r Jesse Raas bewandelt zijn eigen weg in 14 ZEELAND VOETBAL SCHEIDSRECHTER Scheidsrechter Niels Boel uit Vlissingen heeft stiekem best nog wat wedstrijden gehad, maar het was allemaal anders dan anders. Volgend seizoen mag hij op herhaling, want hij blijft in het talententraject van het profvoetbal. Debuut als vierde official in de Keuken Kampioen Divisie, scheidsrechter bij wedstrijden van Goes en Hoek in de KNVB-beker en een wedstrijd in de derde divisie die er uiteindelijk nooit kwam. Voor Niels Boel was het een seizoen van uitersten. Zijn evaluatiegesprek met de KNVB heeft hij net achter de rug en ook volgend seizoen maakt hij deel uit van het talententraject betaald voetbal. Toch zal dit jaar er geen worden voor in de geschiedenis boeken, ook niet voor de 23-jarige Boel. „Eigenlijk was het voor mij hetzelfde als voor iedere voetballer: heel weinig wedstrijden. Gelukkig heb ik er nog een aantal mogen doen als vierde man, dan blijf je toch betrokken.'' En dat terwijl het seizoen nog zo mooi begon voor de Vlissingse ar biter. Wedstrijden van de twee hoogst spelende ploegen van Zee land en via duels in de hoofdklasse, leek hij op weg naar zijn debuut in de derde divisie. ,,Dat was op 17 ok tober, FC Lisse tegen DVS'33. Die werd afgelast, daarna hebben we nooit meer gevoetbald." Hij spreekt van een teleurstellend seizoen. ,,Dat was echt balen, vooral omdat ik graag dit jaar die stap wilde maken. Het enige 'voordeel' is: iedereen heeft stilgestaan.'' He lemaal een verloren jaar was het ook weer niet voor de ambitieuze Boel. Want juist buiten de lijnen maakte hij de grootste ontwikke ling door. ,,Als vierde official in de 'KKD', dat was een mooie ervaring. Je leert echt veel van dat soort scheidsrechters.'' Hij geeft een voorbeeld. ,,Hoe ze Een collega zei: Ik heb bijna gemist dat ik word uitgefloten de spelers vermanen, dat kan ik ook wel eens doen." Zijn rol als vierde official had hij een beetje onderschat. „Het is meer dan het bord voor de wissels omhoog doen en trainers rustig houden. Dat denken mensen vaak. Er komt veel meer verant- J woordelijk heid bij kij ken. Je volgt de duels in de rug van de scheidsrechter en bent via het oortje echt be trokken." Zijn doel van dit jaar was duidelijk. „Ik begon in de hoofdklasse, met de ambitie om in de derde divisie te gaan fluiten. Dat stond ook op de rol, nu schuift het al lemaal een jaartje op." Zijn laatste wedstrijd bij de amateurs, weet Boel nog goed. „Goes- Odin'59. Divisie. FOTO PATRICK goosen/orange pictures Die hebben we lekker ge rekt", doelt hij op de 34 strafschoppen die nodig waren om tot een beslis- sing te komen. Vervolgens floot hij nog drie wedstrijden in de eredi visie voor vrouwen. Zijn laatste wedstrijd als scheids dateert van 9 mei. Hij merkt dat het allemaal iets minder vanzelf gaat. „Je fluit weinig en er zit veel tijd tussen. Daar door kom je eigenlijk niet echt in het ritme. Bepaalde dingen gaan niet op de au- tomatische piloot. Je moet meer na denken, waardoor je soms wat ver warrend overkomt. Over looplijnen denk je ineens bewust na.'' Vierde man Minder gefloten, maar dat betekent zeker niet dat hij uit kon rusten. ,,We moeten al onze trainingen verantwoorden naar de KNVB. Vaak was ik drie keer per week be zig, voor mezelf op het veld of thuis met gewichten. Gelukkig zijn de sportscholen weer open.'' Ieder moment kan hij namelijk opgeroe pen