4 'Het was jammer te ontdekken dat niet alle kerken in Yerseke één lijn trokken' en zonder stress het eraan toegaat. Zo'n groep draait eigenlijk net zo als voor corona." Natuurlijk, als een kind of juf besmet is, moet ie dereen in quarantaine. ,,Maar het aantal keren dat een groep naar huis gemoeten is, valt mij mee. Er zijn genoeg klassen die dit jaar nog geen moment thuis hebben geze ten." Volgens de directeur hoeven kinderen minder vaak hun mees ter of juf wegens ziekte te missen dan vorig jaar. ,,Het verzuimper centage van het personeel ligt veel lager dan andere jaren. Verkoud heid of buikgriep? Het komt niet meer voor. Tijdens de griepgolf van drie jaar geleden zaten leraren veel vaker en ook veel langer thuis." En hét voordeel van thuis- onderwijs: leerkrachten die slechts milde klachten hebben, kunnen desnoods gewoon een paar dagen vanuit huis lesgeven. De Korte is dankbaar dat corona niet voor ernstige problemen heeft gezorgd op de school. Hij be nadrukt: ,,We weten dat de Heere regeert. Hij heeft alles in zijn hand. Het is ons voortdurend gebed of Hij zijn bewaring over de school wil uitstrekken." Maximale maatregelen Bij Roem van Yerseke, een van de grootste werkgevers in het dorp, is het bijna business as usual. ,,Thuis- werken kan bij ons niet. Dan gaat het licht uit. Sinds de corona-uit braak hebben we nog geen dag stilgestaan", zegt HR-manager Pe ter Schauwaert. ,,De mensen van kantoor werken soms een paar da gen thuis, maar voor de tachtig procent die in de productie en op het water werkt, kan dat niet." Het bedrijf heeft 'maximale maatrege len' genomen om het virus buiten de deur te houden. ,,We zitten er heel kort op. Mensen moeten be seffen dat zolang nog niet heel Ne derland is ingeënt, we nog steeds risico lopen." In de praktijk betekent het dat iedereen in de fabriek een mond kapje draagt. Al is dat volgens de arbeidsinspectie niet verplicht als je op een vaste plaats werkt. ,,En bij binnenkomst wordt iedereen getemperatuurd. Als het te hoog is, gaat de sirene en weet je dat je er meteen van tussen moet: linea recta naar de snelteststraat in We- meldinge. Daar sturen we haast te pas en te onpas mensen naartoe." Nieuwe werknemers, zelfs al is het voor twee weken vakantiewerk of een stage, krijgen ook een stokje in hun neus. ,,We testen liever te veel dan te weinig." Sociale contacten Naast 150 man vast personeel, maakt Roem van Yerseke op piek momenten gebruik van zo'n vijf tig uitzendkrachten. Voornamelijk Polen en Portugezen. Schauwaert: ,,We waren best een beetje bang dat die doelgroep het virus mee zou brengen. Maar onder deze mensen hebben we nog niet één besmetting gehad. Wellicht omdat ze minder sociale contacten heb ben of na werktijd in dezelfde bubbel blijven." Binnen het be drijf wordt ook in strikte bubbels gewerkt die nooit tegelijk pauze hebben. ,,Tijdens het mosselsei zoen liepen hier drie dames rond om de kantines en trapleuningen in de tussentijd schoon te maken." Alle maatregelen hebben ertoe geleid dat - op een beperkte uit braak in december na - er geen be- smettingen hebben plaatsgevon den op het bedrijf. ,,Dat was mid den in het oesterseizoen. De pro ductie lag een halve dag stil, maar daar is het bij gebleven. Iedereen is toen meteen op het bedrijf getest en vijf dagen later weer een keer", blikt Schauwaert terug op het voorval tijdens de tweede golf. Hij merkt dat het besmettingscijfer in Reimerswaal tijdens deze derde golf al weken hoog is. ,,De meeste werknemers wonen hier in de buurt. Ze lopen het op buiten het bedrijf, meestal door de kinderen." Dat beeld heeft ook huisarts Bart van Wijk. ,,Nu een groot deel van de ouderen is gevaccineerd, zien we dat er een schifting gaande is naar de jongere popula tie." Volgens hem hebben be smette kinderen nauwelijks klach ten, maar brengen ze het virus wel over op ouders, ooms en tantes die nog niet gevaccineerd zijn. ,,On- danks dat het aantal besmettingen in Reimerswaal heel hoog is, zien we nu minder patiënten. Maar de genen d^e we zien, zijn wel veel zieker van het virus. Mensen van begin 40 die niet kunnen functio neren omdat ze met restklachten kampen. Daar kunnen we eigen lijk niks voor doen, het enige dat helpt is revalidatie bij de fysiothe rapeut." Broertjes en zusjes Schooldirecteur De Korte consta teert dat tijdens de derde golf meer kinderen corona kregen dan tijdens de eerdere pieken. ,,Ik wijt het aan de huidige variant, die be smettelijker is." Volgens hem zijn de besmettingen niet te herleiden tot het schoolleven. Als één leer ling besmet raakt en de hele klas moet zich laten testen, blijkt maar zelden dat klasgenootjes elkaar hebben aangestoken. ,,Wel zien we dat broertjes en zusjes het aan elkaar doorgeven. Of vriendjes, wanneer ze thuis met elkaar spe len." In lijn met bevindingen van het bron- en contactonderzoek van de GGD ziet De Korte even min een relatie met kerkbezoek. ,,Wij hebben leerlingen uit ver schillende kerken, maar daar zijn ook geen besmettingen naar te herleiden." Dokter Van Wijk vindt het ook niet terecht om met een beschul digende vinger naar de kerken te wijzen. Iets wat volgens hem wel gebeurde. Bijvoorbeeld onder een bericht dat hij half januari namens de huisartsen op Facebook plaatste naar aanleiding van de vele be- ZATERDAG 22 MEI 2021 GO Directeur Lies de Korte zet de pylonen neer voor de breng- en af- haalplaats van de kleuters. In overleg met de gemeente Reimers- waal mag de school de parkeerstrook afzetten om de kinderen zo veilig mogelijk naar de Ds. G.H. Kerstenschool te brengen. VERVOLG VAN PAGINA 3 In de fabriek van Roem van Yerseke moeten werknemers verplicht een gezichtsscherm of mondmasker dragen. Het bedrijf hoopt dat de maatregel deze zomer kan worden afgeschaft. fotos johan van der heijden In de Hervormde kerk van Yerseke kunnen de banken om en om worden gebruikt. Morgen preekt dominee Willem van de Griend voor het eerst sinds zes weken weer voor maximaal dertig mensen. Willem van de Griend, dominee Hervormde Gemeente

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56