doorgeeft. ,,Aan de ene kant zijn die sterke familiebanden heel positief. We zien dat als vader of moeder ziek is er altijd wel iemand is die voor hem of haar kan zorgen. De an dere kant is dat het in deze tijd dus ook nadelig kan uitpakken." Solidair zijn De kans om in een grote kerk be smet te raken is niet zo groot, be aamt dominee Willem van de mee te maken, brengt de situatie na verloop van tijd onverschillig heid met zich mee." Hij vindt dat het regelmatig aan saamhorigheid heeft ontbroken, terwijl dat wel nodig is. ,,Mensen denken: het zal allemaal wel. Je hoort en ziet dat ze soms veel meer dan twee bezoekers ontvan gen. Kinderen van positief geteste ouders die toch naar school gaan, zelfs met klachten." Huisarts Van Wijk hoort vergelijkbare verha len. ,,Ik kan ook een heleboel mensen noemen die positief ge test zijn, maar vervolgens wel boodschappen gingen doen of even naar de bakker gingen. Ik heb niet de illusie dat Yerseke zich Iedere medewerker van Roem van Yerseke moet aan het begin van de werkdag zijn of haar temperatuur laten checken. Griend. Desondanks vond de ker kenraad van de Hervormde Ge meente het niet verantwoord om tijdens de piekperiodes van de tweede en derde golf samen te ko men, vertelt hij. Zelfs niet met maximaal dertig mensen, het aan tal dat de 1100 leden tellende ge meente op advies van de PKN aanhield. ,,Het was jammer te ontdekken dat niet alle kerken in Yerseke één lijn trokken. Juist in deze tijd moet je solidair zijn en een signaal afgeven. Als het in de samenleving lastig is, moeten we als kerken laten zien dat we ook een stap zetten door alleen online diensten te houden." Mede gezien de lokale ontwik kelingen, preekt hij sinds Pasen voor een lege kerk. ,,In onze ge meente merken we vooral waar dering en begrip. Het liefste wat we doen is samenkomen, maar nu kan het gewoon even niet." Van de Griend ervaart het ontbreken van persoonlijke contacten als een groot gemis. Hij voert veel telefo nische gesprekken, maar dat is be helpen. ,,Het onder de mensen zijn is een van de dingen die mijn hart heeft. Juist in het pastoraat. Als mensen het moeilijk hebben wil je dichtbij ze zijn en zo iets voor ze betekenen. Dan is het een hard gelag als wordt geadviseerd om dat niet meer te doen." Van de Griend heeft de afgelo pen periode gemerkt welke ingrij pende gevolgen het coronavirus kan hebben. „Sommige mensen zijn er behoorlijk ziek van ge weest en zijn gelukkig hersteld. Andere mensen zijn, in combina tie met onderliggende klachten, eraan bezweken." Volgens hem lijkt het erop dat de hoge besmettingscijfers in combinatie met de verhalen over fatale gevolgen niet veel impact hadden op het dorp. ,,Misschien wel in de directe familiekring. Maar zo lang het jezelf niet over komt en je krijgt er direct niet strikt aan de regels heeft gehou den. Het is een heerlijk dorp. Ik vind de mensen allemaal leuk, maar het is wel een eigengereid volkje. Nederlanders laten zich niet zo snel de les lezen, dat is in Zeeland en in Yerseke zeker niet anders." Van Wijk is wel positief verrast door de vaccinatiebereidheid. Hij verwachtte dat de groep mensen die zich niet wil laten inenten even groot zou zijn als de groep die standaard uit principiële over tuiging de griepprik weigert. ,,Toch hebben zich meer mensen tegen corona laten vaccineren. Het zijn vaak de mensen die di rect of via-via de impact van het coronavirus hebben meege- Ook bij Roem van Yerseke kij ken ze uit naar het moment dat ze de teugels kunnen laten vieren, weet Peter Schauwaert. „Mensen snappen de noodzaak, maar be ginnen het wel beu te raken. Ik hoop dat rond de zomerperiode de verplichte mondkapjes eraf kunnen." Dominee Van de Griend hoopt deze pinksterzon dag voor het eerst sinds Pasen weer voor dertig mensen te kun nen preken. ,,Dat zullen vooral ge vaccineerde ouderen zijn." Hij kijkt ernaar uit om ooit weer voor een volle kerk te staan. ,,We heb ben iets om naartoe te leven. Dat is houvast in ons christelijk ge loof. We zijn pelgrims, onderweg naar iets moois." GO ZATERDAG 22 MEI 2021 UttzonderlijkveeL coronabesmettingen in Reimerswaal Bron: bddataplan.nl/corona Weekgemid delden van het aantal corona besmettingen, omgerekend naar 100.000 inwoners

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57