het wielerpeloton BARRY VAN DER HOOFT ZEELAND 15 kans ook is, kan het zijn dat je in moet vallen. Dan moet je fit en klaar zijn.'' Samen met oud-scheidsrechter Rien van Haaften stelde hij aan het begin van het voetbalseizoen de nodige ontwikkelingspunten op. Vanzelfsprekend kon hij die niet al lemaal afvinken. ,,De rapportages waren goed, daarom mag ik ook door.'' Boel vervolgt. ,,Ik word vaak gezien als de lieve jongen, af en toe moet ik wat harder durven zijn. Dat moet misschien een beetje in je zit ten, maar ik denk dat het kan groeien. Dat heeft ook met ervaring en leeftijd te maken.'' Extra boost Die deed hij dit jaar dus op in het profvoetbal, maar dat was met lege stadions anders dan normaal. ,,Dat is echt heel gek, je hoort alles. De laatste keer, toen ik bij Roda JC was, mocht er weer wat publiek bij. Ik kreeg kippenvel, dan merk j e wat j e mist.'' Ook bij de spelers merkte hij een verschil. ,,Die krijgen ook een extra boost, je krijgt meer vuur in zo'n wedstrijd.'' Een collega- scheidsrechter verwoordde het misschien wel het mooist, vertelt hij. ,,Die zei: Ik heb bijna gemist dat ik word uitgefloten. Het hoort er ook gewoon bij. Het is heel gaaf om die verantwoordelijkheid van een wedstrijd te voelen, maar dan moet er ook wel iemand zitten die daar wat van vindt.'' De momenten in de stadions zal hij niet snel vergeten, toch ligt zijn hoogtepunt dichterbij huis. ,,De be kerwedstrijd bij Goes, met al die penalty's. Ook als scheidsrechter voel je die spanning, helemaal als je er dan eentje over moet laten ne men.'' Een impopulaire beslissing, weet hij. ,,Je hoopt eigenlijk heel de tijd dat je niet dat piepje van de grensrechter hoort.'' De afgelaste jeugdinterland tussen Nederland O18 en Frankrijk O18 was ook een teleurstelling, maar de knop is in middels om. ,,Die kansen komen wel weer, als ik gewoon mijn oude niveau haal. Dan hoop ik ook zo snel mogelijk derde divisie te flui ten.'' Ook voor Boel breekt nu de zo merstop aan en dat komt best goed uit. ,,Ik ben druk bezig met afstude ren van mijn opleiding 'Sportmar keting' aan de Hogeschool Rotter dam. Begin juni gaan we weer op bouwen. Op 7 juli begint het weer in Zeist, met de medische keuring.'' kend. Ik doe niets liever dan fietsen, dus trainen is voor mij geen straf." De focus ging al snel naar het sei zoen 2021. ,,Ik mocht blijven en heb de wintervoorbereiding hetzelfde als anders aangepakt, in de veron derstelling dat het seizoen in rela tief normale omstandigheden zou plaatsvinden. Niets bleek minder waar, maar ik heb nu een eerste koers achter de rug. Daar zullen veel renners jaloers op zijn." Raas reisde in april af naar Servië voor de Belgrade Banjaluka en kwam in een totaal andere wereld terecht. ,,Het leek alsof Covid ver dwenen was. Natuurlijk mag je niet vergeten dat daar de helft van de be volking al gevaccineerd is. Het zorgde voor paradoxale taferelen. Zo stonden we als ploeg op het po dium van de ploegenvoorstelling met mondkapjes, terwijl de missen, ministers en comitéleden zonder bescherming naast ons stonden. Dat voelde wat ongemakkelijk." Raas probeerde zich echter op de koers te focussen, al liep die allesbe halve vlekkeloos. ,,Als ploeg hebben we goed gereden, maar zelf ben ik zowat elke dag gevallen. Het mag een wonder heten dat ik de etappe koers tot een goed einde heb weten te brengen, want na de wedstrijd bleek ik flink gehavend te zijn door dat mijn immuunsysteem zo heftig reageerde op alle verwondingen. Het is nog steeds een kwestie van wonden likken." Sterker nog, na verder onderzoek bleek hij een frac tuur aan het heiligbeen opgelopen te hebben. Voorlopig zit hij nog een tijd langs de kant. Ondanks alles smaakt het naar meer voor Raas ,,Het was enorm fijn om weer te kunnen koersen. Ik zal minimaal tot begin