'Musea, theaters en bioscopen moeten direct open' 8 BROEDER DIELEMAN SINGER-SONGWRITER BRENGT DUBBELE SINGLE UIT ,,Hij is mijn grootste held ooit", zegt de Zeeuwse singer- songwriter broeder Dieleman over zijn Amerikaanse evenknie Will Oldham, beter bekend als Bonnie 'Prince' Billy. Gisteren hebben ze samen een dubbele single uitgebracht, waarop ze elkaar muzikaal uitdagen. Het is niet de eerste keer dat de twee sa menwerken. In 2014 toerden ze door Ne derland, waarbij ze optraden in kleine kerken, waar onder de Kapel van Hoogelande bij Middelburg. Ook toen namen ze een single op, waarop ze elkaars werk coverden. Nu is er een vervolg. Dat is mede ingegeven door het jongste album van broeder Dieleman: De liefde is de eerste wet, geïnspireerd door kunstenaar Jan de Prentenknipper (1798-1870). ,,Ik vind die tekst zo mooi en wilde kijken hoe ik die verder kon brengen", zegt Diele- man. ,,Het leek mij ook een goede titel in Engels: Love is the first law. Die regel heb ik Will gemaild, want ik weet dat hij van dit soort uitdagingen houdt. Hij is met die tekst aan de slag gegaan en heeft op zijn beurt mij ook een titel ge stuurd." Een heel rare titel Het heeft twee bijzondere num mers opgeleverd. De regel die Die- leman kreeg was: There are worms in your circle, there are wolves. ,,Dat is natuurlijk een heel rare titel. Die heeft hij gewoon verzonnen, ook om het een beetje moeilijk te ma ken. Daar wordt het wel heel speels van, want je kunt er alle kanten mee op. Het is leuk om te knutselen met taal en betekenis sen. Daarin vinden we elkaar." „Uiteindelijk is het ook wel een mooi liedje geworden. Voor het eerst heb ik in het Engels geschre- ven. Maar het zelf zingen in het Engels lukte me niet. Daar voelde ik me niet comfortabel bij. Dus ik dacht: ik laat het hem gewoon zin gen. Ik heb nog even geprobeerd om er een duet van te maken, maar hij zingt het zo goed, dat ik daar niets meer aan toe hoefde te voegen." 'Zijn idioom zit in mij' Bonnie 'Prince' Billy heeft 'zijn' nummer opgenomen met muzi kanten in Amerika en Australië. Dieleman nam de muziek van There are worms in your circle, there are wolves op met zijn eigen combo, met daarin Peter Slager (Bl0f), Pim van de Werken en Leo Fabriek. Het nummer vormt een twee-eenheid met Love is the first law. ,,Ik ken zijn muziek al sinds ik zeventien ben en ben echt fan", zegt Dieleman. ,,Zijn idioom zit helemaal in mij. Daardoor past het naadloos bij de rest van zijn oe- uvre. Ik heb het als het ware in zijn mond gelegd." Of ze ooit weer samen gaan op treden, is de vraag. ,,Hij heeft al vijf jaar niet meer getourd. Het is een eigenwijze man, die zijn eigen Ik ken zijn muziek al sinds ik zeventien ben en ben echt fan keuzes maakt. Maar als hij komt, gaan we ongetwijfeld iets doen." Zelf gaat Dieleman deze zomer een kleine tournee door Zeeland maken. ,,Het worden kleinschalige optredens met verhalen en liedjes op locatie, waarbij ik zing over ge beurtenissen op de plek waar die hebben plaatsgevonden." Zij schrijft dat in een open brief die zij samen met haar collega-gedepu teerde Michiel Rijsberman van Fle voland namens alle provincies heeft opgesteld. Zij vinden het on verteerbaar dat culturele instellin gen - volgens de huidige planning van het kabinet - nog tot 9 juni dicht moeten blijven, terwijl veel andere sectoren al weer in bedrijf zijn. De culturele sector ligt al ruim een jaar vrijwel stil. ,,Dat is in meer dere opzichten een groot gemis", aldus Pijpelink. Zij wijst erop dat kunst en cultuur volgens de We reldgezondheidsorganisatie de ge- De kunst en cultuur sector is een essentiële sector voor onze samenleving zondheid bevorderen. Bo- V vendien heeft de sector een grote economische waarde. Geen luxeproduct „Cultuur is geen luxepro duct nadat al het andere op orde is", zo staat in de oproep. Dat geldt zeker ook voor de vereni gingen voor amateurkunst. ,,Zij spelen een essentiële rol in het leg gen van verbindingen tussen groe pen mensen. Samen muziek, thea- ter, toneel, beeldende kunst maken: het is cement en medicijn tegelijk voor een opkrabbelende samenle ving." De cultuurgedeputeerden drin gen er daarom bij het kabinet op aan musea, theaters, podia en bios copen 'met voorrang direct open te stellen'. ,,De sector is er klaar voor, dat hebben we vorig jaar gezien. Alle protocollen zijn op orde en lig gen gereed. Toegang door middel van testen kan soelaas bieden, zo lang de mogelijkheid bestaat daarin eigen keuzes te maken." zaterdag 22 mei 2021 GO Opnieuw in zee met grote held Rolf Bosboom Middelburg HK.d De Amerikaanse singer-songwriter Bonnie 'Prince' Billy in 2015. FOTO MATT SWEENEY -broeder Dieleman Het heropenen van musea, thea ters, podia en bioscopen kan niet langer wachten. ,,De kunst en cultuursector is een essenti ële sector voor onze samenle ving en hoort daarom vooraan te staan bij versoepelingen", aldus cultuurgedeputeerde Anita Pij- pelink. Rolf Bosboom Middelburg -Anita Pijpelink, gedeputeerde Broeder Dieleman. foto mechteld jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40