Jan Vantoortelboom Hij wordt 18, mijn zoon, hij gaat mooie herinneringen maken In het nieuws Uit het nieuws Ben je gróos op Zeeland? Laat het zien! 'Warme woorden, nu nog een bijdrage' DEZE WEEK IN Z. 'Laat zien datje je verbonden voelt met Zeeland' 'Oma belde als eerste: 'Je staat in de krant!' u TA 2 6 JOYCE ZEGTHAAR PAARDOES VAARWEL 8 IS DEZE JENGATOREN HET MOOISTE GEBOUW? 11 TROTSE VOLKEN EN HONDERD JAAR STRIJD Ik was altijd jarig in de grote vakantie, dus feestjes waren er nooit Zet je Zeeuwse pet of lagette op en trek een boezeroen of schort aan. Hul jezelf aanstaande maandag in Zeeuwse klederdracht en deel een foto via social media met #groos- opzeeland. Dat is de oproep van Ivo van Beekhuizen (foto), bedrijfsleider van Het Polderhuis in Westka- pelle. Hij ziet het helemaal voor zich, Westkapelle vol mensen die een dag niet 'op z'n burgers' rond lopen, maar in dracht. Vorig jaar deden tientallen mensen in heel Zeeland mee, na zijn oproep. ,,We willen er een nieuwe traditie van maken", zegt hij. Ivo vindt het jammer steeds minder mensen in klederdracht te zien. Zelf doet hij op tweede pink sterdag een dijkwerkersoutfit aan, een zwart mannenpak dat nog van zijn vader was. ,,Ik draag een boe zeroen, een pillowbroek en een pet. Het is kleding zonder opsmuk, helaas was er geen geld voor de gouden keelknopen." Ivo is trots dat zijn vader deel uitmaakte van de Wasschappelse Heiploeg die nog met de hand palen heide. ,,Zulke kleding laat zien dat je ver bonden bent met Zeeland." Kunnen import-Zeeuwen die geen traditionele kleding hebben tweede pinksterdag meedoen? „Natuurlijk, als je je hier thuis voelt en trots op Zeeland bent. Draag een kledingstuk met de Zeeuwse vlag erop, of iets met Zeeuwse knopen, dat is ook prima. Voor mijn part maak je een T-shirt met 'Import Zeeuw' erop." Die vriend die mee was, die kon winden laten waar je een zeilrace mee won, dat kwam er ook nog eens bij. Voor de grap zei ie almaar dat we beter geen briquet konden aanste ken in de tent, want dat anders de boel in de lucht zou vlie gen. Wat ik me ook nog herinner van die nacht is dat ik opeens wakker werd en mijn hoofd op en neer ging. Ik lag op de in- en uitgang van een muizenhol en die beesten kro pen onder het tentzeil door naar binnen en buiten en tilden zo mijn hoofd af en toe op. want als alles goed gaat heeft hij tegen die tijd zijn rijbewijs. Een eerste verre reis naar het zuiden met vier vrienden. Dat ze maar plezier maken en lachen en een biertje drinken en nog veel meer doen om mooie herinneringen te maken. Want voor hij het weet roept hij tot vervelens toe tegen een toekomstige mens: 'god, je wordt straks al 18!' Rianne Meersschaert (35) kreeg de eerste MS-klachten dit weekeinde zeven jaar geleden. Haar verhaal in de PZC deze week, maakte veel los. ,,Mijn oma belde als eerste om te zeggen: 'Je staat in de krant!' Ze zou de krant bewaren, heel lief." Ook veel vrienden en oud-col lega's reageerden. Door de ziekte is online marke teer Rianne door het UWV 100 procent afgekeurd. Haar expertise zet ze nu als vrijwilliger in voor MS Research Stichting en de Na tionale MS Vereniging. Rianne sport deze maand met haar team The Crazy Ones om sponsorgeld op te halen voor onderzoek naar MS. Zelf wil ze 150 kilometer wiel- rennen. „Fietsen gaat me beter af dan lopen." Ze plaatste het artikel over de sponsoractie op Facebook en op de zakelijke netwerksite Linkedin. Heel veel oud-collega's van Rianne reageerden. Eén ding verraste haar wel. ,,Ik kreeg veel steunbetuigin gen en warme woorden. Maar ik had ook verwacht of gehoopt dat we meer donaties zouden krijgen." De teller van haar team bij de sponsoractie hapert wat. ,,We blij ven een beetje hangen rond de 22.000 euro." Ze vindt het een mooi bedrag, maar onderzoek is hard nodig. ,,De inzamelingsactie, 'The May 50k' loopt nog even, een bijdrage zou tof zijn." t§L, I Vijn oudste zoon is onlangs 18 geworden. In mijn mijmeringen schijn ik in de weken voor zijn verjaardag meer dan een paar keer te heb ben uitgeroepen: 'god, je wordt straks al 18!' Alsof ik mezelf moest overtuigen, het zelf on der ogen moest zien dat ie binnen een paar jaar misschien uitvliegt. Want ja, ik zie hem natuurlijk nog liggen in zijn bedje in een oranje kamer in een huisje in Gentbrugge. En ik die me een bult schrok toen ik op een ochtend de poes op zijn hoofd zag liggen, instinctief het beest aan zijn staart door het raam slingerde, één hoog, de straat op (voor de die renliefhebbers die nu steigeren en me doodsbedreigingen willen sturen: het beestje is 17 jaar geworden en meegeko men naar Zeeuws-Vlaanderen, alwaar het een vruchtbare tijd heeft gehad.) Of toen hij met een buil zo groot als een biljartbal uit de klas tevoorschijn kwam en ik me weer een bult schrok. Of die keer dat hij met volle kracht een stuk hout wegslingerde en niet «had gezien dat er een grote spijker aan zat. Een panieke rig telefoontje. En ik die daar snel aan kwam met een pak pleistertjes, terwijl er een jaap te zien was waar ik zelf misselijk van werd: op naar het ziekenhuis in Goes waar alles weer werd dichtge naaid. Weer een bult erbij geschrokken. Het is een wonder dat ik niet gebocheld ben, zoals mijn grootmoe dertje vroeger. 18. Wat deed ik toen eigen lijk? Ik was altijd jarig in de grote vakantie, dus feestjes waren er nooit. Iedereen was op reis. Wat ik wel nog weet is dat ik, voordat ik naar Gent zou gaan om te stude ren, met mijn broer en een vriend naar Praag ben ge trokken. Met z'n drieën in JÈL, zo'n klein iglotentje dat we opsloegen waar we ook maar aankwamen. Die keer dat we ergens in een veld nabij bos jes een kampvuurtje hadden gemaakt en we gezellig wat bier dronken en kletsten en geen van drieën hadden op gemerkt dat er opeens een dubbelloops jachtgeweer op ons gericht was. De boer van het land waarop we het iglootje hadden opgeslagen. Na veel vijven en zessen en ver kracht Duits mochten we blijven slapen, maar het vuur moest uit. ZATERDAG 22 MEI 2021 GO Mijn zoon gaat tijdens de grote vakantie ook op reis, 10 Saskia Noort Songfestival, heerlijke viering van diversiteit 15 Onder politici Rechts is te verdeeld om samen te werken 16 Illegale prostitutie Daders en slachtoffers steeds jonger 18 Wetenschap Ook zonder de mens is de aarde een muzikale planeet 19 Wat zegt de wetenschap? Stress door gezoem van airco

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54