worden. ,,Je weet nooit wan neer je weer een wedstrijd krijgt. Ook als vierde man, hoe klein de Wie op zoek gaat naar de uitslagen van Jesse Raas zal niet direct een waslijst aan ereplaatsen en over winningen treffen. Sterker nog, winnen op de weg heeft hij voor alsnog nooit gedaan. Toch leek een carrière als wielrenner voor hem voorbestemd te zijn. ,,Met Jan Raas als broer van mijn opa kom ik uit een echte wielerfamilie", verklaart Jesse Raas. ,,Mijn vader heeft ook al tijd gefietst en de verhalen over vroeger hebben mij natuurlijk geïnspireerd." Hij startte als mountainbiker bij X-treme in Goes. ,,Ik had al snel de befaamde wielermicrobe te pak- Ik doe niets liever dan fietsen, dus trainen is voor mij geen straf ken, maar om eerlijk te zijn, lagen die korte afstanden mij niet zo goed. Ik ben toen overgestapt op de racefiets en ben bij de nieuwelin gen ingestroomd bij ZRTC Theo Middelkamp." Onder de vleugels van Marcel Gunst leerde hij de kneepjes van het vak. ,,Helaas bleven de uit slagen uit. Ik kampte als junior met de ziekte van Pfeiffer. Bo vendien ben ik eens hard op mijn hoofd gevallen. Dat helpt allemaal niet mee. Vervolgens ben ik ge zondheids- wetenschap pen gaan stude ren aan de univer siteit van Maastricht. Daardoor heb je plots klaps toch een stuk minder tijd voor de koers." De liefde voor de fiets is hij nooit verloren. ,,Ik ben altijd blijven fiet- sen en heb me in Maastricht aange sloten bij de club TWC Maaslands ter. De combinatie met studie is pittig, maar mijn vrien din Sophie (von Bers- wordt-Wallrabe) doet exact het zelfde en daar door stimu leer je elkaar. Op die ma nier ben ik als coureur gegroeid." Hij combi neerde studie al met werk in het Shimano Ex perience Center in Valkenburg, toen hij in 2019 het aanbod kreeg om een stapje hogerop te doen. ,,Ik werkte bij Shimano samen met de Brit Joshua Teashdale. Hij had zich al aan de ploeg verbonden en vroeg of dat ook iets voor mij zou zijn. Ik heb niet lang geaarzeld." Reizen Zo maakte Raas plotsklaps de sprong naar het continentale cir cuit, het derde hoogste niveau in de wielersport. ,,Ik zag het als een unieke kans en ik keek er echt naar uit. Naar verschillende landen rei zen om te koersen, het concept is prachtig. Ik wilde het een jaartje aanzien, maar die vlieger ging niet op. Door corona heb ik vorig jaar maar twee koersen gereden." Raas liet zich niet uit het veld slaan. ,,Ik ben blijven werken en aan de parttime master Health Educa tion Promotion begonnen. Ik had dus genoeg te doen, maar ik had ge hoopt om meer aan koersen toe te komen. Wat dat betreft was het een surrealistische periode. Lange tijd trainen zonder enig doel. Toch heb ik nooit motivatieproblemen ge- zaterdag 22 mei 2021 PM Boel schuift zijn ambities een jaar door Daniel Wissel Vlissingen - Niels Boel Niels Boel geeft een wissel aan tijdens de wedstrijd Jong FC Utrecht-De Graafschao in de Keuken Kampioen Als de broer van je opa Jan Raas is, dan lijk je haast voorbestemd om wielrenner te worden. Zo ge schiedde bij Jesse Raas. Na een atypische route rijdt de 26-jarige coureur uit Goes sinds vorig jaar op het derde hoogste niveau voor de Canadese continentale ploeg XSpeed United Continental. ,,Ik zie wel waar het schip strandt", antwoordt hij zoals het een nuch tere Zeeuw betaamt. Job de Feijter Maastricht -Jesse Raas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46