Radiobus brengt kerkdienst bij mensen thuis 10 ZEELAND EXPOSITIES PORTRETTEN Op twee locaties vlak bij elkaar in Middelburg is prachtig werk te zien van kunstenaars met portret als gemene deler. Monnikenwerk Hoewel, Gert Strengholt (Utrecht, 1948) pre senteert ook persona ges die onderdeel zijn van een groter verhaal. Het draait in zijn werk om de mens en zijn relatie met zichzelf, de ander en de wereld. De lijn is bepalend voor het beeld. De ver houdingen zijn niet altijd natuur getrouw, maar wel gebaseerd op een scherp inzicht in het mense lijk lichaam. Strengholt tekent grimsinsignes, die ze op het pakje bevestigt van een klein kind dat danst met aureooltjes om hoofd en armen, de ogen onschuldig naar boven gericht. Het kind, met de naam Desi, de humanist is omgeven door een hemels gouden achter grond met een textuur van bomen en vredestekens. Ik zie dit kind als de belichaming van de verbon denheid met de spirituele wereld. De Future Kids van Buttstedt zijn De Future Kids van Buttstedt zijn de wijzen en tovenaars die de mensheid nodig heeft om een gewonde wereld te herstellen de wijzen en tovenaars die de mensheid nodig heeft om een ge wonde wereld te herstellen. Butt- stedt overtuigt door haar verfijnde uitvoering, haar creativiteit, fanta sie en oorspronkelijkheid. Haar werk staat voor hoop én kritiek op wat volwassenen de aarde en el kaar aandoen. De portretten van Edith Snoek (Gorinchem, 1958) intrigeren door een unieke materiaalbehandeling die samengaat met een sterke ex pressie. Ook zij schildert kinderen, maar in haar visie is het speelse en ongerepte vervangen door peilloze diepte. De blik in de ogen van haar jonge personages is meestal onge naakbaar. Wanneer er een meer kwetsbare uitdrukking uit hun ogen spreekt, gaat die toch verge zeld van kracht. Meisjes met kreeft is daarvan een goed voorbeeld. Op vallend zijn de levendige verfop- pervlakken, die iets van stofuit drukking in zich hebben, maar ook textuur op zich zijn. De meis- jes hebben kleding aan uit ver schillende perioden. Zo overstijgt hun aanwezigheid een specifiek moment. Dat wordt versterkt door het onbestemd zwart waarin Snoek ze plaatst. Ze kijken naar iets wat zich buiten dat vlak be vindt, licht argwanend, enigszins bezorgd, afwachtend. Gewapend met de kreeft lijken ze klaar om een eventuele bedreiging aan te kunnen. vaak vervreemdende situaties, bij voorbeeld twee menselijke gestal ten, alleen door de contouren aan geduid, opgenomen in de schors van een boom met afgezaagde tak ken. Hij tekent zijn raadselachtige droombeelden, zo intrigerend dat ze dat je bijblijven. Een mooi voor beeld is de tekening van een meisje dat een kasteel op haar hoofd draagt. Het lijkt er als haar uit te groeien. Als vlechten van steen groeit het gebouw verder. Het meisje houdt twee torens om hoog die door lange trappen met het kasteel zijn verbonden. Je vraagt je af of haar dromen haar niet te zwaar vallen. De vervreemding verbindt het werk van Strengholt met dat van Lon Buttstedt (Amsterdam, 1950). In Galerie T toont zij werk uit de serie Future Kids. Opvallend is het gebruik van (spirituele) elemen ten uit alle mogelijke culturen. Buttstedt combineert schilderen met collagetechnieken. Zij laat uit geknipte vogeltekeningen naad loos overgaan in een geschilderde jongen of creëert een muts uit af beeldingen van flora en fauna. Zij gebruikt ook objecten, zoals pel- Twintig jaar is Ton de Vlieger betrokken bij de wekelijkse radio-uitzendingen van kerkdiensten van Radio Schou- wen-Duiveland. Per toeval