i «njoyhotels.nl T Lekker alles-inclusief op vakantie! www.epjoyhotels.nl of bel 020-225 48 81 4 VACCINATIES WARBOEL Mensen met een kwetsbare gezondheid zouden als een van de eersten worden ingeënt. Maar deze week werd duidelijk dat tienduizenden mensen met astma, diabetes of bijvoorbeeld een spierziekte pas in de loop van juni hun eerste prik krijgen. Waar ging het mis? Kwetsbare mensen zouden toch als eerste worden beschermd, er is niets geregeld zaterdag 22 mei 2021 Annemieke van Dongen Den Haag februari. Astmapa- tiënte Eva Kili^-Parro de la Paz (49) haalt opgelucht adem, voor zover dat gaat. Half fe bruari wordt gestart met het inenten van mensen tussen de 18 en 60 jaar met een medische in dicatie, meldt minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) aan de Tweede Kamer. De astmapatiënt maakt zich veel zorgen over corona. Ze belandde onlangs nog in het zie kenhuis vanwege haar longproble men, kreeg een prednisonkuur. Ze heeft niet de illusie dat corona als een griepje aan haar voorbij zou gaan. Ex tra risicofactoren zijn haar 8-jarige zoontje en man met contactberoep. Gelukkig is het vaccin in zicht. 5 mei. Drie maanden zijn verstre ken, maar Kili^-Parro de la Paz is nog steeds niet gevaccineerd. Uit angst voor besmetting houdt ze haar zoon tje thuis van school. Zij en haar man hebben een klein fortuin uitgegeven aan persoonlijke beschermingsmid delen. „Medische FFP2-mondkapjes, zelftesten, desinfecterende handgel zo'n 300 euro per maand'', schat ze. ,,Mijn man zit als rij-instructeur tien uur per dag naast superspreaders in de auto, we moeten wat.'' Zorgmanagers, ambassadepersoneel, olympische sporters: het lijkt of ie dereen met voorrang is ingeënt, be halve de groep die vanwege een chro nische ziekte of aandoening een gro ter risico loopt om bij corona in het ziekenhuis te belanden of te overlij den. Pas op 6 mei valt bij de eerste patiënten uit deze groep een vaccina tie-uitnodiging in de bus. Maar zelfs het uitnodigingsproces loopt dan niet soepel. Afgelopen week bleek dat veel mensen zijn uitgenodigd die niet of amper iets mankeren, terwijl tienduizenden kwetsbaren nog altijd geen brief hadden ontvangen. Hoe is dat te verklaren? Zorglobby Om te beginnen: door het Neder landse gepolder. Met zijn strategie om ouderen en kwetsbaren eerst in te enten, volgde minister De Jonge het advies van de Gezondheidsraad. Maar dat was buiten de lobby van de zorgsector gerekend, met glansrijke hoofdrollen voor Diederik Gommers en Ernst Kuipers aan de talkshowta fels. Ic-medewerkers, verpleeghuis- personeel, huisartsen, pgb-hulpver- leners: enkele honderdduizenden zorgmedewerkers kregen voorrang. Een kleine groep 'hoog risicopatiën ten' met bijvoorbeeld bloedkanker, het syndroom van Down en morbide obesitas had inmiddels prioriteit - belangenvereniging van kankerpatiënten NFK gekregen. Ondertussen schoven de kwetsbaren 60-minners in de wacht- rij steeds wat verder naar achter. Toen was daar de pech met Astra- Zeneca, het vaccin dat deze groep was toebedeeld. Na enkele meldin gen van een tromboseachtige bijwer king en een tijdelijke prikstop, be sloot minister De Jonge begin april om dat vaccin alleen nog aan 60- plussers te geven. De prikstop en de onrust over de bijwerkingen hadden de huisartsen, die zijn belast met de AstraZeneca-inentingen, handenvol extra werk bezorgd. Het vaccineren van minstens een miljoen kwetsbare 60-minners met een ander vaccin konden zij er niet meer bij hebben. Kili^-Parro de la Paz en andere pa tiënten waren de wanhoop inmid dels nabij. Sommigen smeekten hun huisarts om een overgebleven Astra- Zeneca-prik, anderen probeerden in een GGD-prikstaat een 'spillagevac- cin' te bemachtigen. ,,Mede doordat wij ons zo strikt aan de regels hou den, zijn wij onzichtbaar. Op advies van het RIVM en onze artsen hebben wij ons vanaf het begin van de pan- demie afgezonderd, vaak met hele gezinnen. Daarom zijn we onderver tegenwoordigd in de ziekenhuiscij- fers'', zegt Kili^-Parro de la Paz, die met medepatiënten via de actiegroep #VergeetOnsNietHugo op Twitter aandacht vestigde op hun situatie. Ook patiëntenorganisaties zijn hun geduld dan al verloren. ,,Kwetsbare mensen zouden toch als eerste wor den beschermd?'' vroeg de belangen vereniging van kankerpatiënten (NFK) vertwijfeld. ,,Er is niets gere geld! Wij krijgen signalen van kan kerpatiënten die niet met chemo- of immuuntherapie mogen beginnen tot ze gevaccineerd zijn. Maar hun oproep komt maar niet.'' Op 20 april leek de verlossing nabij. Minister De Jonge kondigde aan dat alle kwetsbare 60-minners gevacci neerd gaan worden door de GGD, nog vóór de gezonde vijftigers. Om dat de overheid niet weet welke bur gers een medische indicatie hebben, moesten huisartsen wel de selectie maken. Het ministerie ging toen nog uit van een miljoen mensen die elk jaar de griepprik krijgen. 'In de loop van de eerste week van mei' kunnen ze hun uitnodiging verwachten, stelde het ministerie. Het liep anders. Vanuit hun com putersysteem kunnen huisartsen praktijken eenvoudig een selectie uitdraaien van hun griepprikpatiën ten. Maar niet alle huisartsen hebben hun administratie up-to-date. Zo be- alles inclusief vakanties Enjoy garantie: Bij de prijs inbegrepen: V4x overnachting V4x ontbijt V4x lunch V4x diner Elke avond drankjes inclusief v Elke dag entertainment Enjoyhotel Marleen Enjoyhotel Lanaken Enjoyhotel Bottler Enjoy Berghotel Vue Enjoyhotel Spoorzicht SPA GO Astmapatiënt, maar nu pas een prik kosteloos omboeten bij negatief corona reisadvies. Sauerland - Siedlinghausen - Winterberg Lanaken - Maastricht - Belgisch Limburg Moezelstreek - Veldenz - Moezel Valkenburg - Limburg Loppersum - Groningen Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! VOOR SLECHTS VOOR SLECHTS VOOR SLECHTS VOOR SLECHTS VOOR SLECHTS m Geen boekingskosten ■6 Geen toeslag 1-persoonskamer Alle fouten voorbehouden en exclusief eventuele toeristenbijdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4