augustus moeten toekijken, maar ik hoop daarna nog een etappekoers in de bergen te rijden. Op lange termijn zou het top zijn als ik eens kan deel nemen aan een thuiskoers als de ZLM Tour. Die wedstrijd is veel te vlak voor mij, maar de aankomst ligt 300 meter van de woning van mijn ouders en ik heb als klein jon getje Fabian Cancellara zien win nen op de Westhavendijk. Om daar vele jaren later zelf tussen de profs te fietsen, zou de cirkel rond ma ken." Of we Raas zelf ooit op het hoogste niveau zien schitteren laat hij in het midden. ,,Ik vind het al mooi dat ik dit kan meemaken. Ik moet realistisch zijn. Ik heb nog nooit wat gewonnen buiten de Zeeuwse ATB Cup in Wemeldinge. Daar zou ik graag verandering in brengen. Ik weet nog niet goed wat ik kan en waar mijn potentieel ligt. Ik merk wel dat ik de voorbije jaren stelsel matig mentaal en fysiek sterker ben geworden. Ik ben benieuwd waar het schip strandt", besluit Raas. Column @Barryvdh9 MIk had het voor geen goud willen missen Het leek mijn vader wel een ge schikt moment om me eens voor de allereerste keer mee te laten trainen met een voetbalteam. Niet in Terneuzen, waar we woonden, maar in Sluiskil, bij de club waar hij trainer was van het eerste elftal. Kort samengevat: ik vond het he-le-maal niks. Op de terugweg zat ik hui lend achter de stoel van mijn toch wel teleurgestelde vader. Zouden ze mij na de bevalling verwisseld hebben met zijn echte zoon? Zoiets heeft hij mis schien heel even gedacht. Een klein jaar later vroeg ik zelf of ik op voetbal mocht. Bij VV Ter- neuzen, want dat deden een paar vriendjes van school ook. Prima, ga je gang, leef je uit; dat gevoel heb ik eraan overgehouden. en dat vond ik altijd wel fijn. Vol gens mij vindt ieder kind dat leuk. Het was in die tijd ook niet meer dan normaal; als je kind een wedstrijd speelde en je was in de gelegenheid om te komen kijken, dan stond je langs de lijn. Voor een bepaalde groep ou ders is dat nu wel anders. Al thans, dat gevoel heb ik. Ik ben al jaren jeugdtrainer en heb - vóór corona om de hoek kwam - ge merkt dat een kleine groep ou ders, verdeeld over meerdere leeftijdscategorieën, soms nau welijks kwam kijken. Terwijl tij dens een training of in een wed strijd de ware aard van kinderen vaak naar boven komt. Plus: die jongens zijn niet gek hè. Ze gaan de deur uit, spelen mooi weer en veranderen eenmaal op een veld in andere gasten. Als hun ouders langs de lijn staan is het geregeld anders. Dan gedragen ze zich vaak wél zoals het hoort, uitzon deringen daargelaten. Ik hoop eigenlijk dat de coro naperiode iets los heeft ge maakt bij bepaalde ouders. Dat ze hebben nagedacht en tot de conclusie zijn gekomen dat ook zij het favoriete spelletje van hun zoon of dochter hebben gemist. Dat ze straks, zodra het weer mag, langs de lijn staan bij een training en eens rustig observe ren. En dat ze ook bij wedstrijden van de partij zijn en hun kinde ren op een positieve manier aan moedigen. Dat ze zien hoe het gedrag binnen de lijnen is, dat ze na de wedstrijd een compli mentje of een tip geven en sa men wat drinken in de kantine. Geloof me, dat is echt leuk. Niet alleen voor het kind, maar ook voor de trainer of voor de vrijwilligers die er voor zorgen dat de vereniging blijft draaien. Bij die eerste training bijna veer tig jaar geleden in Sluiskil kon ik het me niet voorstellen, maar ik had al die uren op het voetbal veld - eerst als voetballer en later als ouder - voor geen goud wil len missen. zaterdag 22 mei 2021 M Jesse Raas is door een valpartij in een Servische koers de ko mende weken uit de roulatie. EIGEN DOTO Ouders Het was een warme zo merdag, niet ver van mijn vijfde verjaardag. Mijn vader en moeder ston den wanneer het kon te kijken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 47