kwam hij in 2001 bij de omroep over de vloer. Er moest iets gerepareerd worden na een lekkage. De radio techniek wekte interesse, de uit nodiging om eens in de studio te kijken maakte nog nieuwsgieriger, met name naar het mengpaneel en de techniek van het radiomaken. ,,Op een goed moment werd ik gebeld of ik de radiobus zou kun nen rijden. De programmatechni cus van dat moment had geen rij bewijs. En ik reed hem naar de kerk waarvandaan hij een uitzen ding ging verzorgen. Een halfjaar later zat ik zelf achter het mengpa- neel en inmiddels heb ik daarop alles geschoven wat er maar te schuiven valt. Naast de kerkdien sten ook uitzendingen van bij voorbeeld toeristische buiteneve nementen zoals de havendagen. En de gemeenteraadsvergaderin gen, daarvoor doe ik ook de tech niek. Er is een verslaggever voor de inhoud." Beheer over radiobus ,,Ik ben erg blij dat ik na een onge val en op aanraden van goede ken nissen, vrijwilliger ben geworden bij Radio Schouwen-Duiveland. In mijn eerdere werk kon ik niet terugkeren. Ik kreeg het beheer over de radiobus en wist na ver loop van tijd voldoende van radio techniek om in een volgende bus de apparatuur in te bouwen." Sinds tien jaar verzorgt De Vlie- ger ook de coördinatie rond de uitzendingen van kerkdiensten op het eiland. ,,Iedere zondag zenden we een kerkdienst uit. Er doen 23 kerken aan mee. Op een enkele uitzondering na is het hele kerke lijke veld in de uitzendingen ver tegenwoordigd. Half november schrijf ik de kerken aan of ze het volgende jaar weer mee willen doen. Aan het plannen van dien sten in de zomermaanden en in december besteed ik extra aan dacht. Rond kerst, bijvoorbeeld, zenden we er altijd veel uit: de volkszangdienst vanuit de Nieuw Kerk in Zierikzee en op eerste kerstdag de kerstdienst uit ver pleeghuis Cornelia in Zierikzee. Eerder verzorgden we ook nog een uitzending van de nachtmis vanuit de rooms-katholieke kerk. Dat was wel veel achter elkaar. De planning stond altijd als een huis, maar in maart 2020 liep alles in de soep. In veel kerken kwamen door de coronamaatregelen kerkdien sten te vervallen. Dat betekende vlug schakelen, maar het is gelukt om iedere zondag een dienst uit te zenden. De relatie die met ker ken is opgebouwd, heeft daar be slist bij geholpen. Relaties groeien in de loop van jaren, je draagt ze niet zomaar over op een papiertje met namen en telefoonnum mers." ,,Veel kerken zijn tijdens de co ronacrisis hun diensten gaan streamen via internet. Dat heeft ons werk ook veranderd, we hoe ven niet meer altijd naar de kerk om de dienst te kunnen uitzen den. Maar er zijn op het eiland na tuurlijk ook kerkjes waar vijftien of twintig mensen bijeenkomen. Die investeren niet in zo'n dure service en daar zijn we gewoon met onze apparatuur aanwezig. Onder onze luisteraars zijn ook ouderen die op zondagmorgen geen computer starten, maar ge woon naar de radio blijven luiste ren. En die uitzending moet tech nisch gewoon goed zijn." zaterdag 22 mei 2021 Het kind als inspiratiebron Nico Out Recensie Edith Snoek, Meisjes met kreeft. foto's nico out T/m 10/6. Lon Buttstedt Gert Strengholt. Galerie T, Turfkaai 25, Middelburg. Do. t/m za. 11.00 - 16.00 uur. T/m 26/6. Edith Snoek. Galerie Gerritse, Lon- densekaai 19, Middelburg. Vr. en za. 13.00 -17.00 uur en 1e zo. v/d maand. M Lon Butt stedt, Desi de humanist. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Radio Schouwen-Duiveland is te vinden op 107.1 FM, 994 digitaal en via radiosd.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42